Krátke správy 23. 01. 2019

23:50
Argentínsky futbalista Gonzalo Higuain dohrá sezónu na hosťovaní v Chelsea Londýn.

Argentínčan sa v tíme stretne s bývalým koučom z Neapola Mauriziom Sarrim. Pod jeho vedením v sezóne 2015/2016 vytvoril s 36 gólmi ligový rekord. Hosťovanie 31-ročného útočníka potvrdilo vedenie "The Blues" v stredajších večerných hodinách. Higuain na jeseň v rámci výpožičky z Juventusu Turín obliekal dres milánskeho AC. (tasr)

23:20
Súd v západonemeckom Wuppertale udelil dva roky a deväť mesiacov väzenia 15-ročnému chlapcovi.

Toho odsúdili za hromadné znásilnenie 13-ročného dievčaťa. Išlo už o druhý súdny proces v tomto prípade. Ďalší 15-ročný chlapec dostal 15 mesiacov väzenia podmienečne za napomáhanie pri znásilnení, ku ktorému došlo vlani v apríli, keď sa dievča vracalo domov z plávania na kúpalisku. (dpa)

22:50
Mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou zostala v dvoch obciach v Žilinskom kraji.

Ide o obce Oravská Lesná v okrese Námestovo a Žiar v okrese Liptovský Mikuláš. (tasr)

22:14
Lotyšský parlament schválil nový stredopravicový kabinet premiéra Artursa Krišjánisa Kariňša.

Dvom predchádzajúcim premiérskym nominantom sa nepodarilo zostaviť vládu od októbrových volieb, keď sa do 100-členného zákonodarného zboru dostalo sedem politických strán, ale žiadna z nich sa nestala jasným víťazom. Kariňšov kabinet bol potvrdený 109 dní po voľbách, čo v Lotyšsku predstavuje nový rekord. (ap/afp)

21:47
Holandský týždenník Nieuwe Revu vyhlásil, že stiahne 27 článkov reportéra Petra Blasica.

Ten pre nich ako žurnalista na voľnej nohe pokrýval všeobecné spravodajstvo. Dôvodom tohto rozhodnutia mala byť skutočnosť, že Blasic sa vo svojich článkoch odvolával na zdroje, ktoré redakcia nedokázala spätne vystopovať. (ap)

21:18
Polícia na Sicílii zatkla 32-ročného talianskeho konvertitu na islam pre obvinenia z terorizmu.

Podozrivý, identifikovaný ako Giuseppe D'Ignoti, sa údajne snažil šíriť nenávisť voči Západu vyzývaním vyše 100 ľudí kontaktovaných prostredníctvom aplikácie Whatsapp, aby sa pridali k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) a podnikali útoky v Taliansku. (ap)

20:52
Chrípkové ochorenie sa v Maďarsku v treťom kalendárnom týždni intenzívne šírilo ďalej.

Lekári od 14. do 20. januára evidovali 38.200 prípadov ochorení, čo je takmer dvojnásobok predchádzajúceho týždňa. Vo viacerých nemocniciach hlavného mesta i mimo neho platí zákaz návštev. (mti)

20:17
Holandský futbalista Frenkie de Jong je najnovšou akvizíciou FC Barcelona.

Blaugranas zaplatia Ajaxu 75 miliónov eur a ďalších 11 miliónov eur v bonusoch. Dvadsaťjedenročný stredopoliar je jeden z najžiadanejších mladých hráčov vôbec. V metropole Katalánska podpísal 5-ročný kontrakt. (tasr)

19:46
Juan Gaidó sa vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely.

Predseda Národného zhromaždenia a opozičný vodca tak urobil pred zhromaždeným davom svojich podporovateľov v tejto juhoamerickej krajine. (ap) 

19:11
Meteorológovia namerali v stredu ráno v Oravskej Lesnej mínus 26 stupňov.

V Zázrivej bolo mínus 23,2 stupňa, v Rabči mínus 22,7 stupňa, v Oraviciach a Červenom Kláštore mínus 22,6 stupňa Celzia. Takto chladné rána už v najbližšom období podľa meteorológov väčšinou nebudú, pretože očakávajú viac oblačnosti, zrážok a zosilnenie vetra. (shmu)

16:33
Okresný súd v Kyjeve vo štvrtok vynesie verdikt v prípade bývalého prezidenta Viktora Janukovyča.

Ukrajinská prokuratúra žiada 15 rokov väzenia pre Janukovyča, ktorého obžalovala z vlastizrady, narušenia zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny, napomáhania ruskej agresii a vedenia agresívnej vojny. (unian)

15:34
Vdova po zavraždenom poľskom starostovi pripisuje vinu za jeho smrť štátnej TV.

Magdalena Adamowiczová v interview povedala, že televízia kontrolovaná vládou nesie "zodpovednosť" za smrť gdanského starostu Pawla Adamowicza pre svoju nenávistnú rétoriku voči nemu. (ap)

14:56
Vallo navhne za šéfa mestských policajtov exvyšetrovateľa Gorily.

Má na to tri silné dôvody. (tasr)

14:42
Český parlament schválil zdanenie cirkevných reštitúcií.

Návrh zákona predložený komunistami podporili vládne strany ANO a ČSSD a opozičná SPD. Rozhodnutie poslancov sa týka štátnych náhrad, ktoré dostávajú cirkvi za majetok nevydaný v reštitúciách. (novinky.cz)

14:03
Členovia AfD opustili bavorský parlament počas spomienky na obete nacizmu.

Politici z AfD už v minulosti viackrát kritizovali spôsob, akým si Nemecko pripomína holokaust. Niektorí z nich tvrdia, že nemecké dejiny by mala byť prepísané, aby sa viac zameriavali na nemecké obete. (dpa)

13:02
Robert Fico povedal, že na sudcu ÚS sa prihlásil pre to, že takáto šanca je iba raz za 12 rokov a v jeho prípade je prirodzená.

Povedal, že voľba kandidátov je politika, ale urobí všetko pre to, aby národná rada zvolila všetkých 18 kandidátov na sudcov ÚS. "Ale bude to veľmi ťažké," vyhlásil.

13:00
V Česku pre mrazy zomreli štyria ľudia.

Traja z nich, pravdepodobne bezdomovci, zomreli v Brne, štvrtý na ceste domov v meste Břeclav. Teploty klesli až na - 11 stupňov Celzia. (iDNES.cz)

12:59
Vláda odsúhlasila prelety bezpilotných lietadiel NATO vzdušným priestorom Slovenska.

Cieľom preletov lietadiel RQ-4B Global Hawk Block 40 je získať informácie potrebné pre rozhodovanie na politickej a vojenskej úrovni. Využívajú sa na zabezpečenie úloh systému pozemného pozorovania. (tasr)

12:43
Kočnera na pohreb jeho otca nepustia. Na slobodu tak nepôjde ani na pár hodín.

Viaceré justičné zdroje potvrdili, že by bolo nemožné zabezpečovať bezpečnosť a dohľad nad obvineným na pohrebe za asistencie viacerých bezpečnostných zložiek. (tasr)

12:34
Blatnica, Ružomberok - Štiavnička a Červený Kláštor zažili včera zažili prvý arktický deň tohtoročnej zimy.

Aj nočné minimum bolo nižšie ako uplynulé noci. Najnižšia maximálna denná teplota bola v Blatnici, kde stúpla najviac na mínus 10,9 stupňa Celzia. (shmu)

12:29
Únos ženy (88) v Rakúsku bol planý poplach. Celá udalosť vraj súvisí s rodinnými nezhodami.

K údajnému únosu 88-ročnej Magdolny Theresie Ottrubayovej malo dôjsť v okamihu, keď kráčala po ulici spolu so svojou opatrovateľkou. (tasr)

12:18
Dôchodcu Gejzu Kerna, obžalovaného z vraždy 75-ročného muža, oslobodili.

Napriek tomu, že sa prokurátor odvolal, ešte dnes ho pustia z väzenia. (tasr)

11:49
David Rath dostane odškodné za to, že ho vodili v putách.

Odškodné vo výške 12-tisíc českých korún (približne 470 eur) priznal v stredu Rathovi mestský súd v Prahe, ktorého rozhodnutie je právoplatné. Bývalý minister zdravotníctva a stredočeský hajtman žiadal takmer trojnásobnú sumu. (idnes.cz)

11:07
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia chystá niekoľko zmien vo výrobe.

V segmente SUV sa spoločnosť prinavráti k štandardnému trojzmennému modelu. V praxi to znamená päťdňový pracovný týždeň bez víkendov. V segmente malých mestských vozidiel to znamená prechod na jednu zmenu.

11:00
Sneženie v Maďarsku spôsobuje problémy v cestnej doprave po celej krajine.

Premávka vozidiel sa značne spomalila, na cestách zaznamenali viaceré nehody. Zápcha sa tvorí v južnom sektore budapeštianskeho diaľničného obchvatu M0. (Infostart.hu)

10:37
Viac ako 250 profesionálnych vojakov pomáhalo v uplynulých dňoch pri odstraňovaní následkov snehovej kalamity na Orave.

Od snehu očistili viac ako 56 500 metrov štvorcových ciest, striech a ďalších plôch, pričom pomáhali napríklad aj pri zabezpečovaní a doručení potravín pre starších a imobilných obyvateľov. (tasr)

10:30
Blesky zabili tínedžerku a 30-ročného muža v Nepále.

Muža zabil blesk v jeho dome a dievča podľahlo svojim zraneniam v nemocnici v okrese Dadeldhura. Štyri ďalšie osoby utrpeli pri úderoch bleskov zranenia. (dpa)

10:18
Vo viacerých lokalitách Slovenska naďalej evidujú zhoršenú kvalitu ovzdušia.

Výstraha platí od pondelkového večera pre Martin a Vrútky, od dnes aj pre Žilinu. Upozornenie na smogovú situáciu je platné pre okolie Košíc, Jelšavy, Malaciek, Prešova, Trenčína, Senice, Ružomberka a Veľkej Idy. (tasr)

09:49
Web prezidenta Andreja Kisku sa v nedeľu od 17.00 h a včera od 11.00 h stal terčom rozsiahlych DDoS útokov.

Na stánku boli nasmerované najskôr státisíce, neskôr milióny požiadaviek zo zahraničia s cieľom spôsobiť výpadok www.prezident.sk. Stránka fungovala na niekoľko minút pomalšie, resp. sa niektorým používateľom javila ako nedostupná. Oba útoky sa podarilo vyriešiť a stránka bola do niekoľkých minút znova dostupná.

09:24
NAKA pri zásahu na západnom Slovensku zadržala šesť osôb.

Podozrivých zatkli v Nitrianskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji. "V súčasnosti prebiehajú domové prehliadky. Viac informácií poskytneme hneď, ako to procesná situácia dovolí," spresnili policajti. (tasr)

09:20
Dron narušil prevádzku na letisku v Newarku.

Prevádzku na letisku nakrátko prerušili. Medzinárodné letisko v Newarku sa nachádza v štáte New Jersey približne 25 kilometrov juhozápadne od newyorského Manhattanu. (afp)

09:08
Stredoškoláci a študenti Ekonomickej univerzity z internátu, ktorý v noci horel, sa môžu ubytovať vo vedľajšom internáte.

Podľa riaditeľky domova Heleny Kuchyňkovej je v súčasnosti voľných približne 20 lôžok. (tasr)

09:05
Na pôde ústavnoprávneho výboru sa dnes začalo verejné vypočutie prvých kandidátov na sudcov ÚS.

Híring, ktorý si môžete pozrieť naživo, naplánovali až do piatku, pretože je celkovo 40 uchádzačov. Kandidáti budú pred členmi výboru vystupovať v abecednom poradí. 

08:40
Japonské lietadlo opäť preletelo v blízkosti juhokórejskej vojnovej lode.

Tokio tento týždeň oznámilo pozastavenie bilaterálnych konzultácií ohľadom sporu týkajúceho sa údajného nasmerovania radarového zameriavača streľby (FCR) juhokórejskou vojnovou loďou na japonské bojové lietadlo. (Jonhap)

08:12
Po pol roku dokončili výrobu zlatej pamätnej mince s hodnotou 100 miliónov korún.

Vyrobila ju Česká národná banka v rámci 100. výročia vzniku česko-slovenskej koruny. Minca s hmotnosťou 130 kilogramov je druhá najväčšia na svete. (tasr)

07:53
Agenti FBI sa v súvislosti s tzv. shutdownom sťažujú na meškajúce výplaty.

Sťažujú sa aj nemožnosť platiť informátorov, nakúpiť drogy pre utajené protidrogové operácie, či obnoviť svoje bezpečnostné previerky. (afp)

07:32
SHMÚ aj dnes vydalo výstrahu pred silným mrazom.

Druhý stupeň platí pre okresy na severe Slovenska. (shmu)

07:24
Francúzska polícia včera zadržala muža podozrivého zo spoluúčasti na atentátoch 11. marca 2004 v Madride.

Podozrivého 43-ročného muža zatkli v meste Saint-Priest v kraji Rhône a na žiadosť španielskych úradov. (afp)

07:15
Po nočnom požiari v internáte vo Vlčom hrdle previezli záchranári do nemocníc osem ľudí.

Dvaja z nich sú v kritickom stave. Ďalších šesť osôb má ľahké až stredne ťažké poranenia, najmä popáleniny.

06:47
Marcové prezidentské voľby by mali stáť viac ako 12,7 milióna eur, rozhodnúť o tom však bude musieť dnes vláda.

Kabinet sa bude zaoberať aj počtom mandátov, ktoré by malo mať Slovensko vo volebnom období 2019–2024 v EP. Ak bude Británia na začiatku volebného obdobia členom EÚ, jeden z  našich zvolených europoslancov sa až do termínu brexitu neujme mandátu. (tasr)

06:34
Venezuelský prezident Nicolás Maduro nariadil dôkladné preskúmanie diplomatických vzťahov svojej krajiny s USA.

Stalo sa tak v reakcii na vyhlásenie viceprezidenta USA Mika Pencea, ktorý v utorok vyhlásil, že Venezuelčania majú "neochvejnú podporu" Spojených štátov v ich úsilí obnoviť demokraciu vo vlastnej krajine. (ap)

06:19
Snemovňa reprezentantov schválila zákon, ktorý má brániť USA vystúpiť z NATO.

Zákon o podpore NATO, ktorý teraz putuje do Senátu, zakazuje aj použitie finančných prostriedkov z federálnych fondov na vystúpeni. (ap)

05:58
Speváka Chrisa Browna prepustili z väzby bez obvinenia, vyšetrovanie pokračuje.

Zadržali ho včera v Paríži pre podozrenie zo znásilnenia. (tasr)

00:40
Pri požiari internátu chemického učilišťa v Bratislave sa zranilo najmenej desať ľudí.

Sedem z nich sa intoxikovalo splodinami horenia. Z internátu evakuovali 60 ľudí do budovy Slovnaftu.

00:09
V Bratislave na ulici Vlčie Hrdlo horí internát.

Podľa našich informácií je na mieste niekoľko zranených, ktorých sa nadýchali splodín horenia. Ľudí z internátu evakuujú. Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.