Správy z vášho kraja:

Krátke správy 17. 04. 2018

22:45
Bavorsko obnoví vlastnú pohraničnú políciu a zriadi Krajinský úrad pre azyl. Rozhodla o tom nová bavorská krajinská vláda premiéra Markusa Södera. Pohraničná polícia predtým jestvovala do roku 1998. Asi 500 jej príslušníkov by už od 1. júla 2018 malo plniť stanovené úlohy. (tasr)
22:33
Polícia zadržala osobu blízku páchateľovi útokov na juhu Francúzska. Oznámil to v piatok parížsky prokurátor Francois Molins. Spomínanou osobou je žena, ktorú vzali do väzby pre podozrenie zo spoluúčasti na teroristickom trestnom čine. Molins potvrdil, že páchateľom uvedených útokov je Redouane Lakdim narodený 11. apríla 1992 v Maroku. (tasr)
22:28
Vo Varšave demonštrovalo 55-tisíc ľudí proti sprísneniu legislatívy o potratoch. Pod heslom Čierny protest smerovali v tmavých odevoch oblečení demonštranti cez ulice Varšavy pred sídlo parlamentu, kde sa v tomto období diskutuje o návrhu zákona z dielne hnutia Zastavte potraty. Popri Varšave sa demonštrovalo aj v Krakove, Poznani či Vroclave. (tasr)
22:10
Na Savčenkovú uvalil súd v Kyjeve dvojmesačnú vyšetrovaciu väzbu. Iba deň po zbavení imunity a zadržaní uvalila ukrajinská justícia na bývalú vojačku a súčasnú poslankyňu Nadiju Savčenkovú dvojmesačnú vyšetrovaciu väzbu v súvislosti s podozrením z plánovania teroristického útoku. (tasr)
21:35
Novým prezidentom Peru sa stal Martín Vizcarra. V najvyššej funkcii vystriedal Pedra Pabla Kuczynského, ktorý rezignoval pre podozrenia z korupcie. Vizcarra doteraz zastával post viceprezidenta a pôsobil aj ako veľvyslanec v Kanade. (tasr)
21:18
Zomrela tínedžerka, ktorú postrelil spolužiak na strednej škole v Marylande. Úrad šerifa okresu St. Mary's County oznámil, že Jaelynn Willeyová zomrela vo štvrtok o 23.34 h miestneho času. V ten večer už skôr jej rodina uviedla, že ju nechajú odpojiť od prístrojov na podporu života. (tasr)
18:13
Nigérijský prezident sa stretol s dievčatami, ktoré prepustila Boko Haram. Dievčatá v hidžáboch si s prezidentom zapózovali na fotografii, pochutili na naservírovaných jedlách, avšak nemali možnosť porozprávať sa s ním. (tasr)
18:04
Útok na štadión v afganskom meste Laškargáh. Medzi obeťami explózie nálože odpálenej zrejme v čase odchodu divákov v motorovom vozidle pri bránach športoviska sú aj deti. Zomrelo najmenej 15 ľudí, zranilo sa 40. Konečný počet mŕtvych však vzhľadom na silu výbuchu môže byť ešte vyšší. (tasr)
17:29
Srbsko ponúklo Belehrad ako možné miesto stretnutia Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Prezidenti spolu telefonovali v utorok. Trump následne novinárom oznámil, že šéfovi Kremľa zablahoželal k opätovnému zvoleniu za prezidenta Ruskej federácie. Americký líder vyhlásil, že by sa mohol s Putinom stretnúť v "dohľadnej budúcnosti". (tasr)
17:24
Islamský štát sa prihlásil k zodpovednosti za strelecké útoky a rukojemnícku drámu na juhu Francúzska. Tlačová agentúra Amák napojená na extrémistov citovala ich predstaviteľa, podľa ktorého podnikol útoky "vojak Islamského štátu", lebo zareagoval na výzvy "cieliť na krajiny koalície". (tasr)
17:17
Útočníka z londýnskeho metra odsúdili na doživotný trest väzenia. Ahmed Hassan (18) sa tam v septembri 2017 pokúsil uskutočniť bombový útok. V zmysle rozsudku by mal stráviť za mrežami minimálne 34 rokov, až potom prichádza vôbec do úvahy jeho podmienečné prepustenie na slobodu. (tasr)
16:39
Francúzske ministerstvo vnútra identifikovalo podozrivého zo streľby v supermarkete a zo zajatia rukojemníkov. Ide o 26-ročného drobného delikventa, ktorého úrady pokladali za zradikalizovaného a polícia ho sledovala. Minister vnútra Collomb ho identifikoval ako Redouana Lakdima a dodal, že zabil troch ľudí. (tasr)
15:41
Povodňovú pohotovosť rozšírili v Maďarsku už na 376 km povodia riek.

Druhý stupeň platí na 215 kilometroch a na zvyšných úsekoch platí prvý stupeň pohotovosti. (mti)

15:06
Národná rada SR opäť funguje v normálnom režime. Hasiči potvrdili, že biela látka, ktorú aktivista v piatok popoludní vysypal pred hlavný vstup, nie je nebezpečná. (tasr)
14:55
Rukojemnícka dráma vo Francúzsku sa skončila. Polícia zastrelila páchateľa, ktorý sa zabarikádoval vo francúzskom supermarkete v meste Trebes.
13:44
Britská polícia preveruje podozrivé vozidlo pred obchodným centrom v Londýne.

V súvislosti s incidentom zatvorili dve neďaleké stanice metra. Ľudí zároveň v dostatočnej vzdialenosti od vozidla udržujú policajné zábrany. (ap)

13:19
V Bratislave budú počas tichého pochodu od 16.30 h dopravné obmedzenia. Obmedzená bude osobná doprava, ako aj mestská hromadná doprava na Šafárikovom námestí, Štúrovej ulici, Námestí SNP, ako aj v priľahlých uliciach Starého mesta, najmä na Tobruckej, Dobrovičovej, Tallerovej, Grösslingovej, Jesenského, Dunajskej, Kamennom námestí, Špitálskej, Klobučníckej, Uršulínskej, Medenej a Hurbanovom námestí," upozorňuje polícia.
13:17
Sarkozyho právny zástupca tvrdí, že dokáže nevinu svojho klienta.

Advokát Thierry Herzog v rozhlasovej stanici RTL uviedol, že sa odvolá voči súdnemu dohľadu, ktorý bol nariadený jeho klientovi. Francúzsky exprezident má v súlade s týmto opatrením zakázané vycestovať do Líbye, Egypta, Tuniska či Južnej Afriky a tiež stretnúť sa s niektorou z deviatich osôb, figurujúcich v jeho prípade. (ap)

13:01
Pred parlamentom niekto vysypal biely prášok.

Hlavný vchod preto polícia uzavrela, neohrozí to však rokovanie NR SR, ktoré sa začalo o 13.00 h.

12:40
Vo francúzskom supermarkete ozbrojenec zadržiava rukojemníkov. Podľa prokurátora sa muž prihlásil k teroristickej organizácii Islamský štát. Premiér Édouard Philippe uviedol, že situácia je vážna. Miestne médiá informujú, že jedna až dve osoby sú mŕtve, úrady to však zatiaľ nepotvrdili. (bbc)
11:49
Do rozpravy k PVV sa písomne prihlásilo 39 poslancov, všetci sú z opozície. Podľa rokovacieho poriadku písomne prihlásený člen snemovne môže rečniť maximálne 20 minút, ak je prihlásený za klub, tak pol hodiny. Po ich vystúpeniach bude ešte množné prihlásiť sa ústne. Plénum bude rokovať do 16. hodiny, takže je zrejmé, že hlasovanie o dôvere vláde Petra Pellegriniho (Smer-SD) príde na rad až na budúci týždeň. (tasr)
11:47
Pri evakuácii lietadla v Budapešti sa vážne zranil jeden pasažier.

Vážne poranenie lebky utrpel na budapeštianskom Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta pasažier lietadla, ktoré núdzovo evakuovali po tom, ako sa doň dostal dym. Podľa internetového vydania denníka Magyar Nemzet sa cestujúci zranil, keď vypadol z evakuačného sklzu. (tasr)

11:32
Klub Mosta-Híd má nového predsedu, Gála vystriedal Bastrnák. Klub o tom rozhodol na zasadnutí pred schôdzou parlamentu. TASR to potvrdila hovorkyňa strany Klára Debnár. Bastrnák nahrádza Gábora Gála, ktorý z parlamentu odišiel do kresla ministra spravodlivosti. (tasr)
10:16
Blanár a Cséfalvayová boli zvolení za predsedov výborov. Juraj Blanár vo funkcii nahrádza Richarda Rašiho, ktorý sa stal vicepremiérom pre investície a informatizáciu. Za šéfku Zahraničného výboru NR SR bola zvolená Katarína Cséfalvayová. Na tomto poste nahrádza Františka Šebeja, ktorý sa vzdal poslaneckého mandátu. (tasr)
09:42
Katalánskemu parlamentu sa nepodarilo zvoliť premiéra.

Poslancom tým odštartovalo dvojmesačné obdobie, ktoré by sa mohlo skončiť novými parlamentnými voľbami v tomto nepokojnom autonómnom regióne Španielska. (ap)

09:39
Fico bude sedieť v hospodárskom výbore, Kaliňák v ústavnoprávnom. Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) bola zvolená za členku ľudskoprávného výboru a Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu. (tasr)
09:39
Vláda nemusí poslancov informovať, koľkokrát bol Úrád vlády informovaný o mafii. Informácie žiadal opozičný poslanec Igor Matovič, plénum jeho návrh zamietlo. (tasr)
09:30
Najvyšší zákonodarný zbor je obmenený. Poslanecký sľub v piatok zložili náhradníci Mária Janíková (Smer-SD) a Ladislav Balódi (Most-Híd), ktorí nastúpili za nových členov vlády Richarda Rašiho (Smer-SD) a Gábora Gála (Most-Híd).
09:15
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko otvoril 30. schôdzu pléna. Hlavným bodom je rokovanie o Programovom vyhlásení vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) a s tým spojená žiadosť jeho kabinetu o dôveru poslancov. Vládny program je takmer totožný s tým, ktorý prijala vláda Roberta Fica (Smer-SD) ešte v roku 2016. (tasr)
08:55
V Demänovskej doline objavili novú unikátnu jaskyňu Chladivý dych. Viac ako 600 metrov dlhá jaskyňa vo svojich útrobách ukrýva tajomstvá staré milióny rokov. (tasr)
08:00
Požiar vo Vietname si vyžiadal najmenej 13 mŕtvych. Polícia a hasičský zbor nevedeli uviesť, či je niekto aj nezvestný. Odmietli povedať ďalšie podrobnosti. (tasr)
07:58
Ukrajinský parlament označil ruské prezidentské voľby na Kryme za nezákonné. "Výsledky tohto nezákonného hlasovania sú neplatné a nemajú žiadne právne dôsledky. Nemôžu žiadnym spôsobom svedčiť, alebo byť nejakým spôsobom použité ako dôkaz o akejkoľvek zmene stavu na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny - v Autonómnej republike Krym a meste Sevastopol, ako to je definované ústavou a zákonmi Ukrajiny," uvádza sa v rezolúcii. (tasr)
07:50
Školáčku, ktorá odmietla prestúpiť na islam, Boko Haram stále zadržiava. Militanti z Boko Haram vrátili v stredu do Dapchi 104 z unesených dievčat, ktoré uniesli zo školy 19. februára. (tasr)
07:25
Veľvyslanca EÚ v Rusku povolávajú na konzultácie do Bruselu. Oznámil to v piatok v Bruseli, kde sa koná summit EÚ, holandský premiér Mark Rutte.      Podľa agentúry AP Rutte uviedol, že tento krok je "opatrením", nie "sankciou". Zdôraznil, že veľvyslanec nebol z Moskvy odvolaný. (ap)
07:17
V Turecku sa zrútila stíhačka typu F-16, pilot neprežil. Podľa vyhlásenia generálneho štábu armády sa stíhačka "z neznámych dôvodov" zrútila v provincii Nevsehir v strednej časti Turecka. (tasr)
06:20
Česko zvažuje vyhostenie ruských diplomatov kvôli otrave Skripaľa. Po rokovaní na summite EÚ v Bruseli to uviedol v piatok český premiér v demisii Andrej Babiš. V pondelok plánuje záležitosť prediskutovať s ministrom zahraničných vecí Martinom Stropnickým a niektorými ďalšími členmi vlády. (idnes.cz)
06:15
Exprezident Sarkozy s pobúrením odmietol všetky obvinenia. "Nejestvuje žiadny dokument, žiadna fotografia, žiadny účet, žiadny materiálny dôkaz," vyhlásil Nicolas Sarkozy a dodal: "Jestvujú iba nenávisť, bahno, priemernosť, zlomyseľnosť a ohováranie". Bývalý francúzsky prezident je odhodlaný dokázať svoju nevinu a očistiť svoje meno, aj keď by to malo trvať roky. (tasr)
06:09
Lídri EÚ súhlasia s postojom Británie ohľadom útoku na Skripaľa a jeho dcéru. V dokumente vyjadrujú svoj súhlas "s hodnotením vlády Spojeného kráľovstva, že je veľmi pravdepodobné, že Ruská federácia je zodpovedná a že neexistuje žiadne prijateľné alternatívne vysvetlenie". Británia obviňuje Rusko z otrávenia bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije nervovoparalytickou látkou A234 zo skupiny novičok. (tasr)
06:06
Americký prezident oznámil, že odvolá svojho poradcu pre národnú bezpečnosť Herberta Raymonda McMastera. Nahradí ho bývalým veľvyslancom USA pri OSN Johnom Boltonom. Donald Trump na svojom twitterovom účte napísal, že McMaster odviedol "vynikajúcu prácu a vždy zostane mojim priateľom". Dodal, že Bolton sa ujme funkcie 9. apríla. (ap)