Krátke správy 23. 03. 2019

22:17
Pád lavíny v masíve Rax v Rakúsku si vyžiadal jednu obeť.

Ďalšia osoba utrpela ťažké zranenia a bola letecky prevezená do nemocnice, informovala verejnoprávna televízia ORF s odvolaním sa na políciu. Masív sa nachádza na pomedzí rakúskych spolkových krajín Dolné Rakúsko a Štajersko. (tasr)

21:51
Pri etnických násilnostiach zahynulo v strednej časti Mali najmenej 115 ľudí.

Členovia milícii etnika Dogon zaútočili na dedinu Ogossagou, obývanú príslušníkmi znepriateleného kmeňa Fulbov. Medzi 115 obeťami majú byť aj tehotné ženy, malé deti, starí ľudia a tiež miestny náčelník. (tasr)

21:17
Donald Trump deklaroval koniec islamistického kalifátu po dobytí Bághúzu.

"Mám to potešenie oznámiť, že Spojené štáty spoločne so svojimi partnermi oslobodili všetky územia v Sýrii a Iraku, ktoré kontroloval IS, teda 100 percent (územia) 'kalifátu'," uviedol prezident USA vo vyhlásení, z ktorého citoval americký spravodajský server The Hill. (tasr)

18:55
Za druhé referendum o brexite demonštrovalo v Londýne vyše milióna ľudí.

Protestný pochod odštartoval z ulice Park Lane pri londýnskom Hyde Parku, prešiel okolo sídla vlády na Downing Street a vyvrcholil zhromaždením pred britským parlamentom. Zvolala ho skupina People's Vote zasadzujúca sa za to, aby sa britskí občania mohli vyjadriť ku konečnej dohode o brexite. (tasr)

18:00
Výletnej lodi sa pri pobreží Nórska pokazili motory, pasažierov evakuujú.

Výletnú loď Viking Sky voľne unášalo more smerom k pevnine, pričom po zlyhaní motorov vyslala núdzový signál. Evakuujú približne 1300 cestujúcich. (tasr)

16:24
Pri útoku islamistov na ministerstvo v Mogadiše zahynulo najmenej 11 ľudí.

Medzi obeťami je aj námestník ministerstva práce a sociálnych vecí. Ďalších 15 ľudí utrpelo zranenia. Polícia uviedla, že pred komplexom vybuchla najprv nálož. Skupina štyroch ozbrojencov následne vnikla do budovy, v ktorej sa v tom čase nachádzali zamestnanci. (ap)

14:50
Fúziou Deutsche Bank a Commerzbak zanikne 30-tisíc pracovných miest.

Vedenia oboch úverových ústavov 17. marca vyhlásili, že začali otvorené rozhovory o svojom eventuálnom zlúčení. Sondážne rozhovory budú trvať určitý čas. Avšak záruka, že sa skončia úspešne, nejestvuje. (tasr)

14:36
Podľa Šefčoviča by Čaputová mala vysvetliť svoju koncipientsku prax.

V dueli kandidátov na prezidenta v RTVS to uviedol jej protikandidát Maroš Šefčovič s tým, že z právneho hľadiska vidí situáciu odlišne, ako to prezentuje ona. Zuzana Čaputová to vníma ako antikampaň a je presvedčená, že postupovala v súlade s vtedajšími právnymi predpismi. (tasr)

13:36
Prezident Kazachstanu ratifikoval zmenu hlavného mesta na Nursultan.

Dočasný prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev podpísal výnos o zmene názvu hlavného mesta krajiny Astana na Nursultan. Zmenu názvu metropoly na počesť dlhoročného prezidenta Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva navrhol práve Tokajev. (anadolu)

13:32
Pápež prijal rezignáciu čilského kardinála Ezzatiho.

Ricardo Ezzati bol obvinený z krytia prípadu sexuálneho obťažovania z roku 2015. Obeťou sa stal v súčasnosti 43-ročný Daniel Rojas Álvarez, ktorého údajne najprv nadrogoval a následne obťažoval kňaz slúžiaci v katedrále v čilskom hlavnom meste Santiago. (afp)

12:33
Islamisti zaútočili v Mogadiše na vládnu budovu.

Najmenej štyria ľudia zahynuli a desiatky osôb utrpeli zranenia pri výbuchu bomby samovražedného útočníka uloženej v aute, ako aj následnom útoku ozbrojencov na vládnu budovu, ku ktorému došlo v sobotu v somálskej metropole Mogadišo. (tasr)

11:56
Hlavná mešita v meste Christchurch je znova sprístupnená pre veriacich.

Mešitu Al Noor uzavrela polícia z dôvodov vyšetrovania a bezpečnosti po tom, ako strelec Brandon Tarrant minulý piatok zaútočil na moslimov, ktorí sa v Al Noor zhromaždili na piatkové modlitby. (tasr)

11:08
Prípadný návrh na predčasné voľby SNS podporí.

SNS je sklamaná, že premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) uprednostňuje pri debate o Dohode o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými predčasné voľby. Strana avizovala, že ak to považuje za jediné riešenie, jeho návrh podporí.

10:43
V Turni nad Bodvou havaroval mikrobus.

"Zranených bolo sedem dospelých osôb," informujú hasiči. Pri udalosti zasahovali piati hasiči z Moldavy nad Bodvou s dvomi kusmi techniky.

09:23
V Kanade odsúdili vodiča, ktorý spôsobil smrteľnú nehodu autobusu s hokejistami.

Zrážka si vyžiadala 16 mŕtvych a 10 ľudí utrpelo zranenia. Vodiča odsúdili na osemročný trest odňatia slobody, informovala agentúra AFP.

08:53
Počet obetí po výbuchu v chemickej továrni v Číne stúpol na 62.

Ďalšie stovky ľudí utrpeli zranenia a 90 z nich je vo vážnom stave. Počet obetí sa môže ešte zvýšiť, pretože 28 ľudí je stále nezvestných, uviedla agentúra Xinhua a dodala, že doteraz sa podarilo identifikovať len 26 tiel obetí.

07:45
Požiar autobusu v Číne si vyžiadal 26 mŕtvych a 28 zranených.

Požiar vypukol v piatok večer na diaľnici v provincii Chu-nana v autobuse sa podľa AP nachádzalo 56 ľudí vrátane 53 pasažierov, jedného turistického sprievodcu a dvoch vodičov.

07:02
Trump odvolal nové sankcie voči Severnej Kórei.

Trump v tweete napísal: "Dnes americké ministerstvo financií oznámilo, že k už existujúcim sankciám voči Severnej Kórei pridá ďalšie rozsiahle sankcie." Dodal však: "Dnes som nariadil zrušenie týchto ďalších sankcií!"  (tasr)