Krátke správy 18. 01. 2017

23:37
Raketový úder na pevninu USA je "nevyhnutný". Vyhlásil dnes v prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho.
22:15
Predstaviteľa opozície Udaľcova pred zhromaždením v Moskve zatkli. Udaľcov, vodca opozičnej strany Ľavicový front, sa nachádzal medzi približne 30 ľuďmi zadržanými v súvislosti so spomínanou demonštráciou, informovala ruská tlačová agentúra Interfax.
22:09
Americké stíhačky prelietavali okolo KĽDR. Americké stíhačky a bombardovacie lietadlá podnikli misiu pri východnom pobreží Severnej Kórey. Išlo o misiu uskutočnenú najsevernejšie od demilitarizovanej zóny rozdeľujúcej Kórejský polostrov, akú toto storočie podnikla americká stíhačka či bombardér.
20:15
V Nemecku zaznamenali asi 3600 trestných činov súvisiacich s kampaňou. Asi tri štvrtiny prípadov tvoria poškodenia cudzieho majetku, napríklad volebných plagátov, bilboardov alebo delikty propagandistického charakteru. Registrovali však aj viac ako 50 ublížení na zdraví.
19:35
Zemetrasenie v Severnej Kórei nebolo následkom jadrovej skúšky. Uviedlo to čínske stredisko pre monitorovanie zemetrasení (CENC). Zemetrasenie malo magnitúdu 3,4, napísala čínska oficiálna tlačová agentúra Sinchua s odvolaním sa na CENC.
19:09
V Istanbule zadržali 36 predpokladaných stúpencov IS. Veľkú väčšinu z podozrivých (31) tvoria cudzinci. Bezpečnostné zložky zhabali pri domových prehliadkach v 15 lokalitách početné dokumenty.
18:11
Slabé zemetrasenie v KĽDR bolo zrejme prirodzené. Uviedla to Organizácia Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBTO) a predstaviteľ Južnej Kórey. Tým zmiernili obavy, že Pchjongjang odpálil ďalšiu nukleárnu bombu.
17:16
V Prahe pristál parašutista medzi divákmi, niekoľkých zranil. Pri záverečnom skupinovom zoskoku parašutistov v rámci dnešného Dňa s armádou v Prahe jeden z vojakov netrafil do určeného priestoru a dopadol medzi divákov.
16:29
Mexiko zasiahlo štyri dni po ničivých otrasoch ďalšie silné zemetrasenie. Mexický seizmologický inštitút stanovil magnitúdu posledného zemetrasenia na 6,4. (dpa)
14:43
Pri dopravnej nehode na D1 havarovalo auto s DJ Mairee. Zdravotný stav známeho slovenského diskdžokeja je po nehode veľmi vážny. Informoval o tom na Facebooku jeho admin.
12:44
Na území Severnej Kórey zaznamenali zemetrasenie s magnitúdou 3,4. Podľa zdrojov môže ísť o umelo vyvolané zemetrasenie v dôsledku "podozrivej výbušniny". (Jonhap)
12:19
KDH: Nemecké voľby budú pre smerovanie Európy rozhodujúce. Kresťanskí demokrati veria, že v Nemecku vznikne po voľbách silná a proeurópska vláda. Európa podľa Alojza Hlinu potrebuje konzervatívnu politiku, akú robia strany CDU/CSU na čele s Angelou Merkelovou. (tasr)
11:58
The New York Times opäť uviedol Slovensko ako pozitívny príklad práce s Rómami. Tentoraz si nás všimli priamo editori novín. Spišský Hrhov podľa nich rúca škaredé rómske stereotypy.(tasr)
11:26
Na deväť úsekov diaľnic by NDS do roku 2020 potrebovala ešte 935 miliónov eur. Napríklad ešte na rok 2017 je v prípade týchto deviatich úsekov finančne nekrytých takmer 39 miliónov eur. (tasr)
10:49
Merkelová sa možno bude musieť vzdať "nenahraditeľného" Schäubleho. K tomuto kroku bude zrejme nútená pristúpiť v prípade, ak bude chcieť vziať do vlády liberálnych slobodných demokratov. (lidovky.cz)
10:03
Na severe možno očakávať výdatné zrážky, na Orave hrozia i povodne. Na severnej hranici Oravy, Liptova a Spiša, v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Kežmarok môže v priebehu dňa spadnúť 35 až 45 mm zrážok. (shmú)
09:22
Irán oznámil, že úspešne otestoval novú balistickú raketu. Išlo o raketu stredného doletu typu Choramšár, ktorú Irán po prvý raz odhalil v piatok na vojenskej prehliadke v Teheráne. Nie je zatiaľ známe, kde sa test uskutočnil. (bbc)
09:01
Najväčšou záhadou pred nemeckými voľbami je trápenie sa SPD. Kľúčovú úlohu tu podľa politológa zohral práve šéf SPD Martin Schulz, ktorý prišiel do domácej politiky z postu predsedu Európskeho parlamentu. (tasr)
08:36
Čína obmedzí dodávky ropy do KĽDR. Chce tak Pchjongjang podrobiť väčšiemu tlaku pre jeho vývoj jadrového a raketového programu. Oddnes zakáže tiež dodávky kondenzátov, skvapalneného zemného plynu a severokórejského textilu.(AP)
08:12
Kiska: Facebook posilní tímy, ktoré sa zamerajú na extrémistické príspevky. Facebook posilní tímy ľudí, ktorí budú zverejnené príspevky vyhodnocovať v jazyku príslušnej krajiny. V prípade šírenia nenávisti ich potom okamžite zmažú. (tasr)
07:45
Mexiko: Z trosiek vytiahli asi 70 preživších; zemetrasenie má už 293 obetí. Šanca na nájdenie ďalších preživších je však po vyše troch dňoch už mizivá. (DPA)