Krátke správy 23. 10. 2017

22:41
OSN rozšírila zoznam komodít, ktoré sa nesmú vyvážať do KĽDR. Ide napríklad o kontajnery na prepravu rádioaktívnych materiálov, chladiace systémy, či röntgenové prístroje. (AP)
22:15
Okamura rokoval s Babišom. Po rokovaní s predstaviteľmi ANO Okamura uviedol, že hnutie Andreja Babiša pristúpilo na všetky jeho programové návrhy. (novinky.cz)
21:15
Jamesa Tobacka obviňuje z obťažovania 38 žien, režisér to popiera. Ženy tvrdia, že ich stretnutia s filmárom v hotelovej izbe či vo verejnom parku sa zmenili na sexuálne obťažovanie. (Los Angeles Times)
20:48
Vo Viedni narazil kamión s prívesom do autobusu MHD - päť ľahko zranených. ľahšie zranenia utrpeli dvaja dospelí a tri deti. Vodič kamiónu s mal vojsť do križovatky napriek červenej na semafore. (tasr)
20:30
V Lipsku našli v dvoch bytoch drogy za 600-tisíc eur. Colníci našli sedem kilogramov pervitínu a osem kilogramov amfetamínovej pasty. Navyše zhabali päťčíselnú finančnú hotovosť, zlaté šperky a strieborné tehličky. (MDR)
20:11
Prezident Erdogan varoval EÚ pred uvalením sankcií na Ankaru. Ako odôvodnenie uviedol, že Európska únia potrebuje, aby sa Turecko stalo jej členom. (DPA)
19:44
Zomrel starší brat členov AC/DC - Angusa a Malcolma Youngovcov. George Young bol považovaný za priekopníka austrálskej rockovej hudby. Zomrel vo veku 70 rokov. (ABC)
19:25
Francúzski aktivisti pripravili útočisko pre katalánskeho premiéra Puigdemonta. Ako vyhlásil vo vysielaní rozhlasovej stanice France Bleu Robert Casanovas, predseda Výboru pre sebaurčenie severného Katalánska, pre Puigdemonta je pripravená vila v obci Théza. Prebiehajú kroky, aby zainteresovaní boli pripravení konať, ak by sa situácia zhoršila a došlo k zatknutiam, dodal. (tasr)
18:50
Do Talianska prišlo do polovice októbra vyše 100.000 migrantov. Od začiatku tohto roka do 13. októbra prišlo do Talianska 108.497 migrantov, čo je oproti rovnakému obdobiu vlaňajšieho roka (144.884) o 25 percent menej. Zníženie počtu migrantov za minulý mesiac sa potvrdilo, uvádza sa v správe, ktorú v pondelok TASR zaslalo talianske veľvyslanectvo v Bratislave.
18:08
Pobodaná novinárka je po operácii, útočník bol zrejme duševne chorý. Zdravotný stav zástupkyne šéfredaktora ruskej rozhlasovej stanice Echo Moskvy Taťjany Feľgengauerovej (32), ktorá sa dnes na pracovisku stala terčom útoku nožom, je vážny. (tasr)
17:44
Sociálni demokrati chcú začať proces obnovy v opozícii, vyhlásil Kern. Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) doterajšieho kancelára Christiana Kerna chce po prehre v nedávnych predčasných parlamentných voľbách začať proces obnovy v opozícii a stať sa protiváhou rysujúcej sa čierno-modrej koalície ľudovcov z ÖVP a slobodných z FPÖ. (tasr)
16:28
Egyptské letectvo zničilo konvoj prepravujúci zbrane pre militantov. Viacero militantov zahynulo po tom, čo egyptské vzdušné sily zničili konvoj vozidiel, ktorý z Líbye do Egypta prevážal muníciu a zbrane. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie egyptských ozbrojených síl.
15:37
Katalánski študenti zastávajúci nezávislosť regiónu plánujú na štvrtok štrajk. Študenti zastávajúci nezávislosť Katalánska zvolali na štvrtok 26. októbra štrajk na katalánskych univerzitách. Týmto spôsobom chcú apelovať na miestne úrady, aby neváhali a vyhlásili nezávislosť tohto regiónu od Španielska, informovala v pondelok agentúra AP.

14:05
EÚ poskytne 106 miliónov eur na riešenie kríz v Sudáne. Komisia spresnila, že prvá časť finančnej pomoci, 46 miliónov eur, je určená na zabezpečenie najnaliehavejších humanitárnych potrieb v oblasti potravín, výživy, zdravia, ochrany, prístrešia, vzdelávania, vody a sanitácie. (tasr)
13:45
Štát dočasne deaktivuje služby so zaručeným elektronickým podpisom. Viacerí experti v uplynulých dňoch upozornili, že výskumný tím z Masarykovej univerzity odhalil zraniteľnosť v čipoch, ktoré obsahujú aj slovenské občianske preukazy. (tasr)
13:26
V kosovských komunálnych voľbách vedú prevažne kandidáti vládnych strán. Volebná komisia informovala, že na voľbách starostov a poslancov miestnych zastupiteľstiev sa zúčastnilo menej ako 44 percent z 1,9 milióna voličov. (tasr)
12:43
Euro v ČR pravdepodobne tak skoro nebude. Konštatuje to Luděk Vainert, komentátor pražských Hospodářskych novín. Po víkendových voľbách sa víťazné ANO proti spoločnej mene definovalo tak dôrazne (jeho líder a "majiteľ" označil euro za krachujúci podnik), že z toho len ťažko vycúva. (tasr)
12:04
Katalánska strana za nezávislosť CUP vyzvala na občiansku neposlušnosť. Výzva prišla po bezprecedentnom kroku španielskeho kabinetu, ktorý aktivoval článok ústavy umožňujúci ústrednej vláde zasahovať do riadenia autonómneho Katalánska. CUP je v regionálnom parlamente kľúčovým spojencom menšinovej vládnucej separatistickej koalície. (tasr)
11:09
V sýrskom meste Karjatajn objavili 65 tiel civilistov. Väčšinu z týchto civilistov zabili príslušníci Islamského štátu, informovala agentúra AP s odvolaním sa na sýrskych aktivistov. Väčšinu z nich zabili počas troch týždňov, keď bolo mesto v moci militantnej skupiny. (tasr)
11:07
CIA pošle do Afganistanu viac agentov, budú hľadať a zabíjať členov Talibanu. CIA tak mení ťažisko svojej činnosti v Afganistane, keďže predtým sa sústreďovala na porážku teroristickej siete al-Káida a na pomoc afganským tajným službám. Nové akcie budú podnikať malé jednotky, známe ako protiteroristické stíhacie skupiny. (tasr)
11:00
Londýn zavádza poplatok za vjazd starších dieselových áut do centra. Ide o najnovšiu snahu primátora mesta znížiť úroveň znečistenia ovzdušia. Cieľom poplatku T-Charge vo výške 10 libier (11,16 eura) sú staršie, vozidlá, ktoré produkujú viac emisií v dôsledku čoho má Londýn najhorší vzduch v Európe. (tasr)
10:50
Bratislavskí colníci zadržali zásielku drog z Afriky. Počas kontroly poštovej zásielky z africkej Zambie našli colníci 16 balení rastlinnej sušiny katy jedlej s celkovou hmotnosťou 8,64 kg. Na Slovensku je zaradená do zoznamu omamných a psychotropných látok. (tasr)
08:56
Japonsko bičuje tajfún Lan. Zahynuli najmenej dvaja ľudia, jeden je nezvestný. Tajfún sprevádza silný vietor a prudké lejaky. (tasr)
08:51
ČSSD je pripravená na opozíciu. Oznámili to v nedeľu večer predstaviteľom víťazného hnutia ANO. Strana Andreja Babiša už začala rokovania so subjektmi, ktoré sa dostali do Poslaneckej snemovne parlamentu ČR. (idnes.cz)
08:08
Vojaci obsadili v Marawi poslednú budovu kontrolovanú militantmi. Obsadenie budovy a porážka militantov podľa zdrojov umožní armáde neskôr v priebehu dňa vyhlásiť definitívne ukončenie dlhých bojov v Marawi, ktorého centrum a okolité štvrte ovládli stovky extrémistov inšpirovaných skupinou Islamský štát koncom mája. (tasr)
06:45
Samovražedný útočník zabil v Nigérii 13 ľudí. K dosiaľ najkrvavejšiemu útoku v regióne za vyše mesiac došlo v čase, keď konflikt s extrémistickou skupinou Boko Haram vstúpil do deviateho roka. (tasr)
06:37
Trump odkázal Európanom: Zarábajte ďalej na obchodoch s Iránom. Trump v rozhovore pre televíziu Fox News, ktorý odvysielali v nedeľu, vyzdvihol francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú ako priateľov. Súčasne však poukázal na obchody, ktoré Nemecko a Francúzsko robia s Iránom, odkedy boli zrušené medzinárodné sankcie voči islamskej republike. (tasr)
06:26
Lombardsko a Benátsko oznámili úspech referend o väčšej autonómii. Väčšina voličov sa vyslovila za posilnenie ich právomocí a presun ďalších kompetencií z Ríma do rúk regionálnych úradov, vyplýva z vyjadrení regionálnych prezidentov Benátska a Lombardska, Lucu Zaiu a Roberta Maroniho. (ap)
06:14
Mladík vo Švajčiarsku útočil sekerou, zranil viacero ľudí. Len 17-ročného Lotyša polícia kantónu St. Gallen zastavila a zadržala až po "použití strelnej zbrane", pri ktorom predpokladaný páchateľ taktiež utrpel zranenia.  Podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov konal páchateľ sám, pričom momentálne nič nenaznačuje ani teroristické pozadie prípadu. (tasr)
06:11
Podozrivého z útokov v Mníchove umiestnia na psychiatrii. Rozhodol o tom v nedeľu vyšetrujúci sudca. Dôvodom je predpokladané duševné ochorenie zadržaného, ktorý svoj čin zrejme spáchal pod vplyvom paranoje. (dpa)