Správy z vášho kraja:

Krátke správy 24. 01. 2018

22:11
Trump pozval ako prvého na návštevu USA francúzskeho prezidenta Macrona.

Emmanuel Macron sa tak stal prvým štátnikom po Trumpovom nástupe do funkcie v januári 2017, ktorému sa dostalo tejto pocty. (tasr)

21:46
Zomrel "otec juhoafrického jazzu", bojovník proti apartheidu Hugh Masekela.

Hráč na trúbku a krídlovku, skladateľ a spevák v jednej osobe, ktorý nadchol aj divákov Bratislavských jazzových dní 2014, už nie je medzi živými. Umelec skonal v utorok v Johannesburgu vo veku 78 rokov na následky nádorového ochorenia prostaty, s ktorým bojoval po desaťročie. (tasr)

21:29
Lúčnica oslavuje 70 rokov krásy a mladosti.

Lúčnici sa za 70 rokov vystriedalo takmer dva a pol tisíc členov. Títo všetci sa zaslúžili o vytvorenie fenoménu, aký nemá obdobu v histórii našej kultúry. (tasr)

21:07
Policajný vrtuľník v Rakúsku zachránil vyčerpaný holandský manželský pár.

Turistov, manželov vo veku 65 a 59 rokov, zachraňovala v okolí najvyššieho končiara Rakúska posádka vrtuľníka. (tasr)

20:49
Zeman si robí z Česka hračku, povedal Drahoš k opätovnému povereniu Babiša.

Nekoná ani ako štátnik. Povedal to v reakcii na opätovné poverenia Andreja Babiša (ANO) rokovaním o zostavení novej vlády. (novinky.cz)

20:22
V nemeckej metropole našli zrejme zabudnutú časť Berlínskeho múru.

Ten v studenej vojne symbolizoval rozdelenie Berlína, Nemecka, ale aj Európy na východnú komunistickú a západnú demokratickú časť. (tasr)

18:03
Na tínedžera, ktorý ubodal spolužiaka, uvalili vyšetrovaciu väzbu.

Vyšetrovaciu väzbu uvalili v stredu v Nemecku na 15-ročného školáka, ktorý v utorok ráno dobodal o rok mladšieho tínedžera na smrť, pretože sa údajne opakovane provokačne pozrel na útočníkovu matku. (tasr)

17:32
Filipíny oficiálne odmietli balík pomoci vo výške 6,1 miliardy eur od Európskej únie. EÚ kritizuje kampaň tamojšej vlády proti ilegálnym drogám. Veľvyslanec EÚ na Filipínach oznámil, že filipínska vláda vrátila dohodu o technickej pomoci v spomínanej problematike nepodpísanú. (tasr)
17:16
Merkelová v Davose hovorila o pravicovom populizme a nejednote EÚ. Merkelová vyjadrila nádej, že podpora populistických strán, ktoré posilnili svoje postavenie vo viacerých európskych krajinách, už ďalej neporastie. Nemecká vláda sa podľa nej snaží pravicový populizmus "dostať pod kontrolu, lenže je to jed". (tasr)
17:02
Európska komisia podniká ďalšie kroky kroky proti radikalizácii teroristov v EÚ. Eurokomisár Dimitris Avramopulos vyhlásil, že je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na to, aby bolo možné Európanov chrániť na internete i mimo neho. Hovoril o boji proti teroristickej propagande na internete. (tasr)
16:50
Richard Raši podal v súvislosti s voľbami do VÚC trestné oznámenie.

"V tejto súvislosti polícia vedie trestné stíhanie pre trestný čin marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie ďalšie informácie nie je možné poskytnúť," uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová. (tasr)

16:35
Na kotlebovca Mizíka podala prokuratúra obžalobu pre extrémizmus.

Podieľal sa na vyhotovení dokumentov s urážlivým obsahom.

16:16
Francúzski poslanci v prvom čítaní schválili zákon o práve občana na omyl. Občania majú pri plnení svojich povinností voči štátu právo na jeden omyl za predpokladu, že konali "v dobrej viere". Ak však úrady pri preverovaní omylu zistia a dokážu, že občan urobil chybu zámerne, majú právo udeliť mu sankciu. (tasr)
15:51
Španielsky kráľ Filip VI. nazval pokus Katalánska o odtrhnutie za útok na demokraciu. Panovník v prejave na Svetovom ekonomickom fóre v Davose povedal, že to, čo sa stalo v španielskom autonómnom regióne Katalánsko, bolo "pokusom podkopať základné princípy nášho demokratického systému". (tasr)
15:29
Most-Híd postaví vlastného prezidentského kandidáta.

Rozhodlo o tom republikové predsedníctvo strany. (tasr)

15:04
Občania EÚ budú môcť po brexite žiť v Británii ako doteraz. Britský minister pre brexit David Davis pred poslancami z výboru pre odchod z Únie uviedol, že tri milióny občanov EÚ žijúcich v Británii budú môcť po brexite "žiť svoje životy tak ako doteraz". (tasr)
14:57
Aktivisti vyzývajú indonézske úrady, aby zatvorili trhy so zvieracím mäsom. V snahe o prilákanie turistov na takýchto trhoch mučia a zabíjajú psov pre mäso. Jeden z nich dokonca uvádzali na cestovateľskom portáli TripAdvisor ako hlavnú turistickú atrakciu, kým na to neupozornili skupiny na ochranu zvierat. (ap)
14:48
Dve mjanmarské etnické skupiny povstalcov súhlasili podpísať s vládou dohodu o prímerí. Súvisí to so snahami mjanmarskej líderky Aun Schan Su Ťij oživiť v krajine mierový proces, ktorý má ukončiť jeden z najdlhšie trvajúcich ozbrojených konfliktov na svete. (reuters)
14:37
EÚ vyjadrila obavy ohľadne vývoja v Rumunsku. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a prvý podpredseda EK Frans Timmermans vyjadrili obavy exekutívy EÚ súvisiace s reformou justície a bojom proti korupcii v Rumunsku. (tasr)
14:32
Pokles vojenských záloh môže Slovensko riešiť nielen na princípe dobrovoľnosti, ale aj povinným odvodom.

Vyplýva to z koncepcie mobilizácie Ozbrojených síl SR, ktorú dnes schválila bezpečnostná rada a vláda. (tasr)

14:31
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa uzatvorí vlaňajší rok so ziskom 35 miliónov eur. Informovali o tom dnes minister zdravotníctva Tomáš Drucker a šéf poisťovne Miroslav Kočan. VšZP však stále trápi strata z minulých účtovných období vo výške 229 miliónov eur. (tasr)
14:29
Pápež vyzval na boj proti šíreniu falošných správ. Šírenie nepravdivých správ prostredníctvom internetových sociálnych sietí a iných komunikačných kanálov predstavuje podľa neho veľkú hrozbu pre spoločnosť. (tasr)
14:17
Humanitárna organizácia Save the Children pozastavila svoje aktivity v Afganistane. Stalo sa tak po tom, čo na jej sídlo v meste Džalalabad zaútočili v stredu militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát. Jej činnosť bude obnovená v čo najkratšom čase, len čo to bude možné a bezpečné. (reuters)
14:05
Americký minister obchodu Wilbur Ross pripustil, že Čína by mohla uvaliť na produkty z USA odvetné clá. Mohla by to byť jej reakcia po tom, ako americký prezident Donald Trump rozhodol o vysokých dovozných clách na solárne panely a práčky. (tasr)
13:54
Minister vnútra Robert Kaliňák chce Ľuboša Kosíka dostať na Slovensko.

O jeho vydaní chce debatovať s partnermi na Rade ministrov. (tasr)

13:51
Vojnoví veteráni, ktorí majú problém zo zabezpečením bývania, dostanú nový penzión. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý dnes schválila vláda. Rezort eviduje celkovo 173 veteránov z 2. svetovej vojny a 7500 novodobých vojnových veteránov. (tasr)
13:34
České automobilky vyrobili v minulom roku rekordných 1,41 milióna osobných áut. Za zhruba 5-% medziročným rastom je podľa miestneho zväzu výrobcov oživenie ekonomiky a s tým spojený rastúci záujem o nové autá v Česku aj Európe. Z každých 10 vyrobených vozidiel šesť pripadalo na škodovky. (tasr)
13:17
Šéf Prešovského VÚC Milan Majerský chce troch podpredsedov, v zastupiteľstve vznikli štyri kluby. "Jeden vicežupan za koalíciu, ktorá reprezentuje mňa, je Jozef Lukáč z OĽaNO. Druhého vicežupana navrhla strana Smer-SD, je ním Peter Bizovský. A tretím vicežupanom za nezávislých je Martin Jakubov," povedal. (tasr)
13:08
Európsky súd pre ľudské práva sa začal zaoberať sťažnosťou ruského opozičného aktivistu Alexeja Navaľného. Navaľnyj v nej ESĽP žiada, aby rozhodol, či séria jeho zadržaní počas protivládnych protestov v rokoch 2012-2014 nemala politický motív. (tasr)
13:04
Výstavbu 2. etapy električkovej trate Bosákova - Janíkov dvor musí hlavné mesto stihnúť zrealizovať do konca roka 2023. Vtedy totiž končí programové obdobie, z ktorého sa čerpajú na tento projekt európske peniaze. Dnes to oznámil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, presný termín spustenia prác už odmietol odhadovať. (tasr)
11:54
Český premiér Andrej Babiš podal v stredu demisiu. Prezident Miloš Zeman ju prijal a zároveň ho poveril rokovaním o zostavení novej vlády. (čt24)
11:20
Otvorili čierne skrinky z potopeného iránskeho tankera a nákladnej lode. Plavidlá sa na začiatku januára zrazili vo Východočínskom mori. Zástupca iránskej námornej organizácie uviedol, že bude trvať nejaký čas, možno aj niekoľko mesiacov, kým sa objasnia príčiny nehody. (tasr)
11:07
Hladina rieky Seina v Paríži stále stúpa a v stredu dosiahla 5,17 metra. Pre vysoký stav vody v riekach a riziko záplav platí v 23 departementoch Francúzska druhý - oranžový - stupeň povodňovej pohotovosti. V niektorých regiónoch nasadili na pomoc obyvateľstvu armádu. (tasr)
10:44
Filipínske úrady evakuovali už viac ako 61-tisíc ľudí z okolia sopky Mayon. Okrem mohutného stĺpu vulkanického popola sporadicky chrlí aj fontány červenej lávy, a to až do výšky 500-600 metrov nad úrovňou krátera. Úrady nariadili aj uzavretie škôl v 17 mestách a obciach v susedných provinciách. (tasr)
10:36
Aktivisti na protest proti KĽDR roztrhali fotografie Kim Čong-una. Demonštrácia proti juhokórejskej ústretovosti voči Severnej Kórei v rámci budúcomesačných zimných olympijských hier v Pjongčangu. Podľa agentúry AP išlo o jeden zo série posledných protestov, ktoré zatiaľ nemajú významný vplyv na ich prípravu. (tasr)
10:24
Za vlády Merkelovej prudko vzrástol vývoz zbraní. V rokoch 2014-2017 nemecké úrady vydali povolenia na vývoz zbraní v hodnote 25,1 miliardy eur. Oproti predchádzajúcim štyrom rokom (2010-2013) to predstavuje 21-percentný nárast. (tasr)
10:15
Richard Raši podal v súvislosti s voľbami do VÚC trestné oznámenie. "Pri analýze výsledkov volieb a správach z jednotlivých okresov padli aj podozrenia na volebný podvod. To bolo dôvodom, že som podal trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb." zdôvodnil podanie Raši. (tasr)
10:10
Miloš Zeman a Jiří Drahoš sa stretli v televíznej debate. České médiá debatu zhodnotili a uviedli, že Zeman dokázal využiť svoje politické skúsenosti, zatiaľ čo Drahoš za ním zaostával, no neprehral úplne.
09:21
Americký hračkársky reťazec Toys "R" Us zatvorí v USA zhruba pätinu obchodov. Ich zatvorenie je súčasťou plánu reorganizácie, ktorý má spoločnosti pomôcť dostať sa v krátkom čase spod bankrotovej ochrany. (tasr)
08:53
Izrael robí problémy cudzincom žijúcim na palestínskych územiach. Palestínski úradníci a izraelskí právnici tvrdia, že Izrael vlani znemožňoval cudzincom s partnerským či pracovným vzťahom s Palestínčanmi, aby zostali v Predjordánsku na základe tzv. manželského alebo pracovného víza. (ap)
08:33
Pri amerických náletoch v Sýrii údajne zahynulo až 150 militantov z IS. Podľa nemenovaného predstaviteľa koalície vedenej Spojenými štátmi k náletom došlo pri dedine Šafáa v provincii Dajr az-Zaur. Cieľom útoku bolo veliteľstvo Islamského štátu. V oblasti došlo k veľkému sústredeniu síl islamistov, ktorí sa údajne pripravovali na presun. (ap)
08:13
Na Slovensku platí výstraha pred poľadovicou a hmlou. Výstrahu prvého stupňa pred výskytom poľadovice a hmly vydal SHMÚ pre viaceré okresy stredného a západného Slovenska. Varovanie pred hmlou trvá do 10. hodiny, poľadovica sa môže tvoriť až do popoludňajších hodín. (tasr)
07:50
Útok na areál Save the Children si vyžiadal najmenej 11 zranených. K útoku došlo v meste Džalalabad ležiacom vo východoafganskej provincii Nangarhár. Samovražedný atentátnik sa odpálil v blízkosti areálu. Následne do neho vniklo množstvo ozbrojencov a došlo k prestrelke s bezpečnostnými silami. (ap)
07:18
Turecká armáda oznámila, že v Sýrii "neutralizovala" 260 teroristov. Ako poznamenala agentúra DPA, Turecko používa termín "neutralizácia" v prípade zabitia, zranenia alebo zajatia nepriateľských bojovníkov.
07:02
V Brazílii žltej zimnici už podľahlo takmer 70 ľudí. Ochorenie prenášané komármi je momentálne rozšírené najmä v troch brazílskych štátoch Minas Gerais, Sao Paulo a Rio de Janeiro, informovala agentúra AP.
06:45
Sýrska vláda údajne zaútočila chlórom na civilistov. Spojené štáty odsúdili najnovšie správy o chemickom útoku v Sýrii. Podľa vyhlásenia americkej veľvyslankyne pri OSN Nikki Haleyovej ide zo strany sýrskej vlády o "ďalšiu ukážku nehorázneho pohŕdania medzinárodným právom a krutej ľahostajnosti k životom vlastných občanov". (ap)
06:24
Pri mešite v Benghází vybuchli dve autá, zahynulo najmenej 27 ľudí. K explóziám došlo neďaleko mešity v centre mesta v čase, keď sa veriaci vracali z modlitieb, informovala v stredu s odvolaním sa na miestne úrady a zdravotníkov agentúra AP.