Správy z vášho kraja:

Krátke správy 24. 06. 2018

22:29
Egyptský prezident Sísí rozhodol o ďalšom predĺžení výnimočného stavu.

Sísí vyhlásil výnimočný stav vlani v apríli po dvoch bombových útokoch na kostoly koptských kresťanov, pri ktorých zahynulo najmenej 46 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia. (tasr)

22:17
Súčasný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa vyhlásil za víťaza prezidentských volieb v krajine.

Urobil tak na základe zatiaľ neoficiálnych výsledkov. (ap)

21:06
Minisummit o migrácii ukázal, že je veľa dobrej vôle, povedala Merkelová.

A to na Neformálnom zasadnutí lídrov 16 štátov EÚ na tému azylovej a migračnej politiky, ktoré sa konalo v Bruseli. (tasr)

20:34
Opozícia označila volebné výsledky v prospech Erdogana za manipuláciu.

Na základe uvedených výsledkov, ktoré majú zodpovedať stavu po zrátaní takmer 70 percent odovzdaných hlasov, sa zisk Erdogana pohybuje aktuálne na úrovni 55,2 percenta, čo by v prípade potvrdenia znamenalo jeho zvolenie v prvom kole volieb. (tasr)

19:40
Rakúsko presadzuje európske riešenie migračnej otázky.

Čo sa týka rokovaní na európskej úrovni, rakúsky kancelár vidí šancu na kompromis v oblasti ochrany vonkajších hraníc EÚ a dobudovania pohraničnej agentúry Frontex, pričom považuje za dôležité personálne posilnenie a rozšírenie jej mandátu. (tasr)

18:43
Súčasný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vedie podľa prvých neoficiálnych výsledkov nedeľňajších prezidentských volieb.

Druhým v poradí je hlavný vyzývateľ Erdogana Muharrem Ince. Informovala o tom agentúra Anadolu. (tasr)

18:39
Turecko vyšetruje desať cudzincov, podozrieva ich zo zasahovania do volieb. Má ísť o troch Francúzov, troch Nemcov a štyroch Talianov, ktorí sa vydávali za akreditovaných pozorovateľov. (anadolu)
18:14
Ivo Nesrovnal sa bude uchádzať o znovuzvolenie za primátora. V pondelok 25. júna o 11.00 h oficiálne ohlási svoju kandidatúru. (tasr)
17:35
Britský princ William pricestoval do Jordánska, kde začal päťdňovú cestu po Blízkom východe. Počas nej navštívi aj Izrael a palestínske územia. Britského monarchu v Ammáne privítal jordánsky korunný princ Husajn, syn kráľa Abdalláha II. William má ďalej na pláne stretnutie s jordánskymi študentmi a sýrskymi utečencami. (dpa)
17:11
Merkelová neočakáva, že na budúcotýždňovom summite EÚ sa podarí nájsť "celkové riešenie problému migrácie".

Vyjadrila sa tak v Bruseli, kde sa zúčastňuje na rokovaní lídrov 16 štátov EÚ na tému azylovej a migračnej politiky. (tasr)

16:49
Obchodný spor medzi USA a ďalšími štátmi ohrozuje svetovú ekonomiku.

Banka pre medzinárodné zúčtovanie okrem protekcionizmu považuje za riziko potenciálne politické deformácie a turbulencie, napríklad v Taliansku alebo Španielsku. (tasr)

16:34
Násilnosti pri voľbách si vyžiadali dvoch zranených.

Turecká ústredná volebná komisia zároveň oznámila, že dostala informácie o nezrovnalostiach pri hlasovaní.Komisia doplnila, že úrady v tejto situácii už podnikli "nevyhnutné" kroky. (tasr)

15:43
NAKA zadržala päť medzinárodne hľadaných ľudí.

Na svedomí mali mať závažnú majetkovú trestnú činnosť.

15:26
Izrael vypálil raketu na dron, ktorý smeroval do jeho vzdušného priestoru.

Armáda bezprostredne nepotvrdila, či bol dron zasiahnutý avšak uviedla, že sa z oblasti vzdialil. (tasr)

15:09
Pellegrini naznačil, že nechce byť prezidentom.

Jasne to však nevylúčil. (tasr)

14:48
Výbuch na predvolebnom mítingu v Zimbabwe si vyžiadal najmenej 49 zranených.

Štátne médiá označili incident za pokus o atentát na Mnangagwu, ktorý po explózii vyzval Zimbabwčanov na jednotu i napriek politickým nezhodám. (tasr)

14:36
Erdogan očakáva vysokú volebnú účasť, hovorí o demokratickej revolúcii.

Voľby sú považované za najväčšiu skúšku preňho i jeho stranu, odkedy sa pred vyše 15 rokmi dostali k moci. (tasr)

14:22
Nové stíhačky budú pribúdať postupne, ozrejmil Danko.

Vraví, že nikto si nemôže myslieť, že v roku 2019 stíhačky MiG kompletne nahradia stroje F-16 alebo Gripeny. (tasr)

14:13
Babiš potvrdil, že na post ministra zahraničných vecí navrhne Pocheho.

Oficiálny materiál na Pražský hrad Babiš ešte len pošle. (novinky.cz)

14:01
Prezident: Chceme vrátiť dôveru ľudí v štát, no chýbajú výsledky.

Poukázal na vraždu novinára a jeho snúbenice, na prepojenia ľudí napojených na mafiu s politikmi Smeru-SD. (rtvs)

13:43
Premiér sa chce pre vraždu novinára stretnúť so šéfom polície a prokurátormi.

Chce zistiť, či je pri vyšetrovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej po technickej stránke všetko v poriadku. (rtvs)

13:24
V zariadeniach vlády USA je 2053 detí zadržaných pri prechode hraníc.

Tie boli na hraniciach s USA oddelené od rodičov v súvislosti s politikou nulovej tolerancie prezidenta Donalda Trumpa. Vyplýva to zo správy amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť. (tasr)

13:02
Andrej Danko dnes absolútne nerozmýšľa o prezidentskej kandidatúre.

Podľa neho sa téma prezidentskej kandidatúry i s prihliadnutím na neustále sa objavovanie nových uchádzačov stáva tragikomická. (ta3)

12:47
V zariadeniach vlády USA je 2053 detí zadržaných pri prechode hraníc. Tie boli oddelené od rodičov v súvislosti s politikou nulovej tolerancie prezidenta Donalda Trumpa. Vyplýva to zo správy amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť. (ap)
12:25
Po úniku ropných látok z tankera v Rotterdame hrozí znečistenie pláží. Tanker Bow Jubail plaviaci sa pod nórskou vlajkou narazil zo zatiaľ neobjasnených príčin v sobotu do móla, čo viedlo k prerazeniu jeho trupu a úniku približne 200 ton vykurovacieho oleja. (dpa)
11:51
Počas leta vznikne legislatívny návrh osobitného odvodu, ktorým budú obchodné reťazce podporovať domácich potravinárov a poľnoho. Návrh legislatívneho opatrenia je podľa Andreja Danka už odkomunikovaný s Ministerstvom financií SR. (ta3)
11:06
Spor o migračnú politiku škodí nemeckým konzervatívcom. Vyplýva to z výsledkov nového prieskumu, podľa ktorých si znova polepšila krajná pravica.
Týždenný prieskum inštitútu Emnid pre nedeľné vydanie denníka Bild ukázal, že CDU kancelárky Angely Merkelovej a jej sesterská CSU si pohoršili o dve percentuálne body na spoločných 31 percent. (dpa)
10:51
Na Lomnickom štíte, dosiahla v sobotu maximálna teplota len -2,8 stupňov Celzia. Ide o najchladnejšie popoludnie s dátumom 23. júna v histórii pozorovaní.(tasr)
10:30
Ministerka Saková sa s vedením polície dohodne, či budú ďalšie akcie v osadách. Ako ďalej povedala, s prezidentom policajného zboru, ako aj s jeho prvou viceprezidentkou sa už stretla a požiadala ich o vypracovanie názoru a podkladov na tieto akcie.(tasr)
10:10
Nad všetkými veľkými ruskými mestami uviedli do prevádzky rádiolokačné pole. To slúži na detekciu nízko letiacich objektov, akými sú bezpilotné lietadlá. (tass)
09:47
Babiš sa ohradil voči slovám o "bojkote" minisummitu EÚ o migrácii. Tie uviedol na adresu krajín Vyšehradskej skupiny hovorca francúzskej vlády. Babiš na schôdzku ísť chcel, vo štvrtok ale otočil. (čt24)
09:12
V bytovom dome v nemeckom Wuppertale došlo k výbuchu, hlásia 24 zranených. Výbuch nastal v noci na nedeľu. Na mieste zasahovalo množstvo záchranárov. Podľa nich štyria ľudia utrpeli vážne zranenia.(dpa)
08:39
Ďalšia vlna násilností v rámci protivládnych protestov v Nikarague si vyžiadala najmenej sedem mŕtvych vrátane jednoročného chla. Násilnosti sa odohrali v hlavnom meste Managua. Polícia uviedla, že chlapca zasiahla guľka vypálená delikventom, ktorý sa snažil zabrániť úradom vyčistiť cestné barikády. Matka chlapca však pre miestnu televíziu povedala, jej syna zastrelia polícia. (ap)
08:08
V Turecku sa ráno začali predčasné prezidentské a parlamentné voľby. Konajú sa počas výnimočného stavu v krajine, ktorý bol zavedený po neúspešnom pokuse o štátny prevrat z júla 2016. Na voľby bude dohliadať vyše 400 medzinárodných pozorovateľov. Miestnosti sa otvorili o 7.00 SELČ, zatvoria ich o 16.00. (anadolu)
07:51
Rumunský prezident Klaus Iohannis oznámil, že v najbližších voľbách bude opäť kandidovať. Prisľúbil, že bude bojovať proti korupcii po tom, ako predsedu vládnucej Sociálnodemokratickej strany tento týždeň odsúdili za podnecovanie k zneužitiu právomocí verejného činiteľa. (ap)
07:32
Ženy v Saudskej Arábii vyrazili po prvý raz s autami do ulíc. Do platnosti vstúpilo nariadenie, ktorým sa v tomto konzervatívnom kráľovstve ruší zákaz šoférovania žien. (ap)