Krátke správy 20. 07. 2018

22:25
Angele Merkelovej gratulovali viacerí zahraniční činitelia. Nemecko je naďalej na strane európskeho projektu, konštatoval dnes predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani gratulujúc spolkovej kancelárke Angele Merkelovej k víťazstvu strán únie CDU/CSU v dnešných parlamentných voľbách. (tasr)
22:05
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v boji v Sýrii zahynul ruský generálporučík Valerij Asapov. Podľa ministerstva Asapov "bol na veliteľskom poste sýrskych vojakov a pomáhal sýrskym veliteľom v operácii za oslobodenie mesta Dajr az-Zaur". (tass)
21:49
Počet obetí zemetrasenia v Mexiku stúpol na 318; z tisícov ľudí sú bezdomovci. Pátranie po ľuďoch, ktorí prežili utorkové ničivé zemetrasenie v Mexiku a po telách v troskách zrútených budov dnes pokračovalo. Špecialisti sa vydali na inšpekciu budov, aby zistili, ktoré nie sú bezpečné. (tasr)
21:04
Svetoví lídri dostali na Valnom zhromaždení OSN viac než 100-tisíc cukríkov. Nedostali ich však len pre potešenie svojich chuťových buniek, majú ich upozorniť na ciele OSN. Štátnici dostali špeciálnu edíciu farebných, populárnych amerických cukríkov M&M, podobných našim lentilkám. Na cukríkoch sú obrázky znázorňujúce ciele OSN. (npr)
20:30
Z uzavretej psychiatrie v Bádensku-Württembersku ušli traja nebezpeční zločinci. V zariadení sú umiestnení drogovo závislí kriminálnici, ktorí nedokážu dostať závislosť pod kontrolu, ale aj zločinci, ktorí neváhali použiť násilie. Polícia intenzívne pátra po trojici mužov vo veku 30-38 rokov, ktorí boli ubytovaní v jednej izbe a ktorí zrejme útek plánovali už dlhší čas. (bild)
20:10
Hurikán Maria mierne zoslabol, inžinieri kontrolujú priehradu v Portoriku. Maria sa pohybuje ďalej od pobrežia USA smerom na sever krajiny, ale pravdepodobne ešte spôsobí zvýšené vzdúvanie morských vĺn a vysoký príboj na juhovýchodnom pobreží Spojených štátov. (tasr)
19:47
Koalícia Jamajka sa zdá byť jedinou možnosťou po dnešných voľbách. Koalícia CDU/CSU-FDP-Zelení - sa zdá byť matematicky jedinou možnou koalíciou po tom, čo spoluvládnuca SPD oznámila odchod do opozície s najhorším volebným výsledkom od roku 1949 (20 percent). (tasr)

19:39
Podľa Merkelovej vláda bez CDU nevznikne. Úradujúca nemecká kancelárka vo volebnej centrále CDU v Berlíne dnes večer síce zožala ovácie, avšak jej strana utrpela v dnešných voľbách do Spolkového snemu ťažké straty. (tasr)
19:10
Hnutie za nezávislosť Katalánska začalo distribuovať hlasovacie lístky. Volebné lístky dostávajú oprávnení voliči v regionálnej metropole Barcelona a ďalších katalánskych mestách a komunitách. Povedal to dnes prezident spoločnosti Omnium Cultural Jordi Cuixart, podľa ktorého sa hlasovacie lístky rozdávajú na zhromaždení v Barcelone. (dpa)
18:48
Odhady volebných výsledkov naznačujú značné straty strán koalície. Jasné víťazstvo strán únie CDU/CSU v parlamentných voľbách v Nemecku potvrdzuje aj odhad ich výsledkov z dielne spoločnosti infratest dimap, ktorý zverejnil prvý program verejnoprávnej televízie ARD. Podľa neho síce strany únie môžu získať 32,7 percenta hlasov, avšak stratili oproti voľbám spred štyroch rokov 8,8 percenta voličov.
18:26
Víťazom parlamentných volieb v Nemecku 2017 sa v súlade s očakávaniami stali s jasným náskokom strany únie CDU/CSU. Do Spolkového snemu sa po prvý raz dostala aj pravicovopopulistická Alternatíva pre Nemecko (AfD), a to hneď ako tretia najsilnejšia strana. Vyplýva to aj z prognózy volebných výsledkov, ktorú zverejnil dnes druhý program nemeckej verejnoprávnej televízie ZDF.
Podľa nej by strany únie mali získať 33,5 percenta hlasov, sociálni demokrati z SPD 21 a AfD 13 percent hlasov.
17:28
V hlavnom meste sa dnes pochodovalo za práva otcov. Aj Bratislava sa tak pripojila k pochodom Daddy's Pride, ktoré sa realizujú aj v iných európskych mestách. (tasr)
16:51
Švajčiari odmietli v referende prvú dôchodkovú reformu po 20 rokoch. Väčšina kantónov povedala Nie pre čiastkové financovanie dôchodkov cestou zvýšenia dane z pridanej hodnoty, vyplýva z výsledkov plebiscitu. (tasr)
16:17
Najkurióznejším nemeckým volebným okrskom je obed Basdorf, píšu noviny. Obec má iba 23 oprávnených voličov - pričom až 18 z nich už hlasovalo vopred poštou. A tak šesť členov volebnej komisie dnes celý deň čaká na piatich voličov - ak bude účasť stopercentná. Upozornil na to denník Märkische Allgemeine Zeitung. (tasr)
15:49
V poslednom septembrovom týždni by súčasné zachmúrené počasie malo vystriedať babie leto.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) to na sociálnej sieti naznačuje s odvolaním sa na predpoveď modelu Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF).

15:16
Nemecká kancelárka Angela Merkelová hlasovala vo voľbách do Bundestagu.

Predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) pristúpila k volebnej urne spoločne so svojím manželom Joachimom Sauerom v nemeckej metropole Berlín. (dpa)

14:22
Český herec Jan Tříska je vo vážnom stave v nemocnici. V sobotu spadol v Prahe z Karlovho mosta do Vltavy. Z vody ho vytiahla dvojica z neďalekej výletnej lode. (tasr)
14:06
Remišová z OĽaNO si myslí, že prezident Kiska by mal zodpovedne vysvetliť okolnosti krátenia dane, ktoré súvisí s financovaním j. "Ak to bude potrebné, tak by sa mal občanom aj ospravedlniť," uviedla. Dodala, že aj voliči OĽaNO, ktorí mnohí volili v prezidentských voľbách Kisku, očakávajú od prezidenta, že sa k veci postaví férovým spôsobom. "Bola by chyba, ak by vládna koalícia, ktorá je plná škandálov, stratila v osobe prezidenta prirodzenú protiváhu," zdôraznila. (ta3)
13:07
Z okolia sopky na Bali odišli do bezpečia ďalšie tisícky ľudí. Hrozí, že dôjde k erupcii vulkánu prvýkrát po viac než polstoročí. (ap)
12:55
Irán spustil manévre pri hranici s irackým Kurdistanom. Manévre sú súčasťou každoročných podujatí pri príležitosti začiatku iránsko-irackej vojny. Na vojenskom cvičení sa zúčastňujú aj vzdušné sily a delostrelecké jednotky. (reuters)
12:24
Liberalizáciu vlakovej dopravy rezort dopravy chystá,tento rok už tender nestíha. V prípade liberalizácie železničnej dopravy musí totiž štát vopred oznámiť tento zámer Európskej únii. (tasr)
11:41
Terčom samovražedného útoku v Kábule bol konvoj dánskych vojakov. Atentátnik v aute naloženom výbušninami zaútočil na konvoj zahraničných vojakov, pričom najmenej traja civilisti utrpeli zranenia. (dpa)
11:22
Mesto Košice uspelo na ÚS SR v spore o kataster pozemkov pod U.S. Steel. Ústavný súd zrušil minuloročný rozsudok Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého sporné územie patrí do katastra obce Sokoľany, a vec mu vrátil na ďalšie konanie. (tasr)
10:21
Na Slovensku je aktuálne 39 osôb monitorovaných elektronickým náramkom. Okrem toho sa elektronický monitoring využíva v pilotnej forme aj v slovenských väzniciach na pracoviskách, kde je takýmto spôsobom monitorovaných do 150 odsúdených. (tasr)
09:37
V boji proti IS na Blízkom východe padol oficiálne prvý francúzsky vojak. Ide o prvú oficiálne oznámenú stratu Francúzska v rámci Američanmi vedenej koalície proti IS v Iraku a Sýrii. (ap)
09:03
Študenti pripravili na pondelok tretí protikorupčný pochod. Trasa má viesť od Hviezdoslavovho námestia cez Jesenského, Štúrovu ulicu až na Námestie SNP. (tasr)
08:49
Hurikán Maria napáchal v Portoriku miliardové škody, zahynulo najmenej 10 ľudí. Takmer všetkých 3,4 milióna obyvateľov je naďalej bez elektriny a mnohé oblasti sú odrezané od komunikačných sietí. Prístup k pitnej vode má len približne 25 percent ľudí. (dpa)
08:34
Zomrel americký soulový spevák Charles Bradley. Vo veku 68 rokov zomrel v sobotu americký soulový spevák Charles Bradley, ktorý prehral dlhotrvajúci boj s rakovinou.(ap)
08:00
V Nemecku sa začali parlamentné voľby. O 8.00 h otvorili volebné miestnosti. Približne 61,5 milióna oprávnených voličov rozhodne v parlamentných voľbách 2017 o zložení budúceho, už 19. Spolkového snemu. (tasr)
07:58
Prezdient Steinmeier vyzval občanov, aby išli voliť. "Choďte a voľte! Každý hlas sa ráta - aj ten váš," odkázal prezident voličom, ktorí majú určiť nové zloženie nemeckého Spolkového snemu.(bild)
07:37
Londýn: Skupina mužov zaútočila na ľudí v nákupnom centre nebezpečnou látkou. Podľa vyjadrenia londýnskej Metropolitnej polície sa nepredpokladá, že by mohlo ísť o teroristický čin. (dpa)