Správy z vášho kraja:

Krátke správy 24. 01. 2019

22:49
ČSSD chce v novej vláde post šéfa diplomacie. Sociálni demokrati prišli na rokovanie o možnej vláde s ANO aj s návrhom poistky pre fungovanie koalície. Chcú, aby sa do koaličnej zmluvy dostalo, že keď podá demisiu všetkých päť ministrov za ČSSD, musel by do týždňa podať demisiu aj premiér a s ním celá vláda. (tasr)
22:09
Britský odvolací súd neumožnil prepravu smrteľne chorého chlapca do Talianska. Alfieho Evansa v pondelok odpojili od prístrojov na podporu života. Chlapec na prekvapenie lekárov však stále žije. (tasr)
21:50
Slovensko chce posilniť spoluprácu s Poľskom v daňovej politike. A snažiť sa zamedziť spoločnostiam odvádzať dane v zahraničí alebo v tzv. daňových rajoch. Uviedol to v stredu predseda vlády Peter Pellegrini po rokovaní s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým vo Varšave. (tasr)
21:29
Veľvyslanectvo USA udelilo Cenu za transparentnosť Jánovi Kuciakovi in memoriam. Ocenenie získal za svoje reportáže o korupcii, odvahe hľadať pravdu a osobnú obeť pri službe verejnosti. Budúcoročné ocenenie ponesie jeho meno - Cena za transparentnosť na pamiatku Jána Kuciaka. (tasr)
21:23
Experti z Organizácie pre zákaz chemických zbraní odobrali vzorky z ďalšieho miesta údajného útoku v meste Dúmá. Skupina expertov má poverenie stanoviť, či tam boli použité chemické zbrane a aké, ale nie určiť vinníka. (ap)
21:15
Prezident Zeman naznačil, že by Česko mohlo presunúť svoju ambasádu do Jeruzalema. Podľa českého prezidenta by malo ísť o prvú fázu presunu českých inštitúcií z Tel Avivu do Jeruzalema, uviedli webové portály iDNES.cz a Novinky.cz.
21:04
Bavorská vláda nariadila osadiť kresťanské kríže do všetkých štátnych budov. Podľa premiéra Markusa Södera by kríže nemali byť vnímané ako náboženské symboly, ale ako "jasné vyjadrenie našej bavorskej identity a kresťanských hodnôt". (BBC)
20:15
V Prahe sa začali ďalšie rokovania o vláde medzi ČSSD a ANO. Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodahjská televízia ČT24.
19:40
V Hamburgu odsúdili štyroch islamistov, traja vyviazli s podmienkou. Spoločne s dvoma už skôr odsúdenými osobami pripravovali teroristický útok a pokúsili sa v apríli 2017 vycestovať do Sýrie, aby sa tam pripojili k džihádistom z teroristickej organizácie Islamský štát. (tasr)
19:09
Egypt zavádza pokuty za prehnane agresívne ponúkanie tovaru obchodníkmi. Zákon umožňuje, aby každému, kto obťažuje turistov "naliehavým žobraním, prezentovaním, ponúkaním alebo predajom tovaru či služby", udelili pokutu do 10.000 egyptských libier (463 eur). Legislatívu musí ešte schváliť egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. (ap)
18:46
Úrad verejného zdravotníctva varuje ľudí pred nebezpečnou kozmetikou. Ide o hennu farbu na vlasy a gél na vlasy. Nachádzajú sa v nich totiž látky, ktoré v kozmetike nemajú čo hľadať, upozornili hygienici.
18:23
V areáli bývalej Slovenky v Banskej Bystrici má byť do 10 rokov nová mestská štvrť.

Abstract...

18:18
Prezident vymenuje vo štvrtok o 15.15 h Daniela Zmeka za náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl. V stredu túto nomináciu schválila vláda. (tasr)
18:13
Irán by nikdy nemal vlastniť jadrové zbrane. Ani teraz, ani o päť rokov, ani o desať rokov. Nikdy.. Povedal to dnes Kongrese Emmanuel Macron. Zároveň dodal, že jeho krajina od existujúcej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 neodstúpi, pretože ju podpísala rovnako ako Spojené štáty, ktoré zároveň vyzval, aby sa namiesto jednostranného vypovedania dohody podieľali na jej prepracovaní. (tasr)
18:02
Európska komisia dnes navrhla nové pravidlá týkajúce sa práva obchodných spoločností. Tie by im mali uľahčiť zlučovanie, delenie alebo sťahovanie sa v rámci jednotného trhu EÚ. (tasr)
18:01
Generálmajor Daniel Zmeko spĺňa všetky zákonné podmienky a má všetky profesionálne predpoklady na výkon funkcie náčelníka GŠ. Vyhlásil to rezortný šéf Peter Gajdoš. Zmeko má nahradiť v čele GŠ Milana Maxima, ktorého funkčné obdobie uplynie 6. mája. (tas)
17:39
Lídrov kresťanských cirkví a spoločenstiev z Blízkeho východu pozval pápež na mierový ekumenický summit. Dejiskom by sa 7. júla malo stať juhotalianske prístavné mesto Bari. (tasr)
16:31
Gajdoš: Misiou v Pobaltí potvrdzujeme plnohodnotnosť členstva v NATO.

Slovenskí vojaci budú pod velením Kanady pôsobiť vo výcvikovom priestore Adaži v Lotyšsku. Okrem tejto krajiny vláda schválila návrh na vyslanie aj do Litvy, Estónska a Poľska. Minister obrany totiž vysvetlil, že ide o zabezpečenie celého východného krídla Aliancie. (tasr)

16:23
Maďarsko plánuje postaviť v Sýrii nemocnicu v hodnote piatich miliónov eur. Podľa slov šéfa maďarskej diplomacie investícia, ktorá bude zrealizovaná, ak to dovolia bezpečnostné okolnosti, prispeje k tomu, aby sa čo najviac Sýrčanov mohlo čo najskôr vrátiť do svojej vlasti, a aby tam dostali patričnú zdravotnú starostlivosť. (mti)
16:15
Na Ukrajine zadržali Čecha podozrivého z používania nedovolených prostriedkov.

Zadržaným je bývalý vyšší dôstojník niekdajšieho Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu Luděk Vokál, ktorého česká Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov (GIBS) podozrieva z niekoľkých trestných činov.(tasr)

15:10
V Španielsku zhabali rekordnú zásielku kokaínu.

Rekordných takmer deväť ton kokaínu objavili španielski colníci v zásielke banánov z Kolumbie. Ide o európsky rekord množstva drog zhabaných v prepravnom kontajneri. (dpa)

14:21
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko zvoláva 31. schôdzu.

V stredu 9. mája o 13.00 h v rokovacej sále Národnej rady SR. (tasr)

13:50
Slovensko si v rebríčku slobody tlače pohoršilo o desať miest.

Aktuálne mu patrí 27. miesto vo svete. Index hodnotiaci slobodu tlače každý rok pripravuje organizácia Reportéri bez hraníc. (tasr)

13:33
Od soboty 28. apríla od 20.00 h až do 20. júna do 20.00 h sa uskutoční realizácia cestnej infraštruktúry.

Dôvodom je výstavba strategického parku Jaguar Land Rover. V tomto čase bude úplne uzavretá cesta medzi obcami Drážovce a Čakajovce. Dopravu odklonia v smere od cesty R1A po novovybudovanej ceste popri rieke Nitra v strategickom parku a späť.

13:22
Indický samozvaný duchovný vodca Ásaram Bapu je vinný zo znásilnenia dievčaťa.

Ide o ďalší škandál v Indii, keď sa prevalilo pohlavné zneužitie či zneužívanie maloletých dievčat duchovnými osobnosťami alebo inými dospelými mužmi.(reuters)

13:19
Pellegrini odcestoval na návštevu Poľska.

Počas návštevy bude slovenský premiér rokovať so svojím poľským partnerom Mateuszom Morawieckým. Na Slovensko by sa mal vrátiť v stredu večer. (tasr)

13:15
Dánsky vynálezca Madsen dostal za vraždu novinárky doživotie. Dánskeho vynálezcu Petra Madsena odsúdili za vraždu švédskej novinárky Kim Wallovej na doživotie. Dnes o tom rozhodol súd v Kodani. (dpa)
13:11
Blahorečenie Anny Kolesárovej z Vysokej nad Uhom sa uskutoční 1. septembra v Košiciach. Dátum dnes oznámil košický rímskokatolícky arcibiskup metropolita Bernard Bober. Hlavným odkazom života Anny Kolesárovej je podľa jeho slov to, že si ako mladé dievča chránila čistotu. (tasr)
13:01
Novou štátnou tajomníčkou na ministerstve dopravy sa stala Ladislava Cengelová, ktorá v rezorte pôsobí 20 rokov. O obsadení voľného postu dnes rozhodla vláda.
12:57
Británia zvažuje vytvorenie vlastného družicového navigačného systému. Ten by mal konkurovať systému Galileo Európskej únie. Krok prichádza po spore okolo snáh obmedziť prístup Británie k citlivým bezpečnostným informáciám po brexite. (tasr)
12:49
Novou výfukovou technológiou chce koncern Bosch zastaviť zánik zdiskreditovaného dieselového motora. Systém rieši emisie oxidu dusíka v reálnej prevádzke a dosahujú sa ním výsledky hlboko pod súčasným limitom na jeho obsah vo výfukových plynoch, informovalo dnes vedenie koncernu. (tasr)
12:43
Senátori za ČSSD sa ostro postavili proti prípadnej vládnej spolupráci s hnutím ANO. Predseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) podľa svojich slov dúfa, že vedenie strany rozhodnutie o spolupráci prehodnotí, alebo že o jej ukončení nakoniec rozhodne členská základňa. (tasr)
12:37
Samozvaného indického duchovného vodcu uznal súd za vinného zo znásilnenia 16-ročnej tínedžerky. Ide o ďalší škandál v Indii, keď sa prevalilo pohlavné zneužitie či zneužívanie maloletých dievčat duchovnými osobnosťami alebo inými dospelými mužmi. (reuters)
12:29
V piatok by sa mal v Bratislave konať ďalší protest, Tentoraz na podporu konania predčasných volieb. Ako informujú na sociálnej sieti organizátori Protestu za #PredcasneVolby, na spomínaný termín majú ohlásené zhromaždenie na Námestí SNP a priestor chcú ponúknuť aj organizátorom predošlých protestov Za slušné Slovensko.
12:02
Airbus nepresunie súčasnú výrobu z Británie, keď krajina opustí Európsku úniu, ale nemusí tam umiestniť novú. Uviedol to generálny riaditeľ koncernu Tom Enders v rozhovore na okraj Berlin Aviation Summit. (tasr)
11:55
Denisa Saková končí vo funkcii štátnej tajomníčky ministerstva vnútra. Dnes na návrh premiéra a zastupujúceho ministra vnútra Petra Pellegriniho (Smer-SD) odvolala vláda. Zajtra by ju mal Andrej Kiska vymenovať za rezortnú šéfku. (tasr)
11:47
Premiéri Peter Pellegrini a Andrej Babiš zajtra zúčastnia na vernisáži Česko-slovenskej/Slovensko-českej výstavy.

Spoločný projekt pripravili Slovenské národné múzeum a Národní muzeum pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa. Unikátne exponáty pripomínajúce obdobie spoločného štátu si môžu návštevníci Bratislavského hradu pozrieť do septembra.

11:23
Slovensko vyšla maximálne 152 príslušníkov profesionálnych vojakov na územie Lotyšska. Pod velením Kanady budú s možnosťou nasadenia aj na území Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky na základe spolupráce s ich ozbrojenými silami a ozbrojenými silami iných členských krajín NATO. (tasr)
11:18
Štátni i meststkí policajti majú dostať výslovné oprávnenie kontrolovať mládež, či nepila alebo neužila návykové látky. Budú môcť tak urobiť vtedy, ak budú mať dôvodné podozrenie. Koaličný poslanecký návrh dnes odsúhlasila vláda, v parlamente čaká na definitívne schválenie. (tasr)
11:04
V Zolnej v okrese Zvolen sa vyskytol prípad infekčnej anémie koní, chorobu diagnostikovali u jedného koňa súkromného chovateľa. Štvrté ohnisko infekčnej anémie koní na Slovensku od roku 2016 a druhé v tomto roku bolo v týchto dňoch potvrdené laboratórnym vyšetrením. (tasr)
10:52
Živnostníci dostanú oznámenie od Sociálnej poisťovne o povinnom poistení v júli. Poisťovňa dostane údaje potrebné pre výpočet do 31. mája, prípadne do 5. októbra, ak mala SZČO predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2017. Urgovať nedoručenie informácie o vzniku poistenia v prípade pochybností preto poisťovňa odporúča až po tomto termíne. (tasr)
10:51
V grónskych parlamentných voľbách zvíťazila strana Siumut.

Strana grónskeho premiéra Kima Kielsena Siumut (Vpred) získala väčšinu hlasov, avšak oproti svojim centristickým rivalom si pohoršila. Vyplýva to z výsledkov hlasovania. (Reuters)

10:37
Reštrukturalizácia nemeckej automobilky Opel si vyžiada viac času. Uviedol to Carlos Tavares generálny riaditeľ francúzskej automobilovej skupiny PSA, ktorá vlani kúpila Opel spolu s britskou značkou Vauxhall od amerického koncernu General Motors za vyše 2 miliardy eur. (tasr)
10:29
Finančná správa robí raziu v dome zástupcu primátora Sládkovičova Alexandra Bendeho. Údajným dôvodom má byť podvod na DPH.
10:23
Sprísniť potratovú politiku na Slovensku a zakázať svojvoľné a neodôvodnené umelé prerušenie tehotenstva. To je cieľom návrhu novely zákona, ktorý na májovú schôdzu NR SR predložili poslanci ĽS NS. (tasr)
09:52
Taliban oznámil začiatok jarnej vojenskej ofenzívy.

Talibovia sa okrem útokov na afganské policajné a vojenské sily sústredia v tejto sezóne v rámci tzv. "zákopovej ofenzívy" na unášanie a zabíjanie Američanov a ich spojencov.(ap)

09:24
Diplomat USA spôsobil smrteľnú nehodu, zakázali mu opustiť Pakistan.

Americký vojenský atašé Joseph Emanuel Hall je obvinený, že svojím vozidlom prešiel na červenú a zrazil motocyklistu, ktorý následne zraneniam podľahol. Podali na neho občianskoprávnu žalobu. (ap)

09:14
Donalda Trumpa a Emmanuela Macrona, ktoré vyslovili včera o Iráne mali silný negatívny účinok na akciovú burzu v New Yorku. Dow Jones Industrial, jej hlavný index, uzavrel obchodovanie so stratou 1,74 % na hodnote 24.024,13 bodu. (tasr)
09:00
V Turčeku sa prevrátil kamión rovno na dom. Spala tam rodina s bábätkom.

Dvaja Turci, ktorí boli v kamióne, z miesta nehody ušli.(Tvnoviny.sk)

08:54
V týchto chvíľach zasahuje podľa našich informácií NAKA v Sládkovičove aj v okolitých mestách. Zisťujeme podrobnosti.
08:21
Slovensko potrebuje razantnejšie zlepšovať svoje podnikateľské prostredie. V Správe o stave podnikateľského prostredia v SR, ktorú v stredu prerokuje vláda, to konštatuje Ministerstvo hospodárstva. (tasr)
08:19
Čínska polícia zhabala rekordných 1,3 tony kokaínu.

Ide o dosiaľ najväčší kontraband tejto drogy, aký sa v Číne podarilo zadržať. Zhabaný kokaín má na čiernom trhu hodnotu približne 160 miliónov dolárov.(Sinchua)

08:18
Nemecko poskytne na pomoc Sýrii ďalšiu miliardu eur. Ďalších 300 miliónov eur by mohlo prísť zo spolkového rozpočtu v druhej polovici tohto roka. Oznámil to v stredu nemecký minister zahraničných vecí Heiko Mass. (dpa)
08:12
V Galante sa dnes skoro ráno zrazilo policajné auto s autobusom. Jeden policajt zahynul, druhý je ťažko zranený. Vodič autobusu skončil v nemocnici s ľahšími zraneniami.
06:39
Skupina aktivistov zverejnila databázu, ktorá obsahuje informácie o údajných chemických útokoch v Sýrii. Digitálna databáza skupiny Sýrsky archív, ktorá spolupracuje s Amnesty International a ďalšími ľudskoprávnymi organizáciami, obsahuje 861 overených videozáznamov týkajúcich sa približne 212 útokov. Prevažná väčšina z týchto útokov sa pripisuje sýrskym vládnym silám. (ap)
06:16
Páchateľ z Toronta krátko pred útokom zverejnil záhadný odkaz na Facebooku. Pochvalne sa v ňom vyjadril o páchateľovi masakru, ku ktorému došlo v máji 2014 v blízkosti univerzity v Kalifornii. Alek Minassian (25) v pondelok v kanadskom Toronte usmrtil dodávkou desať ľudí. (ap)
06:11
Na juhu Macedónska objavili kostru prehistorického slona. Predpokladá sa, že išlo o predchodcu mamuta. Odhaduje sa, že tento prehistorický živočích podobný slonovi vážil približne desať ton. (ap)
06:04
Americký Senát potvrdil nomináciu Paula Nakasona do funkcie nového riaditeľa Národnej bezpečnostnej agentúry. Na jeden z najdôležitejších postov v rámci amerických tajných služieb ho nominoval prezident USA Donald Trump. (tasr)