Správy z vášho kraja:

Krátke správy 22. 02. 2019

23:10
Samovražedný útočník pripravil na základni v Afganistane o život osem policajtov. Ďalší štyria policajti utrpeli pri tomto útoku zranenia. Útočníkovi sa podarilo dostať do vnútra základne, kde medzi príslušníkmi bezpečnostných zložiek aktivoval výbušné zariadenie. (ap)
22:24
Rusko neurobilo pokrok v rešpektovaní ukrajinskej mierovej dohody, takže nie je dôvod koncom budúceho mesiaca zrušiť sankcie EÚ. V pondelok to vyhlásila šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová. (tasr)
22:04
Šéf britskej diplomacie ocenil v Afganistane snahy o mierový proces. Boris Johnson podnikol v pondelok návštevu Afganistanu, rokoval s afganským prezidentom Ašrafom Gháním, ako aj s ďalšími vysokopostavenými afganskými predstaviteľmi i zástupcami Severoatlantickej aliancie pôsobiacimi v tejto blízkovýchodnej krajine. (ap)
21:50
V českom Potštejne, v budove hotela Slávie, našli priemyselnú trhavinu. Po jej identifikácii pyrotechnikmi ju za asistencie policajtov a hasičov prepravili na odľahlé miesto, kde nebezpečný nález zlikvidovali. Nález si vynútil v pondelok evakuáciu viacerých osôb a dočasné prerušenie dopravy. (novinky)
21:40
Vyšetrujúceho sudcu, ktorý viedol prípad zavraždenej maltskej novinárky, nahradia. Anthonyho Vellu v pondelok vymenovali za riadneho sudcu, automaticky mu to znemožňuje pokračovať vo vyšetrovaní prípadu. (dpa)
21:36
Žilinskí mestskí poslanci neschválili bezplatnú MHD pre všetkých obyvateľov. Primátor Žiliny Igor Choma navrhoval zmenu tarify MHD v Žiline, ktorá mala uviesť do praxe bezplatnú MHD, od 1. januára 2019. (tasr)
21:24
V Nemecku po úniku chlóru hospitalizovali osem zranených školákov. K úniku došlo podľa dostupných zdrojov zo zásobníkov, ktoré boli uskladnené v pivničných priestoroch pod tamojšou plavárňou vzdelávacieho zariadenia pre telesne postihnutých v Sankt Augustine pri Bonne. (tasr)
21:15
Český prezident Miloš Zeman prijal nové tváre vlády. Chcel si od nich vypočuť, aké sú ich priority a predstavy pri riadení rezortu. Po ukončení štvorice schôdzok prezident prostredníctvom svojho hovorcu oznámil, že kabinet vymenuje v stredu 27. júna o 09.00 h. (novinky)
20:59
Severnú Kaliforniu pustošia lesné požiare. V oblasti severne od regionálnej metropoly San Francisco museli pred plameňmi z domov ujsť tisícky obyvateľov. (ap)
20:42
Ak brexit naruší dodávateľský reťazec, BMW zatvorí svoje britské závody. Uviedol to manažér BMW Stephan Freismuth v britskom denníku Financial Times. Podobným spôsobom ako BMW sa minulý týždeň vyjadrili aj predstavitelia Siemensu a Airbusu. (ft)
20:22
Španielsko zachránilo za tri dni v Stredozemnom mori už 1400 migrantov. Migranti do Španielska zo severnej Afriky prichádzajú často na preplnených a chatrných plavidlách. V poslednom čase, keď je more pokojné a počasie pekné, ich do Španielska prichádza čoraz viac. (ap)
20:00
Britský princ William pricestoval v pondelok do Izraela. Ide o prvú oficiálnu návštevu člena britskej kráľovskej rodiny vo Svätej zemi. (reuters)
19:28
Muž s kosačkou sa stal živým terčom na najväčšom sídlisku v Banskej Bystrici. Podozrivý strelec navyše hajloval a mával vlajkou s hákovým krížom. Prípad rieši NAKA.
19:07
Za sexuálne zneužitie maloletých odsúdili v dolnorakúskom Korneuburgu pedagóga gymnázia. Dostal štyri roky väzenia a umiestnia ho v zariadení pre duševne chorých páchateľov. Súdny znalec totiž upozornil na poruchu osobnosti a sexuality obžalovaného. (tasr)
18:39
Generálny štrajk takmer úplne ochromil Argentínu. Na protest voči hospodárskej politike prezidenta Mauricia Macriho, ale aj úsporným opatreniam na základe dohody s Medzinárodným menovým fondom, vyzvala najväčšia odborová ústredňa krajiny. (tasr)
18:21
Ministri obrany deviatich krajín podpísali vyhlásenie o novej vojenskej spolupráci. Iniciatíva Belgicka, Dánska, Estónska, Francúzska, Holandska, Nemecka, Španielska, Portugalska i Veľkej Británie je otvorená aj ďalším krajinám.  Projekt by mal umožniť výrazne rýchlejšiu reakciu v krízových situáciách. (orf)
18:13
Poslanci dorokovali, čakajú ich letné prázdniny. Najbližšia riadna schôdza sa začne 11. septembra. Celkovo majú poslanci naplánované v tomto roku ešte tri riadne zasadnutia. (tasr)
17:41
Miloš Zeman vymenuje novú vládu v stredu 27. júna. Na Twitteri to po stretnutí prezidenta s novými nominovanými členmi vlády v Lánoch oznámil hovorca prezidenta Jiří Ovčáček. Nie je jasné, či medzi ministrami bude aj Miroslav Poche. (novinky.cz)
17:28
Zábavná pyrotechnika kategórie F2 a F3 sa bude môcť používať iba počas osláv Nového roka. Počíta s tým novela zákona o výbušninách z dielne poslancov Mosta-Híd, ktorú schválili dnes poslanci. Právna norma tiež zakazuje samoobslužný predaj zábavnej pyrotechniky. (tasr)
16:56
Súd oslobodil exriaditeľa Vojenskej spravodajskej služby Romana Mikulca z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Podľa sudcu nebolo preukázané, že by skutok spáchal. V Mikulcovom aute našla polícia 22. júna 2013 mikrokartu s utajovanými skutočnosťami. Ten krátko predtým poukázal na tunelovanie tejto spravodajskej služby. Rozsudok nie je právoplatný. (tasr)
16:43
NDS upozorňuje na čiastočnú uzáveru cesty v úseku mosta cez Brodňanský potok v Žiline-Brodne. Cesta bude zatvorená oddnes až do piatka do 18.00 h. Dôvodom je výmena mostných záverov. (tasr)
16:23
Najvyšší súd bude v kauze Mariana Kočnera a Pavla Ruska rozhodovať vo štvrtok na verejnom zasadnutí. Oboch mužov, ktorí sú obvinení v prípade falšovania miliónových zmeniek voči televízii Markíza, stíhajú na slobode. Po sobotnom rozhodnutí sudcu Špecializovaného trestného súdu podal sťažnosť prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. (tasr)
16:09
Európska únia uvalila sankcie na ďalších predstaviteľov Venezuely. Na zozname EÚ sa nachádza celkovo 18 prominentných Venezuelčanov, po novom aj šéf tamojšej armády a ďalší vysokopostavení armádni predstavitelia krajiny. (tasr)
15:39
Robert Mistrík ohlásil v rodnej Banskej Bystrici kandidatúru na prezidenta. O tento post sa chce uchádzať ako nezávislý kandidát. Kampaň si zaplatí z vlastných zdrojov a sponzorského daru. (tasr)
14:52
Krajský súd potvrdil prepustenie Sebastiana Vadalu z väzby na kauciu.

Je obvinený z prečinu nebezpečného vyhrážania a pokračovacieho prečinu výtržníctva, vo väzbe bol od polovice marca. (tasr)

14:44
Súd oslobodil bývalého riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby spod obžaloby.

V aute bývalého šéfa VSS našla polícia 22. júna 2013 mikrokartu s utajovanými skutočnosťami. Ten krátko predtým poukázal na tunelovanie tejto spravodajskej služby. (tasr)

13:40
Babiš poslal Zemanovi zoznam kandidátov na ministrov vrátane Pocheho.

Je na ňom aj sociálnodemokratický europoslanec Miroslav Poche, ktorého Babiš navrhol za šéfa diplomacie. Prezident Miloš Zeman ho však vymenovať odmieta. (novinky.cz)

12:52
Bývalému šéfovi NATO Solanovi nepovolili vstup do USA.

Dôvodom boli jeho predchádzajúce návštevy Iránu. (El País)

12:32
Primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal ohlásil svoju kandidatúru.

"Aj naďalej budem garantovať, že Bratislavu nevydáme politickým stranám a ich centrálam, ani finančným skupinám, ale ani rojkom, ktorí včera prišli na to, že existuje komunálna politika," vyhlásil na pondelkovom brífingu. (tasr)

11:49
Na Kuchajde sa už môžete okúpať. Voda prírodného kúpaliska Kuchajda v bratislavskom Novom Meste je opäť vhodná na kúpanie. Potvrdili to aj posledné hygienické testy odobratých vzoriek vody. (tasr)
10:32
Ivana Kmotríka mladšieho obvinili za hajlovanie.

Po futbalovom zápase Slovnaft Cupu ho zachytila kamera.

10:21
Návrh na obmedzenie interrupcií je opäť v pléne, ĽSNS to skúša znova.

Kotlebovci chcú presadiť, aby potraty boli možné len v troch prípadoch. (tasr)

10:19
Grécko pocítilo ráno zemetrasenie.

Otrasy s magnitúdou 5,4 zasiahli južné Grécko. Zatiaľ neboli hlásení žiadni zranení ani materiálne škody. (ap)

10:06
Pitva ukázala, prečo zomrel ôsmak po behu na telesnej.

Mama Ľudmila a otec Karol nehľadali vinníka medzi pedagógmi ani spolužiakmi. (pluska.sk)

09:23
Pri záplavách a zosuvoch pôdy vo Vietname zahynulo sedem ľudí.

Ďalších 12 ľudí je nezvestných. Záplavy v štyroch provinciách boli spôsobené prudkými víkendovými lejakmi. (ap)

08:39
Americká armáda vybuduje tábory pre migrantov na vojenských základniach. O poskytnutie zariadení požiadalo armádu ministerstvo pre vnútornú bezpečnosti USA. (reuters)
08:19
Obe Kórey diskutujú o presune delostrelectva KĽDR zo spoločných hraníc.

Tieto rokovania patria medzi najnovšie kroky, ktorými chcú obe Kórey podporiť mierové úsilie v čase diplomatických snáh o dosiahnutie denuklearizácie Kórejského polostrova. (ap)

07:56
Nemecké úrady práce skrátili dávky v nezamestnanosti o miliardy eur. Vo väčšine prípadov boli dávky krátené preto, že poberatelia zmeškali termín na úrade práce bez dostatočného zdôvodnenia. Okrem toho boli nezamestnaní sankcionovaní aj vtedy, keď odmietli ponuku práce alebo ďalšieho vzdelávania, alebo zatajili dodatočný príjem. (tasr)
07:39
V košickej zoo sa vyliahli mláďatá vzácnych bažantov. "Sú to bažanty Wallichove, ktoré sú dokonca zaradené v CITES A kategórii ako jeden z najohrozenejších bažantov sveta vôbec," povedal prezident Únie českých a slovenských zoologických záhrad a riaditeľa ZOO Košice Erich Kočner. (tasr)
07:21
V gréckom Solúne vypukli búrlivé demonštrácie proti dohode s Macedónskom. Demonštranti pochodovali k budove macedónskeho konzulátu, ako aj k sídlam dvoch gréckych koaličných strán - Syriza a Nezávislí Gréci. Pred straníckymi sídlami demonštranti hádzali fľaše a stoličky. Polícia proti nim zakročila slzotvorným plynom a oslepujúcimi granátmi. (ap)
06:36
Indonézia lokalizovala na dne jazera potopený trajekt. Ten sa 17. júna potopil na sumatrianskom jazere Toba s približne 200 ľuďmi na palube. Šéf pátracej a záchrannej agentúry v televíznom rozhovore povedal, že Indonézia na vyzdvihnutie trajektu na hladinu potrebuje medzinárodnú pomoc. (ap)
06:30
Ozbrojenci zabili v Mali najmenej 32 civilistov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na asociáciu zastupujúcu obyvateľov z kmeňa Fulani. (ap)
06:15
Najmenej 86 ľudí prišlo o život pri víkendových násilných stretoch medzi niektorými skupinami obyvateľov v centrálnej časti Nigé. Krviprelievanie medzi miestnymi farmármi a chovateľmi dobytka sa snažia ukončiť armádne i policajné zložky, ktoré boli do oblasti vyslané. (tasr)
06:10
Francúzska polícia zatkla desať ľudí napojených na pravicové extrémistické kruhy. Podozrievajú ich z plánovania teroristických útokov na moslimov. (afp)
06:02
Turecká volebná komisia vyhlásila Erdogana za víťaza prezidentských volieb. Po sčítaní 97,7 percent odovzdaných hlasov oznámila, že súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan získal "absolútnu väčšinu" hlasov. (ap)