Správy z vášho kraja:

Krátke správy 20. 05. 2018

22:12
Taliansko čelí novej vlne migrantov, ktorí smerujú do krajiny cez Tunisko. Iba v pondelok ich dorazilo 600 do prístavu v Palerme, ďalších viac ako 400 do Messiny a vyše sto do Trapani. Ide o skupiny, ktoré za koordinácie príslušníkov talianskej pobrežnej stráže zachraňovali počas víkendu v západnej časti Stredozemného mora. (tasr)
21:20
Vo veku 93 rokov zomrel francúzsky podnikateľ Serge Dassault. Šéf priemyselnej a mediálnej skupiny Groupe Dassault skonal vo svojej kancelárii na zlyhanie srdca, uvádza sa v ozname jeho rodiny, ktorý zverejnil na svojej internetovej stránke konzervatívny denník Le Figaro patriaci do tohto koncernu. (tasr)
20:55
V Nemecku sa obávajú povodní v dôsledku prudkých búrok s intenzívnymi zrážkami. V Nemecku hrozia po extrémoch počasia s krupobitím, bleskami a zosuvmi pôdy záplavy v dôsledku intenzívnych zrážok, varovali v pondelok tamojší meteorológovia upozorňujúc hlavne na rizikový utorok. Súčasne však dodali, že počasie zostane nepríjemné až do štvrtka. (tasr)
20:18
Maďarský vzdušný priestor narušilo 28 malých lietadiel, vzlietli bojové gripeny. Narušiteľské stroje leteli z Francúzska a smerovali do Rumunska. Posádky vopred nepožiadali o použitie maďarského vzdušného priestoru a po prekročení štátnej hranice nenadviazali ani spojenie s civilným riadením letovej prevádzky Maďarska. (tasr)
19:54
Zeman vymenuje Babiša do polovice júna, na výsledok referenda ČSSD nepočká. Český prezident chce svojím postupom urýchliť vznik novej vlády. Zároveň to má byť odkaz hlavy štátu sociálnym demokratom, že to s vymenovaním Babiša myslí vážne. Priebeh referenda vraj nasvedčuje tomu, že ČSSD na spoločnú koaličnú vládu s hnutím ANO povie áno. (tasr)
16:34
Meteorológovia varujú pred popoludňajšími búrkami: Ohrozené sú tieto okresy.

V jednom okrese upozorňujú aj pred povodňami 3. stupňa. (tasr)

15:01
České ministerstvo spravodlivosti čelí pre starý spor exekúcii.

Celková čiastka dosahuje 40 miliónov českých korún. (novinky.cz)

13:42
Vandali poškodili čelné sklá štvrtine vozového parku MHD v Nitre.

Kritická situácia potrvá niekoľko dní, pretože v dôsledku trestného činu je nepojazdná takmer štvrtina vozového parku MHD. (tasr)

13:30
Pri záplavách v Británii zahynul v potopenom aute 80-ročný muž.

Záplavy boli spôsobené prudkými lejakmi a búrkami a postihli najmä oblasti anglických miest Birmingham a Northampton. Podľa polície povodne zaplavili v oblasti mnoho ulíc a ciest a niektoré sú neprejazdné. (bbc)

12:57
Danko: Koalícia nerokovala o kandidátoch na policajného prezidenta.

Premiér Peter Pellegrini zastavil ministerke vnútra Denise Sakovej nomináciu Mariána Slobodníka, pridelenca v Chorvátsku. (tasr)

12:45
Taliansky ekonóm Cottarelli bol poverený zostavením vlády. Poveril ho tým prezident Sergio Mattarella. (dpa)
11:50
Minister Gál predstavil nové pravidlá voľby ústavných sudcov.

Na zmenu Ústavy SR bude potrebovať hlasy opozície. (tasr)

11:36
Štyria ľudia z Michalovského okresu sa nakazili osýpkami. Neboli očkovaní.

Traja z nich sa nakazili vo Veľkej Británii.

11:30
Polícia v Malajzii zhabala rekordné množstvo kryštalického metamfetamínu.

V prepravnom kontajneri našla takmer 1,2 tony tejto drogy a zatkla šesť ľudí podozrivých z pašovania drog. (reuters)

11:28
Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) predložil na pripomienkovanie nové pravidlá voľby ústavných sudcov.

Kandidáti sa majú voliť v parlamente nadpolovičnou väčšinou, namiesto doterajších 40 rokov musia mať najmenej 45. (tasr)

11:11
Brutálna bitka v centre Bratislavy. Cudzinec (36) bojoval o život.

Napadnúť ho mal mladík, ktorého zadržala polícia. (cas.sk)

10:59
Od 1. júla všetky osoby podnikatelia musia s FS komunikovať elektronicky.

Týka sa to napríklad živnostníkov, drobných farmárov, finančných poradcov a podobne. (tasr)

10:33
Poslanci netradične rokujú v pondelok, zostáva im už len zopár návrhov.

Hlasovať o prediskutovaných zákonoch budú v utorok o 10. hodine. (tasr)

10:17
Počet obetí cyklónu Mekunu v Ománe stúpol na šesť. V sobotu nadránom zasiahol Arabský polostrov a spôsobil náhle povodne. (ap)
10:08
Boje v Kašmíre si vyžiadali dve obete.

Život jedného civilistu a jedného vojaka si vyžiadali ozbrojené zrážky medzi vládnymi silami a vzbúrencami, ku ktorým došlo v noci na pondelok v Indiou kontrolovanej oblasti Džammú a Kašmír. (ap)

09:41
Novým policajným prezidentom Slobodník nebude. Jeho zať podnikal s Bašternákom.

Stopku pridelencovi v Chorvátsku dal premiér Peter Pellegrini. (dennikn)

08:39
Severovýchod Číny postihlo zemetrasenie.

Prípadné materiálne škody alebo zranenia však zatiaľ nie sú známe. Podľa čínskych seizmológov dosiahli otrasy magnitúdu 5,7. (ap)

07:50
Starostka Paríža Anne Hidalgová vyzdvihla hrdinstvo malijského imigranta, ktorý zachránil dieťa visiace z balkóna. Mesto podľa nej podporí mladého muža v snahe usadiť sa vo Francúzsku. (tasr)
07:19
Pri haváriách menších lietadiel v Nemecku zahynuli dvaja piloti. Zrútenie prvého lietadla hlásili v meste Mosbach v severnej časti Bádenska-Württemberska približne hodinu po poludní. K nehode druhého stroja došlo o dve hodiny neskôr neďaleko mesta Nürtingen, ležiaceho južnejšie v tej istej spolkovej krajine. (tasr)
06:15
Americký tím pripravuje v Severnej Kórei summit s Kim Čong-unom. Uviedol to v nedeľu americký prezident Donald Trump. Zvýšilo to očakávania, že schôdzka oboch lídrov sa naozaj uskutoční. (ap)
06:05
Vo Francúzsku sa uskutoční konferencia o Líbyi. Zameraná bude na zorganizovanie volieb v tejto severoafrickej krajine a získanie prísľubov od tamojších súperiacich skupín, že sa pridajú k politickému riešeniu. (ap)
06:01
V nedeľňajších prezidentských voľbách v Kolumbii zvíťazil pravicový konzervatívny kandidát Iván Duque. Nezískal však dostatok hlasov na to, aby sa v júni nemuselo konať druhé kolo hlasovania, vyplýva z takmer úplných výsledkov. (dpa)