Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

11. 08. 2016 06:00 | Marína Dobošová

Zdravý ako BUKovský: Prerušovaný pôst vám prospeje!

Krutý hlad zažeňte suchárom, banánom, tofu či pečeným zemiakom.

Igor Bukovský
Igor Bukovský Foto: Archív Igora Bukovského

Vitajte pri šiestej epizóde našej letnej relácie Zdravý ako BUKovský. V dnešnej časti sme si vybrali tému prerušovaného pôstu. Blahodarné účinky zaradenia odľahčovacích dní sú známe. Ako sa s nimi naučiť pracovať tak, aby sme posilnili naše zdravie a zbavili sa nechcených kilogramov navyše?

Jedným z veľkých hitov je aj kniha The Fast Diet, v ktorom autori radia zaradiť do jedálnička pôstne dni. Päť dní by sme teda mali zažívať hody a dva dni príjem kalórií rázne zaškrtiť. Výsledky sú vraj famózne. „Pôst je spôsob, ktorý môže niekomu vyhovovať a bude o tom šíriť pozitívnu skúsenosť. Budú na to naskakovať ďalší ľudia a títo sa môžu sklamať. Preto s tým buďte opatrní. Môžete to vyskúšať, ale biologický efekt bude závisieť od toho , akú máte hmotnosť, aký ste aktívny, ako upravíte svoj štýl života a aký veľký bude kalorický deficit medzi dňami hodov a hladovaním,“ myslí si doktor Igor Bukovský.

„Každému môže vyhovovať niečo iné a často krát to môže byť neprenosné v zmysle vyvolania rovnakého účinku. Nadváha a obezita sú problémom súčasnosti. Nie že by sme nepoznali kalórie či nevedeli, čo má nižšiu kalorickú denzitu. Nie je to ani o tom, že by sme ešte nevynašli tú najlepšiu diétu – žiadna nová diéta sa ani nedá vynájsť, už sme ich vymysleli všetky. Nie je to v tom, že by sme nevedeli schudnúť. My sa jednoducho nevieme naučiť žiť ako schudnutí ľudia. My nevieme vyriešiť svoj vzťah k jedlu, naše emócie k jedlu. Kým toto nebudeme riešiť, všetko ostatné vedie k úspešnosti len na úrovni do piatich percent. Len 5 percent ľudí, ktorí naskočia na akúkoľvek diétu si z dlhodobého hľadiska výsledok udrží.  Pokiaľ my nezmeníme prístup, budeme mykať stále tou istou kľučkou, budeme hľadať nové diéty, nové manipulácie s jedlom, nove high tech pokusy s nutrientami typu sacharidove vlny - stále robíme dokola to isté a čakáme od toho iný výsledok,“ neskrýva rozhorčenie odborník, ktorý sa nad novými a novými diétami nestačí čudovať.

 

Máme do svojho jedálnička zaradiť pôstne dni? V akom pomere? Prečo je to dobré? Pozrite si prvú časť našej relácie.

A ako často by sme pôstny deň mali zaradiť do nášho jedálnička? „To závisí od toho, ako potrebujete riešiť kontrolu hmotnosti, ako sa to rozbehne a čo sa pritom deje. Nie je to jediné zázračné opatrenie. Vždy je súčasťou mnohých opatrení, ktoré zapájame u našich klientov. No môže to skúsiť ktokoľvek. Jeden pôstny deň počas týždňa je prax, ktorú aplikuje na Slovensku množstvo ľudí. Viem, že s tým pracujú a majú veľmi dobrú skúsenosť. Zvyčajne sú to ľudia veľmi disciplinovaní, dôslední, zdraví, štíhli, pracujú na sebe a so sebou. A toto je jedna z veci, ktorá im v tom pomáha - zaradenie jedného odľahčovacieho dňa do týždňa."

 

Ako pracovať s pôstnym dňom? Vraj sa počas neho treba viac krát spotiť. Pozrite si druhú časť našej relácie.

Ak už sa pôstny deň rozhodneme do nášho jedálnička zaradiť, musíme sa naňho psychicky pripraviť. Poobede sa totiž zvykne dostaviť krutý hlad. Ako ho prežiť bez toho, aby sme porušili naše predsavzatie? „Všetko je otázkou zvyku. Z fyziologického hľadiska pomáha to, že máme mentálne a fyzické aktivity, niečo, čo nás baví, vtiahne, zaujme. No ak by ste sa cítila na nevydržanie, existuje spôsob, ako si pomôcť. A nie je to ani podvod, ani klamstvo. Zjedzte vtedy banán, požujte suchár, celozrnný knäckebrot, malý pečený zemiak s olivovým olejom, kúsok bieleho tofu, nízkotučný cottage syr. Bielkoviny, ktoré ten strašný hlad trochu utlmia. Jablko si nedávajte, z toho budete o dvadsať minút ešte hladnejší. Nedávno som tiež čítal, že ľudia, ktorí pociťujú ukrutný hlad, si po konzumácii troch čajových lyžičiek jogurtu uvedomili, že ustúpil. Samozrejme, nemôžeme vydávať skúsenosť niekoľkých ľudí za niečo, čo platí pre všetkých,“ dodáva Igor Bukovský.

Ďalší diel relácie Zdravý ako BUKovský na vás čaká vo štvrtok, 18. augusta na markíza.sk.

Vieme pravdu! Tvorí Viktor Vincze pár s Emmou Drobnou?

Olympionička hodnotí: „Prezident už určite držal v ruke pádlo." Prezident Andrej Kiska zabral na divokej vode a ohúril olympionikov.

Tvoja tvár sa vracia! Pozrite si prvú upútavku – iba u nás! Strhujúce výkony a dokonalé premeny v celkom novom zložení. Už čoskoro.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Markíza