Sobota 18.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
08. 11. 2017 06:00 | BRATISLAVA/Teleráno

Žltačku môžete dostať aj z bagety, ktorú jete v autobuse

Napríklad ak z nej vyberáte špinavými rukami šunku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Choroba špinavých rúk. Aj takto sa nazýva žltačka typu A, ktorú môžete dostať dokonca aj v mestskej hromadnej doprave.  V ostatnom čase sa veľmi rozšírila v Bratislavskom kraji.

Hepatitída je zápal pečene a žltačka typu A sa do tela dostáva aj zo stolice, prenáša sa na ruky i potravu, ktorú človek konzumuje.

Najviac sú ohrození mladí ľudia do 29 rokov, ale podľa vedúceho odboru epidemiológie bratislavského regionálneho úradu verejného zdravotníctva Peter Truska je zaujímavý výskyt je atypický výskyt vírusu.

"Hepatitídou typu A sa môže nakaziť každý človek, ktorý nebol zaočkovaný alebo neprekonal toto ochorenie. Jeho prekonanie však zanecháva trvalú imunitu a očkovanie je dôležité. Ďalšou možnosťou je umývanie rúk," tvrdí odborník.

Ideálne podľa Truska je, aby nedošlo k prenosu z rúk do úst. "Ruky by sme mali mať čisté, hlavne pred jedlom. Ak sa vrátim z nákupného centra alebo idem MHD, mali by sme si pred jedením umyť ruky. Stačí hrubú nečistotu odstrániť klasickým mydlom," radí Truska.

Vírus hepatitídy A vydrží, napr. na kľučke niekoľko dní. Lekár sa priznal, že cestuje MHD a vídava ľudí jediacich bagetu, ktorí vyberajú z nej šunku. I to môže byť zárodok žltačky typu A.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?