26. 03. 2014 12:43 | BRATISLAVA/Simona Miazdrová

Nudíte sa a potrebujete zážitok? Choďte maľovať

Je kreslenie talent alebo mýtus? Pozreli sme sa na to.

Kreslenie.jpg
Kreslenie.jpg

Ak niekto v niečom vyniká - napríklad maľbe - poviete si , že má talent. Naozaj musí mať človek na niektoré veci talent? Možno by stačilo len vedieť ako na to a systém by sa stal cestou. Záleží len na tom koľko fantázie dokážeme vydolovať z pravej mozgovej hemisféry.

Aj preto už dnes nájdete kurzy, kde z vás ani nie za 48 hodín spravia picassa, a to aj v prípade, že máte problém nakresliť aj rovnú čiaru.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

Obrazy sú staré ako ľudstvo samo. V dávnych dobách nám dokonca vytesané do kameňa pomáhali prežiť. Iné zasa prežili aj svojich autorov. Aj o nich sa dodnes hovorí, že mali talent. Ako je teda možné, aby sa stal zo dňa na deň z laika umelec?

Kreslenie - zábava a pôžitok

A tak sme sa bližšie pozreli ako to teda vlastne funguje a čo to tá pravá a ľavá mozgová hemisféra vlastne je. Práve pravá hemisféra otvára dvere pomyselnej slobody ľudskej duše.

Pri kurzoch naučia ľudí veľmi sa sústrediť a priamo zamerať pozornosť len na to, čo máme robiť. A vtedy sa môže jedna hemisféra prejaviť svojou špecializáciou. Je schopná vyvolať pocity fantázie, nechať nás snívať o tom, čo sme doteraz nezažili alebo nedokázali, resp. necháva nás rozptýliť nás rôznymi zábavami. Možno aj preto si niekedy len tak podvedome čarbeme na papier.

Kreslením sa hlava resetne a dostane úplne iný záber. A dôvod? Aktivity pravej a ľavej hemisféry sa minimálne vyrovnajú.
Kreslením sa hlava resetne a dostane úplne iný záber. A dôvod? Aktivity pravej a ľavej hemisféry sa minimálne vyrovnajú.
 


Všetko je teda ukryté v hlave. A tak ak sa v nej aj nenájde talent , pri správnom uvoľnení sa môže nájsť naopak systém. No a keď vie človek ako na to - môže zvládnuť nie len kreslenie, ale v podstate všetko - načo si pomyslí.

Ak vás téma zaujala, pozrite si reportáž z relácie Reflex, kde o maľovaní a činnosti mozgu hovorí lektorka vzdelávacieho inštitútu Mária Kelemenová, lekár - fyziológ Fedor Jagla a Zuzana.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?