19. 03. 2017 19:36 | LANGONE/TV Markíza

Predčasne narodené deti majú ťažší štart do života. Lekári zistili, čo im môže pomôcť

Nestačí len špičková lekárska starostlivosť.

Dvojčatá Lucas a Theo.
Dvojčatá Lucas a Theo. Foto: TV Markíza

Aby sa predčasne narodeným deťom dobre darilo, nestačí len špičková lekárska starostlivosť. Podľa nových zistení je rovnako dôležitý telesný kontakt s oboma rodičmi. Ak ho majú novorodenci dostatok, majú aj väčšiu šancu byť v živote úspešní a šťastní.

Dvojčatá Lucas a Theo mali dramatický štart do života. Narodili sa v 31. týždni a tak svoje prvé dni a noci trávili na neonatologickom oddelení.

„Bolo to pre nás zlé. Netušili sme, čo s nimi bude," opísala ťažké chvíle matka dvojčiat Sara Frobergová.

Rodičia sa nevedeli dočkať, kedy si ich konečne budú môcť vziať do náručia. „Bol to skvelý pocit pre nich aj pre mňa. Konečne sme s nimi mali kontakt a ich to zjavne upokojilo," hovorí matka.

V Spojených štátoch amerických už pred 20 rokmi začali neonatológovia povzbudzovať rodičov, aby sa detí v inkubátore, čo najviac dotýkali. Tušili, že kontakt pokožky dieťaťa s pokožkou matky či otca je veľmi dôležitý.

„Vďaka fyzickej blízkosti si lepšie udržiavajú normálnu telesnú teplotu, čo je pre deti dobré," tvrdí neonatológ z Langone Medical Center Sean Bailey.

Fyzický kontakt s najbližšími príbuznými pomáha aj psychike dieťatka, hoci si to samozrejme ešte neuvedomuje. Americkí neonatológovia, ktorí pestovanie a hladkanie predčasne narodených detí testovali pred 20 rokmi, sa teraz zaujímali o to, ako sa ich pacientom darí dnes. Už dospelých ľudí pritom porovnávali s rovesníkmi, ktorí tiež prišli na svet predčasne, ale po narodení mali len minimálny kontakt s rodičmi a čas trávili najmä v inkubátore.

„Zistili sme, že majú lepšiu prácu, vyššie postavenie v spoločnosti, zarábajú viac a nemajú psychické problémy," konštatuje neonatológ.

Okrem toho deti, ktorých sa rodičia po narodení veľa dotýkali, majú s nimi aj po 20 rokoch dobrý vzťah. Lekári zdôrazňujú, že dôležitý je priamy kontakt kože s kožou. Rodičia Lucasa a Thea si túto radu vzali k srdcu. Možno aj preto sa ich dnes už trojmesačným synčekom veľmi dobre darí.

„Neexistuje lepší pocit, ako keď si bábätko položíte na hruď. Je to skvelé," hovorí otec dvojčiat Patrik Floren.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?