20. 04. 2017 10:40 | USA/ nt

5 zvláštnych vecí, ktoré môžu ovplyvniť vaše tehotenstvo

V niektorých prípadoch sú účinky malé a vyžadujú ešte výskum, ale pri iných sú fakty zaujímavé.

ultrazvuk v tehotenstve
ultrazvuk v tehotenstve Foto: Shutterstock.com

Byť v súčasnosti tehotná, to je ako pohybovať sa na mínovom poli. Existuje množstvo vecí, ktoré viete, že máte počas tehotenstva robiť. Ako napríklad správne stravovanie. Na druhej strane existuje mnoho vecí, o ktorých viete, že ich nemôžete robiť. Napríklad pitie alkoholu. Každý vo vašom okolí má názor na to, čo máte robiť. Píše glamour.com.

A aby toho nebolo málo, zoznam vecí, nad ktorými by ste sa mali v tehotenstve zamyslieť predtým, než ich urobíte, sa rozširuje o ďalšie. V niektorých prípadoch sú účinky malé a vyžadujú ešte výskum, ale pri iných sú fakty zaujímavé. 

1. Domáci miláčikovia

Nedávna štúdia zistila, že mamičky, ktoré mali psa alebo mačku, priviedli na svet deti s väčším množstvom zdravých črevných baktérií. A to aj v prípade, že po pôrode už s domácimi miláčikmi nežili v jednej domácnosti.

"Najlepší priateľ človeka by sa mohol zmeniť na najlepšieho priateľa dieťaťa. Keď je tehotná žena v kontakte so psom alebo mačkou, je to skvelá prevencia alergií a napomáha aj zvýšeniu počtu zdravých črevných baktérií. Silnú imunitu potom matka prevedie na dieťa počas pôrodu," súhlasí Sherry Ross, autorka She-ology: The Definitive Guide to Women´s Intimate Health.

2. Lieky na bolesť hlavy

Ibuprofen alebo aspirín boli dlho považované za nevhodné medikamenty počas tehotenstva. Najnovší výskum potvrdzuje, že jeho užívanie môže u dieťaťa vyvolať ADHD. Butalbital môže prispieť k vrodeným srdcovým vadám. Keď vás v tehotenstve bolí hlava, musíte sa spoľahnúť na prírodné opatrenia ako spánok, vyhrievacie podušky, meditáciu alebo akupunktúru.

3. Váš partner

Hoci ste tehotná len vy, aj vek, konzumácia alkoholu a zlá strava otca dieťaťa môže ovplyvniť zdravotný stav bábätka. Dieťa môže neskôr trpieť schizofréniou, obezitou a ďalšími fyzickými či duševnými problémami.

"Oteckovia by mali pravidelne cvičiť, piť menej alkoholu, mali by mať BMI pod 30 percent, jesť stravu s nízkym obsahom sacharidov a vysokým obsahom bielkovín a užívať multivitamíny," hovorí Sherry Ross.

4. Obdobie, kedy ste otehotneli

Mamičky, ktoré otehotneli v máji, majú o 10 percent vyššiu pravdepodobnosť, že porodia predčasne. Tvrdí to štúdia PNAS. Ďalšia štúdia uverejnená v časopise International Journal od Sports Medicine tvrdí, že deti narodené v novembri budú viac atletické. Vraj preto, lebo ich matky boli tehotné v lete, a tak sa im tvorilo viac vitamínu D zo slnečných lúčov.

5. Pasívne fajčenie

Tehotné ženy, ktoré trávia čas v spoločnosti fajčiarov, privedú na svet deti s problematickou koncentráciou a zvýšenou agresivitou. Taktiež môžu mať nízku popôrodnú váhu a hrozí im aj syndróm náhleho úmrtia. Skutočne by ste sa mali vyhýbať zadymeným miestnostiam.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?