20. 04. 2017 14:30 | BRATISLAVA/ prozeny.blesk.cz

8 signálov, podľa ktorých zistíte, že žijete s citovým manipulátorom

Našťastie je ľahké takého človeka rozpoznať, keď už viete, čo si uňho všímať.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Manipulátorského partnera po svojom boku tak ľahko neodhalíte. Zaťínajú totiž jemnou manipuláciou a postupne pridávajú na intenzite, takže si ani nestihnete uvedomiť, že čo sa vám deje. Našťastie je ľahké takého človeka rozpoznať, keď už viete, čo si uňho všímať. O 8 signáloch píše prozeny.blesk.cz.

1. Podkopávajú vašu vieru v realitu

Emoční manipulátori sú neuveriteľne skúsení klamári. Trvajú na tom, že sa niečo stalo, aj keď sa to nestalo alebo naopak, presvedčia vás, že k žiadnemu incidentu nedošlo. Veľmi často trvajú na tom, že niečo povedali alebo urobili, aj keď sa to v skutočnosti nestalo. Problém je v tom, že sú v tom takí dobrí, že si vo finále nie ste istá vlastným rozumom.

2. Ich činy nezodpovedajú slovám

Povedia vám, čo chcete počuť, ale nesprávajú sa tak a nekonajú podľa svojich slov. Veľmi často sľúbia svoju podporu, ale keď nastane čas, aby svoj sľub dotiahli do konca, správajú sa, akoby ste im boli na obtiať. Nútia vás, aby ste formovali svoje vnímanie podľa toho, čo je vhodné pre nich.

3. Zvaľujú vinu na iných

Dokážu majstrovsky využiť vlastnú vinu k svojmu prospechu. Vždy vo vás vyvolajú pocit, že sa budete cítiť previnilo za niečo, čo ste ani neurobili. Pokiaľ sa nebudete cítiť previnilo, budú vás dusiť. Bez ohľadu na to, o aký problém šlo, vždy to bude vaša vina.

4. Radi zo seba robia obeť

Citoví manipulátori nikdy nerobia chyby. Vždy to hodia na druhých a sami sa stavajú do role chudákov. Väčšinou ste to práve vy, kto im ubližuje. Pokiaľ sa nahneváte alebo ste rozrušená z toho, čo vyviedli, je to vaša vina a nemali ste mať neprimerané očakávania. Pokiaľ sa rozzúria oni, zase je to vaša vina.

5. Hrajú sa na citlivých

Či už ide o osobný alebo pracovný vzťah, emocionálni manipulátori vždy preskočia niekoľko krokov. Príliš skoro zdieľajú svoje pocity a to isté očakávajú od vás. Povedia vám, akí sú zraniteľní a citliví, ale je to len divadielko, aby vás dostali do svojho vnútorného kruku a mohli ste niesť vinu za ich pocity.

6. Sú citová čierna diera

Veľmi dobre vedia, že sú geniálni v umení vysať z ostatných ich vlastné emócie. Pokiaľ majú zlú náladu, všetci okolo to vedia, pretože sa budú snažiť dostať do zlej nálady aj ostatných. sú takí zruční a šikovní, že vo vás vyvolajú pocit, že to vy ste vlastne zodpovedná za ich nálady a ste povinná ich zlepšiť.

7. Vytvárajú dojem mučeníka

Doslova túžia po tom, aby to vyzeralo, že chcú pomôcť alebo sa dokonca prihlásia ako dobrovoľníci. Ale rýchlo sa to zmení na vzdychanie, stenanie a navrhnú čokoľvek, len aby to  nemuseli robiť. Pokiaľ im to dáte náhodou najavo, všetkých v okolí uistia, že ste paranoidná.

8. Pozná vaše slabé miesta

A veľmi rýchlo to využije proti vám. Pokiaľ si nie ste niečím istá, vždy vás dokonale a rád zastraší alebo vás zmanipuluje tak, aby ste sa cítili ešte horšie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?