20. 04. 2017 15:59 | VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Toto je najnebezpečnejšia hodina pôrodu. Všetko závisí od lekára

To, či bude zdravotný stav matky a dieťaťa pri pôrode ohrozený, závisí od počtu hodín, ktoré pôrodník strávil v práci.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: precious/shutterstock.com

Keď príde na pôrod dieťaťa, jediné, čo približne viete, je termín a teda deň pôrodu. Ale ani ten nie je stopercentný. Hodinu príchodu svojho dieťatka na svet si tiež nevyberiete. Samo vie, kedy je pripravené. Pokiaľ nerodíte cisárskym rezom. Píše The Sun.

Čo sa týka času, predchádzajúce štúdie tvrdia, že najbezpečnejšie je priviesť dieťa na svet počas týždňa. Víkendy sú nebezpečnejšie. Ďalšie výskumy zase riešili, či je lepšie rodiť počas dňa alebo v nočných hodinách. Rozdiely ale nezistili.

Teraz však tím vedcov z Texaskej univerzity v Austine prišiel s novou teóriou. Veria, že to, či bude zdravotný stav matky a dieťaťa pri pôrode ohrozený, závisí od počtu hodín, ktoré pôrodník strávil v práci.

Zistili, že najvyššie riziko veľkej straty krvi u matky a nedostatočného prísunu kyslíka pre dieťa, nastáva vtedy, keď má lekár odpracovaných deväť hodín z 12-hodinovej smeny.

"Existujú rôzne štúdie o načasovaní pôrodov, ale nikto sa predtým nezaoberal, ako unavení sú lekári. Zistili sme, že najvyššie zdravotné riziko hrozí matke a dieťaťu, keď má lekár odpracovaných osem až desať hodín zo svojej zmeny," povedal doktor James Scott.

Jeho tím uviedol, že pravdepodobne únava pôrodníka vedie k tomu, že si nevšimne malé fetálne tiesňové signály. V ideálnom prípade by boli zachytené, keby boli lekári ostražitejší.

Paradoxne výskyt zdravotných rizík sa znížil keď boli pôrodníci v práci jedenástu alebo dvanástu hodinu. S najväčšou pravdepodobnosťou je to ale preto, že komplikovanejšie pôrody odovzdali kolegom, ktorí po nich nastúpili na ďalšiu zmenu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?