21. 04. 2017 13:04 | BRATISLAVA/kp

Má vaše dieťa problémy v škole? Dajte ho na šport

Okrem zlepšenia zdravotného stavu totiž prispieva aj k rastu mozgových buniek.

Štúdio Telerána zaplnili slimáky!
Štúdio Telerána zaplnili slimáky! Foto: Teleráno

Je známe, že cvičenie pôsobí ako liek, aj ako prevencia pred zlým zdravotným stavom (napríklad detskou obezitou, či srdcovo-cievnymi ochoreniami). Zďaleka to však nie je jediný dôvod, prečo sa hýbať. Pohyb totiž výrazne prospieva k rastu mozgových buniek, zlepšeniu funkcií mozgu a zvýšeniu koncentrácie.

Prečo to funguje? Vieme, že cvičenie zlepšuje náladu. Môže to byť jeden z dôvodov prečo je učenie ľahšie. Takéto vysvetlenie by ale bolo príliš jednoduché, za úspechom je omnoho viac. Štúdie poukazujú na to, že pohybová aktivita: zvyšuje úroveň BDNF - látku zodpovednú za rast mozgových buniek, zároveň stimuluje neurogenézu (rast nových neurónov), spúšťa expresiu génov, ktoré zvyšujú mozgovú plasticitu (schopnosť mozgu meniť jeho prepojenia) a pôsobí tiež preventívne pred strácaním mozgových buniek vplyvom starnutia.

Čo teda deti? Nedávno bolo urobených pár štúdii, v ktorých zistili, že pohybová aktivita u deti zvýšila sústredenosť. Deti sa stali menej impulzívnymi. Potvrdili, že keď boli deti vystavené úlohám, ktoré si vyžadovali vysokú dávku sústredenosti, tak jedinci s vyššou zdatnosťou vykonali úlohu presnejšie a rýchlejšie. Zistili aj to, že pohybovo aktívne deti mali kratší reakčný čas, ich mozog vykazoval rýchlejšie spracovanie informácii a nie len to, ale aj lepšie filtrujú irelevantné informácie.

Výhody pohybovej aktivity a funkcie mozgu

Cvičenie a pozornosť: V dnešnej spoločnosti ak vidíme dieťa, ktoré je nepozorné, tak ho hneď radíme k známemu ADHD. Možno je za ADHD "iba" nedostatočná pohybová aktivita. Čo teda s deťmi, ktoré sú hyperaktívne? Vedci potvrdili, že pohybová aktivita mení aktivitu mozgu spôsobom, ktorý môže zlepšiť sebadisciplínu. Každopádne nie len krátko trvajúce zaťaženie, ale aj pravidelná pohybová aktivita má svoj význam.

Čo sa stane keď dieťa, ktoré bolo "domasedom" začne s pravidelnou pohybovou aktivitou? Štyridsať minútová pohybová aktivita v skupine deti s nadváhou zlepšila exekutívne funkcie (riadiaca, výkonná činnosť mozgu). Tieto funkcie sú súčasťou našej inteligencie, ktoré pomáhajú pri pozornosti, plánovaní a odolávaní rozptýleniam.

Koľko minút je potrebných na zlepšenie funkcií mozgu? Ako často a aká intenzita zaťaženia má byť? Prekrví sa mozog, vyplaví sa väčšie množstvo endorfínov, zvýši sa aktivita mozgu. V jednej zo štúdii vedci zistili, že jednorazová (20 minútová) pohybová aktivita zlepšila výsledky testov čítania.

A čo pravidelná pohybová aktivita? Kontrolná skupina cvičila "iba" 2 krát do týždňa a prvá experimentálna 4 krát do týždňa miernou intenzitou. Pozor, to však neznamená, že čim intenzívnejšie bude dieťa cvičiť, tým lepšie výsledky bude mať. Samozrejme, že výsledky nie sú závislé iba od intenzity, ale aj od úrovne hravosti a rozmanitosti podnetov.

Zaujala vás táto téma? Pozrite si video, v ktorom sa od jedného z odborných garantov projektu HÝBSA Slovensko Michala Jeleňa dozviete viac.

 

Už ste sa prihlásili na jeden zo športovo-zábavných HÝBSA days?

Pre vaše deti je v 5 mestách na Slovensku pripravená súťaž v behu, na bicykli, kolobežke, či prekážkový beh; pre tínedžerov, rodičov, či starých rodičov farebný beh. Okrem toho vás čaká veľa sprievodných aktivít a známych tvárí, s ktorými môžete prežiť nezabudnuteľné chvíle. A pozor! Každý zaregistrovaný je zároveň v hre o auto Kia Ceed od Kia Motors!

kia_ceed_my17_body_colors_front_infra_red_(aa9)_10158_55603.jpg
kia_ceed_my17_body_colors_front_infra_red_(aa9)_10158_55603.jpg
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?