17. 05. 2017 12:01 | FRANCÚZSKO/ nt

Zmenia sa učebnice biológie? Prvýkrát zobrazili ženský pohlavný orgán správne

Vo Francúzsku sa totiž ešte mnohí učia z obrázkov z 19. storočia. Zmenu urobilo jedno z veľkých vydavateľstiev.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstock.com/ Elena Nichizhenova

Francúzski odborníci na vzdelávanie s radosťou uvítali rozhodnutie jedného z najväčších vydavateľov učebníc v krajine, že po rokoch nátlaku zahrnuli do učebnice biológie kompletné úplné zobrazenie klitorisu. Vyzývajú ostatných vydavateľov, aby ich nasledovali. 

"Konečne. Veci sa postupne hýbu," napísali na sociálnej sieti v skupine SVT Egalite k snímke z učebnice. Píše RT.com.

Odborníci ukázali na porovnanie nové zobrazenie v učebnici od vydavateľstva Magnard Editions a obrázky z ostatných učebných materiálov pre stredné a vysoké školy od ďalších siedmich popredných vydavateľov.

"Bohužiaľ, nedá sa povedať, že sa veci hýbu rýchlo, pretože zo všetkých nových učebníc iba jeden z ôsmych vydavateľov aktualizoval svoje diagramy. Všetci ostatní opäť uverejnili staré a nesprávne diagramy bez klitorisu alebo ho spomeli no bez zobrazenia. Tí, čo ho aj zobrazujú, zmenšili jeho veľkosť na niekoľko milimetrov, zatiaľ čo jeho priemerná veľkosť je 10 centimetrov," napísal SVT Egalite.

Napriek tomu, že spoločnosť písala vydavateľom listy, aby ich podnietili k zmene, mnohí z vydavateľov tvrdia, že o listoch nevedia a sú spokojní so súčasným stavom učebníc.

Významnú úlohu ženského klitorisu v sexuálnej oblasti si uvedomovali už v staroveku. V anatomických diagramoch sa objavil až po renesancii. Je znázornený v príručke Gray´s Anatomy z 19. storočia, ale francúzske učebnice ho z nejasných dôvodov opomenuli.

To, že je opäť objektom záujmu, je výsledkom šesťročnej kampane, ktorú spustila v roku 2011 feministická skupina Osez Le Féminisme. Jedným z jej pokusov ako naň upriamiť pozornosť bolo aj vydanie príručky o klitorise pre idiotov.

Po vládnej správe kritizujúcej sexuálnu výchovu vo Francúzsku vytvorili aktivisti bezplatný on-line 3D model klitorisu, ktorý by sa mohol používať ako učebná pomôcka.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?