19. 05. 2017 08:06 | PRAHA/kacs

Čo urobí veľa kofeínu s vaším telom? Odborníčka radí, koľko káv môžete za deň vypiť

Pomocník, ale aj strašiak.

Koľko kávy môžeme za deň vypiť?
Koľko kávy môžeme za deň vypiť? Foto: shutterstock.com / Oleggg

Svet nedávno obletela správa, podľa ktorej v Spojených štátoch zomrel mladík na predávkovanie kofeínom. Údajne k tomu stačila len jediná káva a dve plechovky nápojov. Je to ale vôbec možné a koľko kávy napríklad môžeme denne bezstarostne vypiť?

Pomocník, ale aj strašiak. Máme mať ale naozaj výčitky zakaždým, keď si dávame kávu? A čo je najnebezpečnejšie na kritizovaných energetických nápojoch? Tn.cz oslovili nutričnú terapeutku Jitku Tomešovú z pražskej Thomayerovej nemocnice.

Aká je odporúčaná denná dávka kávy? Koľko káv môžeme denne vypiť?

Takáto najčastejšia odporúčaná bezpečná dávka kofeínu je 400 miligramov za deň. To je zhruba množstvo zodpovedajúce štyrom šálkam stredne silnej kvalitnej kávy. Ak to bude káva instantná, jedna lyžička, tak tam bude kofeínu asi menej. Ak to bude espresso alebo filtrovaná káva, tak tam môže byť toho kofeínu o niečo viac. Priemerne to ale vychádza na nejaké tie tri, štyri alebo päť šálok.

A ako je to u energetických nápojov?

Pri energetických nápojoch momentálne o nejakom bezpečnom množstve neviem. Skôr ide o to, že tam sú limitované jednotlivé látky, ktoré robia ten nápoj energetickým. Každá tá látka zvlášť je otestovaná a bezpečná, ale stále sa tak úplne nevie, čo robia všetky tie látky dohromady.

A čo limonády s obsahom kofeínu, napríklad kolové nápoje?

Tam nie je nijako extra veľké množstvo kofeínu. Rovnako tak, často sa riešila kyselina fosforečná, ktorej tam nie je zase tiež dramaticky veľa. Najväčším problémom u tohto typu nápojov je samozrejme cukor. Zjednodušene povedané môžeme povedať, že takáto limonáda je desaťpercentný roztok cukru. A aj to, že existuje v bio variante, z nej nerobí akokoľvek zdravšiu potravinu, pretože toho cukru je tam stále veľa.

Líši sa odporúčaná denná dávka kofeínu u detí, dospelých a seniorov?

U detí by bolo určite najlepšie, keby kofeín nedostávali vôbec. Od nejakého šestnásteho alebo sedemnásteho roka, keď mu začnú prichádzať na chuť, tak to bude v pohode, aby sa vyhli tomu, že si budú vytvárať návyk na tú chuť ako takú. Zase, nie v spojitosti čisto s kofeínom, ale aj v spojitosti s cukrom, ktorý v tých kolových nápojoch býva.

Ako kofeín ovplyvňuje činnosť tela? Môže byť aj nebezpečný?

Kofeín ako taký pôsobí povzbudivo na mozog, trošku zrýchľuje srdcovú akciu, takže sme málinko sviežejší. Ale tá zase po chvíli klesne, takže človek niekedy má pocit, že môže byť aj po káve trochu unavený, pretože tam je poznať ten rozdiel po vzostupe a poklese. V prípade, že je ale človek už nejakým spôsobom citlivejší alebo trošku nervózny, horšie spí, tak väčšie množstvo kávy za deň mu môže spôsobovať práve rýchlejšiu srdcovú frekvenciu, môže mať problém zaspať, najmä ak si dá kávu neskôr popoludní. Tá životu nebezpečná dávka je stále ešte veľmi ďaleko, ale konzumovať veľké množstvo kávy nejako pravidelne nie je možné odporúčať.

A kde je teda tá hranica, kedy už je to životu nebezpečné?

Otázkou je zdravotný stav toho konkrétneho človeka. To, že päť šálok kávy za deň by nemalo človeku ublížiť, tak záleží tiež na tom, v akom stave má napríklad srdce alebo ako je na tom s mozgom. Teda či tam nemôže dôjsť k niečomu inému, čo by mohla väčšia dávka kofeínu spustiť. O smrteľnej dávke sa uvažuje v rozsahu gramov, uvádzaná hodnota je dokonca 10 gramov. Ak sme si hovorili, že jedna priemerná šálka kávy obsahuje približne 100 miligramov kofeínu, tak tá nebezpečná dávka by potom bola napríklad sto šálok kávy za deň. Skôr môže byť problém konzumácia kofeínu v nejakých povzbudzujúcich tabletkách alebo formou konzumácie veľkého množstva tých energetických nápojov v krátkom rozmedzí.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?