19. 06. 2017 06:00 | KOŠICE/TV Markíza

Leto je masaker na naše zuby

Hlavne pitie ovocných štiav a sladkých nápojov škodí našim zubom. Najlepšia je čistá voda.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Phovoir/shutterstock.com

Pozor na ovocné šťavy a sladké nápoje. V lete vedia nielen osviežiť, no v ústach môžu napáchať šarapatu. Zubní lekári dokonca pri nich varujú pred umývaním zubov zubnou kefkou.

V lete sa osviežujúcim nápojom oddávame viac ako inokedy. Sú však skrytým zabijakom zubov. „To dlhodobé posrkávanie vlastne robí problém, že tie nápoje okrem toho, že obsahujú cukor, obsahujú aj ovocné kyseliny. Dá sa povedať mechanicky rozleptávajú sklovinu," tvrdí hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre zubné lekárstvo Neda Markovská

Ak ste sa už napili ovocného džúsu alebo sladeného nápoja, vypláchnite si ústa vodou. Navyše málokto vie, že by ste si vtedy zuby nemali čistiť aspoň pol hodiny. „Pretože po požití týchto nápojov je sklovina náchylnejšia na stratu minerálov a môžeme si viac uškodiť ako pomôcť," konštatovala zubná lekárka Jana Ohlasová.

Ideálne je nápoj vypiť naraz a najlepšie slamkou

Nič sa však nevyrovná čistej vode. Podľa Ohlasovej platí pravidlo - ani kvety nezalievame sladenými nápojmi. Markovská jedným dychom dodáva, že smäd zahasí čistá voda, ktorá by sa mala podávať aj v školských, či predškolských zariadeniach.

Kľúčovou pri prevencii zubného kazu je ústna hygiena. Ak si zuby nečistíte, hromadí sa na nich zubný povlak, ktorý je jedným z hlavných predpokladov na vznik ďalších problémov. „Baktérie obsiahnuté v zubnom povlaku spolu s cukrami a v súčinnosti s časom vedú k vytvoreniu zubného kazu," vysvetlila Ohlasovská.

V lete sa majte na pozore aj pred striedaním studených a horúcich jedál či nápojov..A ak aj vy máte dilemu, či si ráno čistiť zuby pred alebo až po raňajkách, tu máte odpoveď.

„Keď má niekto čas 30 minút po raňajkách si ich očistiť, tak tento modus. Kto nemá, vyčistí si ich ráno a cestou do práce si dá žuvačku," dodala Markovská.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?