14. 06. 2017 11:30 | AUSTRÁLIA/ nt

Nové šokujúce fakty. Alkohol počas tehotenstva mení bábätku črty tváre

So zmenami tváre dokonca spojili aj nízke hladiny alkoholu - napríklad príležitostné dva poháre drinku.

ilustračná snímka
ilustračná snímka Foto: Profimedia.sk

Aj malé množstvo alkoholu vypitého počas tehotenstva môže zmeniť črty tváre bábätka. Vedci skúmali fotografie tvárí 415 ročných detí a zaznamenali zmeny väčšinou okolo nosa, očí a pier. Zmeny sú spojené so všetkými úrovňami konzumácie alkoholu. Je jedno, či si matka vypila v prvom trimestri alebo v neskoršom štádiu tehotenstva. Píše Independent.co.uk.

Ide však o také jemné zmeny v črtách tváre, že neboli viditeľné voľným okom. Výskumníci použili sofistikovaný 3D zobrazovací softvér, ktorý rozdelil tvár dieťaťa na takmer 70-tisíc dielov. Porovnali tváre detí matiek, ktoré počas tehotenstva nepili vôbec a tými, ktoré pili alkohol aj v čase, kedy boli v očakávaní.

So zmenami tváre dokonca spojili aj nízke hladiny alkoholu - napríklad príležitostné dva poháre drinku. To však nevyhnutne neznamená, že pitie malého množstva alkoholu škodí plodu. "Nevieme, či sú malé zmeny v črtách tváre detí akokoľvek spojené s rozdielmi vo vývoji," povedala vedúca výskumu Jane Halliday z Destkého výskumného ústavu Murdoch v austrálskej Victorii. "Plánujeme však sledovať aj to, ako deti rastú," dodala.

V zmenách čŕt tvárí zaznamenali napríklad, že deti mali o niečo kratší alebo vytŕčajúci nos. Táto charakteristika tváre je spojená s fetálnym alkoholovým syndrómom. Ide o dôsledok ťažkého pitia počas tehotenstva. S týmto stavom sú u detí spojené aj menšie oči, tenké horné pery, poruchy pozornosti a správania sa.

Zo všetkých 1 570 žien, ktoré sa zapojili do austrálskeho prieskumu, až 27 percent uviedlo, že počas tehotenstva pili alkohol.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?