Správy z vášho kraja:
14. 06. 2017 18:00 | BRATISLAVA/ bety.cz

Chystáte sa opaľovať? Dajte si pozor na citróny

Spálenie pokožky zhoršujú bežne používané veci.

Opaľovanie
Opaľovanie Foto: shuterstock.com/Creative Family

Každý z nás sa už minimálne raz vystavil slnečným lúčom bez dôležitej ochrany v podobe opaľovacích krémov či oblečenia. A tak veľmi dobre vieme, ako bolí, keď sa naša pokožka spáli. Vedeli ste však, že si to môžete zhoršiť niektorými bežne dostupnými vecami? Píše o nich bety.cz.

Citrusy

Pokiaľ si v lete pripravujete napríklad k bazénu osviežujúci citrónový nápoj, starostlivo si umyte ruky, aby vám na nich nezostala žiadna šťava z tohto ovocia. Pri strete so slnečnými lúčmi môže pokožka postriekaná šťavou z citrusov zareagovať veľmi nepríjemnou fytodermatitídou. Môžu sa vám na pokožke objaviť vyrážky, pľuzgiere, svrbiace a bolestivé podráždenie. Trochu to pripomína vážne popáleniny od slnka. Šťava z citrusov (látka furanokumarin) totiž narúša vrchnú vrstvu pokožky, ktorá potom pôsobením UV žiarenia reaguje bolestivým podráždením.

Niektoré parfumy

Určité zložky parfumov môžu pri stretnutí s UV žiarením spôsobiť na pokožke podobné problémy ako citrusy. Aj keď sa výrobcovia vôní snažia tieto ingrediencie eliminovať, predovšetkým ľudia s citlivou pokožkou by sa mali aplikácii parfumu pred opaľovaním vyhnúť.

Nejde len o chémiu. Podráždenie môžu vyvolať aj prírodné látky ako napríklad bergamotový alebo rozmarínový esenciálny olej.

Určité lieky

Väčšinou vás lekár pri predpisovaní liekov upozorní na fakt, že nemáte chodiť na slnko, ale radšej si prečítajte príbalový leták pri všetkých liekoch. Niektoré totiž môžu taktiež spôsobovať fotodermatitídu. Pokiaľ tieto užívate, potom si pokožku chráňte krémami s vysokým SPF a snažte sa zahaliť do oblečenia. Ani pri bylinných prípravkoch si nemôžete byť istí.

Horúca sprcha

Aj keď sa chránite paľovacím krémom, na slnku sa opáleniu nevyhnete. Aj keď máte k spálenej pokožke ďaleko, neznamená to, že si ju nemôžete privodiť nešetrným zaobchádzaním. Ak sa si po opaľovaní doprajete horúcu sprchu, môže sa stať, že na podráždených miestach dôjde k tvorbe bolestivých pľuzgierov. Ako je to možné? Horúca voda totiž ešte vysuší už tak či tak suchú pokožku, takže bude ešte citlivejšia a môže zareagovať vytvorením vyrážky či pľuzgiera.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?