16. 06. 2017 14:16 | VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

5 úžasných vecí, ktoré sa dejú vo vašom tele, keď niekoho pobozkáte prvýkrát

Okrem nárastu adrenalínu sa v našom tele vyplavujú iné skvelé látky, ktoré nám len prospievajú.

Bozk muža a ženy - ilustračná snímka
Bozk muža a ženy - ilustračná snímka Foto: shuterstock.com

Na prvý bozk si pamätá každý. Ale s každým novým potencionálnym partnerom prežívame v podstate prvý bozk. Môžeme byť predtým nervózny, či to dobre dopadne a či sa vám to bude páčiť. Vedeli ste však, čo sa deje vo vašom tele počas toho, ako niekoho pobozkáte prvýkrát a ešte je ten bozk aj dobrý?

"Bozkávanie je inštinkt, ktorý sa zameriava na uvoľňovanie chemických látok, aby sme zažili príjemné pocity," povedala Takeesha Roland - Jenkins, profesionálna konzultantka na klinike Between Us.

"Okrem toho, pery majú nervové zakončenia, ktoré sa pri bozkávaní stimulujú, čo vedie k aktivácii ďalších zmyslov, ako je napríklad čuch," dodala pre mirror.co.uk.

Tu je ďalších 5 fascinujúcich vecí, ktoré sa dejú vo vašom tele:

1. Žiadny stres

V istej štúdii nechali vysokoškolských študentov, aby sa 15 minút bozkávali a zistili, že sa u nich dramaticky znížila hladina stresového hormónu kortizolu a naopak, vysoko narástla hladina oxytocínu, chemickej látky šťastia. To všetko ale namerali u mužov, u žien hladina oxytocínu poklesla.

2. Pomáha bojovať proti cholesterolu

Tak toto je veľmi príjemné "kardio" cvičenie. Bozkávanie môže mať pozitívny vplyv na hladinu lipidov v kriv. Výskumníci pre Western Journal of Communication zistili, že romantické bozkávanie môže skutočne znížiť hladinu cholesterolu.

3. Múdre sliny

Chemické zloženie slín pomáha vášmu telo rozhodnúť, či osoba, ktorú bozkávate, je schopná splodiť silné potomstvo. Štúdiu vykonala Oxfordská univerzita.

4. Nárast adrenalínu

Keď niekoho pobozkáme prvýkrát, v tele nastane doslova výbuch adrenalínu, ktorý zvyšuje našu srdcovú frekvenciu, energetickú hladinu a prúdenie krvi, čo sú len pozitívne veci.

5. Produkcia veľkého množstva šťastných chemikálií

Nie je to len adrenalín a oxytocín, ktoré produkuje naše telo. Keď sa bozkávame, náš mozog zaplaví dopamín. Ten sa uvoľňuje, keď robíme veci, ktoré sa nám páčia. Povedal harvardský profesor psychológie Justin Lehmiller.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?