17. 06. 2017 07:00 | QUEENSLAND/ nt

Čaká vás cisársky rez? Do nemocnice by ste si mali zbaliť žuvačky

Znie to síce neuveriteľne, ale má to množstvo výhod.

žuvačka
žuvačka Foto: shutterstock.com/ StockLite

Ako veľa budúcich rodičov, určite aj vy premýšľate, čo všetko by ste si mali zbaliť do pôrodnice. Dočítate sa o množstve rád. Napríklad, aby ste si zbalili izotonické nápoje, hubky, materské vložky, keď vám praskne plodová voda a niekoľko kúskov oblečenia na prezlečenie. Určite by vám ale nenapadlo, aby ste do pôrodnice brali žuvačky. Píše mirror.co.uk.

Týka sa to mamičiek, ktoré majú dohodnutý cisársky rez. Nedávna štúdia uverejnená v časopise Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine preukázali, že môžu mať významný prínos.

V lekárskej štúdii analyzovali 17 medzinárodných výskumov a zistili, že žutie žuvačky po chirurgickom zákroku viedlo k rýchlejšiemu zotaveniu gastrointestinálnych funkcií.

K dosiahnutiu tohto výsledku viedlo skúmanie zotavovanie 3014 žien, ktoré rodili cisárskym rezom. Tie, ktoré začali žuť žuvačku hneď po pôrode trikrát denne po 30 minút, sa zotavili oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie.

Ďalšou výhodou bolo, že tieto matky netrápili vetry a vedeli ísť skôr na potrebu. V nemocnici tak strávili kratší čas a znížili sa u nich aj pocity nevoľnosti. Skôr sa im vrátila aj chuť do jedla.

Čo teda znamená tento objav?

Pôrodník Gino Pecoraro z Queenslandu povedal, že sa tým znižujú aj výdavky nemocníc a pomohlo by, keby sa to zaviedlo ako povinnosť pre mamičky.

"To, čo sa ušetrí v tomto smere, by sa mohlo použiť v iných oblastiach, ktoré v súčasnosti nie sú primerane financované, napríklad postnatálne služby duševného zdravia," povedal.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?