12. 07. 2017 06:00 | VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Mamička trpela popôrodnou depresiou. Prehovorila o tom, ako chcela utopiť svoje dieťatko

Dnes je našťastie v poriadku a tvrdí, že od syna ju nič neodlúči.

Mamička trpela laktačnou psychózou. Prehovorila o tom, ako chcela utopiť svoje dieťatko
Mamička trpela laktačnou psychózou. Prehovorila o tom, ako chcela utopiť svoje dieťatko Foto: Profimedia.sk

Devätnásťročná mamička Kirsten Hay otvorene prehovorila o tom, aké je to trpieť laktačnou psychózou. Mladá žena mala samovražedné sklony, počula nahnevané hlasy a predstavovala si, ako topí vlastné dieťatko. Otvorene prehovorila o najhoršom období života preto, aby povzbudila ostatné matky, nech sa neboja vyhľadať odbornú pomoc. Píše metro.co.uk.

Kirsten otehotnela v 16-tich rokoch a keď to zistila, bola v 12. týždni. Usúdila, že to nie je správny čas na to, aby sa stala matkou a rozhodla sa ísť na potrat. Lekár jej dal tabletku, ktorá mala vyvolať potrat, ale tá zlyhala a dieťatku stále bilo srdce. "Bolo to znamenie od Boha, že si ho mám nechať. Ale cítila som sa zle, pretože to bol malý bojovník a ja som ho na začiatku nechcela," povedala.

Bola v 34. týždni keď cestou do práce dostala kŕče a začala krvácať. Previezli ju do nemocnice, kde sa lekárom podarilo zastaviť príchod dieťaťa na svet.

"Odvtedy som začala počuť hlasy. Hovorili mi, že som zlá mama a že nič z toho by sa nestalo, keby som sa nepokúsila o potrat. Tiež mi hovorili, že moje dieťa zomrie kvôli mne, pretože som nešla na každý ultrazvuk a nekúpila som ešte oblečenie a kočík. Hovorili mi, že som bezcenná a sebecká. Bolo to hrozné. Keď som začala o niekoľko týždňov opäť pracovať, pamätám si, že som šla do nemocnice, ale zvyšok mám rozmazaný," opísala Kirsten.

profimedia-0341406945.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

"Jediná vec, ktorú si pamätám z pôrodu sú hlasy, ktoré mi hovoria, že dieťa sa narodí mŕtve, pretože som ho nemilovala a nechcela som ho," dodala mladá mamička.

Kirsten sa narodil syn a keď jej ho chcela pôrodná sestra priložiť na hruď, odmietla to, že to nedokáže. "Keď sme sa dostali na popôrodnú izbu a počula som jeho plať, nenávidela som ho. Cítila som sa strašne. Videla som ostatné mamičky, ako držia svoje deti. Boli také šťastné a ja som bola taká sama. Vôbec som necítila medzi nami žiadnu väzbu," povedala.

Veci sa zhoršili, keď prišla s malým Oscarom domov. "Bolo oňho dobre postarané, urobila som všetko, čo som mala, ale nebola som rada v jeho blízkosti. Pozerala som sa naňho a premýšľala, ako som mohla vytvoriť niečo také krásne a dokonalé, ale nič k nemu necítim? Bol pre mňa ako cudzí," opísala Kirsten.

profimedia-0341406975.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Mladá žena povedala ľuďom vo svojom okolí, že má asi laktačnú psychózu, ale nikomu nepovedala o hlasoch, ktoré počula vo svojej  hlave. "Vedela som, že to nie je normálne a pomyslenie na to, že mi ho niekto vezme, bolo strašné. Znie to čudne, ale rovnako ako som ho nechcela, som nechcela oňho prísť," dodala mamička.

Mala aj samovražedné sklony a pokúsila sa vziať si život. Nespomína si, čo sa stalo, ale na ruke má jazvu.

"Začala som mať halucinácie a živé sny o tom, ako skáčem z útesu s Oscarom v náručí. V ďalšej som skočila z mosta a Oscara držala pod vodou. Boli také reálne, že som sa bála zaspať a budík som mala nastavený na každých 15 minút," povedala Kirsten.

Kirsten sa prvýkrát zrútila na verejnosti počas nakupovania v septembri 2014. Skončila na psychiatrii. V nemocnici bola tri mesiace a syna vídavala pravidelne. Užívala antidepresíva a antipsychotickú medikáciu.

Keď sa však vrátila z nemocnice, prestala brať lieky a psychóza sa vrátila. Vo februári 2015 ju hospitalizovali opäť. S démonmi bojuje s pomocou lekárov už dva roky. Prvé nadšenie z toho, že je matka, prišlo minulý rok v lete, keď bola s Oscarom v parku.

Dnes má Oscar tri roky
Dnes má Oscar tri roky Foto: Profimedia.sk
 

V súčasnosti pracuje na čiastočný úväzok, aby mohla byť so synom. Chodia spolu plávať, do zooligickej záhrady a robí všetko preto, aby mu vykompenzovala čas, ktorý stratila. Teraz tvrdí, že od syna ju už nič neoddelí.

Čo je to laktačná psychóza?

Laktačná psychóza alebo popôrodná depresiam, je ťažká forma typu depresie, ktorá postihuje niektoré ženy potom, ako porodia dieťa. Trpí ňou približne jedna žena z 1000. Najčastejšie sa vyskytuje počas prvých týždňov po narodení dieťaťa.

Pravdepodobne postihuje ženy, ktoré už majú duševný problém ako bipolárnu poruchu alebo schizofréniu.

Medzi príznaky patrí príliš rýchla zmena nálad - napríklad z pocitu radosti vzrušenia na smútok, nedostatok energie. Ďalej strata chuti do jedla, problémy so spánkom.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?