13. 07. 2017 06:00 | USA/ nt

Mamička nechala prepichnúť dcérke uši. Ľudia ju na Facebooku vinia z násilia

Aj lekárka si myslí, že s prepichnutím uší by mal rodič počkať, kým bude dieťa dostatočne staré, aby si samo vybralo.

Mamička nechala prepichnúť dcérke uši. Ľudia ju na Facebooku vinia z násilia
Mamička nechala prepichnúť dcérke uši. Ľudia ju na Facebooku vinia z násilia Foto: Facebook/ Piercings

Spoločnosť, ktorá predáva šperky, ale aj nastreľuje náušnice maličkým deťom, zverejnila na fanúšikovskej stránke na Facebooku ukážku svojej práce. Na záberoch je mamička, ktorá drží svoje dieťatko, kým mu nastreľujú náušnice. Hneď po zákroku sa dievčatko rozplače, ale do pár minút sa utíši.

Video si pozrelo 3,6 milióna ľudí a rozprúdilo búrlivú diskusiu. Drvivá väčšina mamičku kritizuje, že dcéru nechala podstúpiť túto procedúru. "Chúďa dieťa. Je to smutné a nahnevalo ma to," napísala jedna užívateľka.

"Robí sa to len v záujme rodičov. Malo by to byť obmedzené vekovým limitom, aby sa to zastavilo," napísala ďalšia.

Aj iní ľudia písalo, že by túto procedúru mali pri takých malých deťoch zakázať. Jeden užívateľ dokonca trvá na tom, že je to zneužívanie detí.


Názor lekárky

"Prepichnutie uší bábätka či batoľaťa je kontroverzná téma. Na jednej strane to možno považovať za formu zneužívania detí. Je to však bežná procedúra v mnohých krajinách a kultúrach a nepreberajú ju tak veľmi ako iné postupy, ktoré musia v niektorých kultúrach znášať už malé dievčatá," povedala lekárka Carol Cooper pre The Sun.

"Určite sú tu zdravotné riziká. Infekcia je jednou z nich, a preto mnohí pediatri odporúčajú rodičom počkať minimálne do veku dvoch mesiacov. Existuje všaj aj veľa iných potenciálnych rizík, ktorým nezabránia ani bežné očkovacie vakcíny. To, že nastrelenie náušníc pôsobí čisto, nie je záruka," hovorí.

Varuje predtým, že dieťaťu sa môže náušnica zachytiť do oblečenia, posteľnej bielizne alebo si ju jednoducho samé potiahne. Taktiež môže vypadnúť a je dostatočne malá na to, aby bola pre dieťa škodlivá. Niekedy dochádza pre prepichnutí ušného laloku ku keloidných zjazveniam s nevzhľadnou hrudkovitou jazvou. Podľa lekárky je lepšie počkať, kým bude dieťa dosť staré na to, aby sa samo rozhodlo, či si chce dať prepichnúť uši alebo nie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?