14. 07. 2017 06:00 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Je štátna škôlka vášho dieťaťa počas leta zatvorená? Do súkromnej ho nevezmú

Zriaďovateľka jednej z nich vysvetľuje, prečo vám dieťa na leto nepostrážia.

Je štátna škôlka vášho dieťaťa počas leta zatvorená? Do súkromnej ho nevezmú
Je štátna škôlka vášho dieťaťa počas leta zatvorená? Do súkromnej ho nevezmú

Letné prázdniny nie sú len o odpočinku, ale aj o starostiach. Vedia o tom aj rodičia škôlkarov, ktorí navštevujú štátne zariadenia. Otvorené sú väčšinou len súkromné škôlky, no tie, aj keď sú podstatne drahšie, si svoj kolobeh narušiť nechcú, a preto cudzie dieťa nezoberú.

Škôlka, do ktorej chodí päťročný Alex, je cez leto zatvorená. Rodičia pracujú a nebyť starých rodičov, syna by vraj nemali kam dať.

"Štátne škôlky sú lacnejšie, ale máme problém, nakoľko v júli nie sú a súkromné nás zobrať nechcú. Ako nechápem prečo je to tak," pýta sa Alexova mama Nikola Kiceľuková.

Zriaďovateľka jednej z nich vysvetľuje, prečo vám dieťa na leto nepostrážia. "Veľa rodičov nás oslovilo zo štátnych škôlok, či im neprijmeme dieťa cez prázdniny. My takúto možnosť nerobíme, je to taký benefit pre našich rodičov," povedala zriaďovateľka súkromnej kreatívnej škôlky Alžbeta Dancáková.

"Nakoľko oni majú rôzne návyky, zvyky a tým pádom, že by prišlo iné dieťa, ten kolektív narušíme lebo toho kamaráta získajú iba na určitý čas," povedala Alexova mama.

"Bolo by to ťažké aj pre nás, pre pedagógov aj pre deti a zároveň aj pre toho jednotlivca," povedala učiteľka súkromnej škôlky Daniela Baraníková.

"Vyhovuje nám to tak, ako to je, že tie deti sú spolu celý rok a nepribúdajú počas leta nejaké iné," povedala Silvia Mušinská, matka dieťaťa zo súkromnej škôlky.

Aj podľa psychologičky prax ukazuje, že väčšina súkromných zariadení má rovnaký postoj.

"Ak rodič má také dieťatko, ktoré je také viac ustráchané, bojazlivé a možno malo prvý rok veľmi náročný adaptačný, tak to môže byť pre rodiča náročné, aby to dieťatko bolo spokojné," povedala poradenská psychologička Lenka Jurčová.

Na druhej strane mu ale kamarát na určitý čas môže byť aj výhodou. "To dieťatko, pokiaľ má už skúsenosti s tou škôlkou po prvom roku, je také ostrieľanejšie, tak naozaj to môže byť len obohatenie," dodala Jurčová.

Dávať ale deti aj v lete do škôlky? Ak ich nemáte komu zveriť, prečo nie? Pre menšie je to vraj dobré kvôli socializácii a predškolákom sa zase nenaruší denný režim a môžu mať ľahší nástup do školy.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?