08. 08. 2017 14:53 | USA/ nt

Najväčšia štúdia varuje, prečo by ste deťom nemali dávať výprask po zadku

Rodičia by si mali uvedomiť, že výprask po zadku môže viac uškodiť ako pomôcť.

Najväčšia štúdia varuje, prečo by ste deťom nemali dávať výprask po zadku
Najväčšia štúdia varuje, prečo by ste deťom nemali dávať výprask po zadku Foto: Shutterstock.com

Vedci z univerzít v Michigane a Texase sa zatiaľ najrozsiahlejšie venovali téme fyzického násilia na deťoch. Výsledky štúdie publikovali v časopise Journal of Family Psychology. Vedci sledovali počas 50 rokov 160-tisíc detí, prevažne zo Spojených štátov. Píše prozeny.blesk.cz.

Výskumníci sa zamerali len na jednu časť fyzických trestov - výprask po zadku. "Zistili sme, že takýto výprask máva skôr škodlivé následky. Naopak nie je spojené ani s krátodobým, ani s dlhodobým zvýšením poslušnosti, čo je dôvod, prečo rodičia tento spôsob trestu používajú," povedala vedúca štúdie Elizabeth Gershoff.

Rodičia by si mali uvedomiť, že výprask po zadku môže viac uškodiť ako pomôcť. "Spôsobuje presný opak toho, čo od jeho použitia rodičia sľubujú," potvrdil spoluautor štúdue Andrew Grogan-Kaylor z Univerzity v Michigane.

Štúdia uvádza, že čím viac sú deti bité, tým viac odporujú svojim rodičom a tým viac sa u nich prejavuje protispoločenské správanie, agresivita, problémy s duševným zdravím a poruchy učenia.

Väčšia ľudí môže namietať, že naša generácia dostávala na zadok a nemá žiadnu psychickú traumu. Lenže štúdia trvala 50 rokov a ukazuje, že to nie je taká pravda. Niektorí dospelí, ktorých v detstve bili, vykazujú známy antisociálneho správania alebo trpia rôznymi duševnými problémami. Vedci našli priamu úmeru - čím častejšie a silnejšie bol používaný výprask ako forma trestu, tým silnejšie problémy sú.

Postoj k fyzickým trestom sa dedí

Pokiaľ bol človek ako dieťa bitý, potom bude rovnaké fyzické násilie praktizovať aj na svojich deťoch.

Podľa správy UNICEF z roku 2012 používa z času na čas výprask po zadku až 80 percent rodičov po celom svete. Aj to aj napriek tomu, že bolo preukázané, že nemá žiadne pozitívne účinky. Naopak, je dokázané, že predstavuje isté riziko pre správny vývoj a správanie detí.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?