09. 08. 2017 08:56 | BRATISLAVA/Teleráno,

Keď sa z dievčaťa stáva žena

Nie každý si uvedomuje fakt, že dievčatá sa v tínedžerskom veku prirodzene zaguľatia. Ručička na váhe stúpa a mnohé z nich začnú o svojej postave uvažovať ako o probléme.

Keď sa z dievčaťa stáva žena
Keď sa z dievčaťa stáva žena Foto: shutterstock

Štatistiky sú kruté. Len 18% žien je so svojou postavou spokojných. Až 80% žien si zase hovorí, že sú tučné. Horšie je, že s diétami začínajú už aj deti, čo je pre ich zdravie nebezpečné.

Už 10 ročné dievčatá začínajú svoju postavu vnímať ako problém. Často za to môžu rodičia. Stačí len nevinná poznámka ako „Nejedz toľko, budeš tučná!" a problém je na svete. „Rodičia si neuvedomujú, že zanechávajú trvalé stopy ako na chlapcoch, tak aj na dievčatách. S dievčatami je to ešte o kúsok horšie, pretože sú nielen citlivejšie, ale oveľa intenzívnejšie vnímajú svoje telo," hovorí riaditeľka sanatória pre liečbu drogových závislostí Jana Žemličková a dopĺňa, „Už 15 ročné deti uvažujú o svojej postave ako o probléme a pritom pri 40% problémových deťoch trpí skutočne nadváhou zhruba len 5,5%.Dievčatá tak vnímajú svoje telo skreslene. A to je cesta k chorobám.

„Zbadali sme v našom sanatóriu taký jeden krutý jav, že v podstate prvé siahnutie po droge je väčšinou motivované schudnutím. Čiže celé to môže mať až takéto negatívne následky, že sa vlastne dievča - budúca žena stane závislá od drog," dodáva.

Nie každý si uvedomuje fakt, že dievčatá sa v tínedžerskom veku prirodzene zaguľatia. „Keď sa v tomto veku dievča mení na ženu, vyplavujú sa v tele ženské hormóny ako progesterón a estrogén, čiže je tam to ukladanie tukového tkaniva najmä v oblasti bokov a stehien. Je tam potom ten náznak, že ručička na váhe stúpa, preto sa v tomto období netreba vážiť a situáciu zbytočne dramatizovať," vysvetľuje odborná garantka projektu HÝBSA Slovensko Michaela Danková.

 

Stačí do života zaradiť pravidelný pohyb a váha sa upraví. A práve športu a zdravému životnému štýlu je venovaný aj celý náš projekt. Ďalší deň plný zábavy a športu s nami môžete zažiť 2.septembra v Žiline a 16.septembra v Šamoríne, ktorý bude veľkolepým vyvrcholením našich eventov. „Okrem klasických disciplín bude pripravený aj atletický špeciál, do ktorého sa deti môžu registrovať bezplatne." hovorí Dana Šinková z Nadácie Markíza. Počet miest je aj tu limitovaný, tak neváhajte a registrujte sa ešte dnes!

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?