21. 08. 2017 06:00 | BRATISLAVA/zg

Jeseň sa už začala! Nie však astronomická, ale biologická

Podľa odborníkov musíte radikálne zmeniť denný režim.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Kichigin

Astronomická jeseň je ešte ďaleko, ale biologická jeseň už začala. Od polovice augusta sa naše telo pripravuje na náročnejšie obdobie jesene a zimy, takže jeme viac a horšie sa nám ráno vstáva. Máme pre vás pár rád, ako sa vyrovnať s týmto prechodom a čo máte jesť.

Biologická jeseň sa začala v polovici augusta. Nesúvisí to až tak s ročným obdobím a počasím, ale skôr s našimi biologickými hodinami.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: gpointstudio/shutterstock.com
 

Preto na začiatku biologickej jesene môžeme pociťovať zármutok a únavu, a to najmä ráno. Často sa cítime vyčerpaní, a to už pri rannom vstávaní, pretože sme zvyknutí na letný rozvrh dňa. Rána a večery nie sú tak horúce a dni sa krátia, preto na ne musíme reagovať, tvrdí česká odborníčka Daniel Pilařová .

Aby sme sa necítili tak unavení, mali by sme ísť spať okolo 22.00 h a vstať skôr už o 07.00 h. Kvôli rôznym teplotám počas dňa a chladnému vetru sme tiež náchylnejší na choroby. Začínajú sa objavovať nádchy, bolesť v krku a prechladnutie.

Zmena stravy a pitný režim

Noste preto na krku šatku a zahrievajte sa zvnútra. Upravte stravu, pretože na jeseň začíname priberať a cítime sa ťažšie.

Siahnite po iných jedlách - raňajkujte rôzne kaše, obedujte vývary alebo krémové polievky, jedzte dostatok mäsa.

Ako príloha je vhodná ryža, prípadne zelenina. Tú by ste však mali tepelne spracovať, rovnako ako ovocie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Quinn Martin /shutterstock.com
 

Na začiatku tohto obdobia je podľa odborníkov dôležité dodržiavať pitný režim. Mali by sme piť predovšetkým bylinkové čaje. Na kávu a čierny čaj radšej zabudnite a obmedzte fajčenie.

Obdobie je náročné aj pre ľudí s ochorením srdca a depresiami. Pokúste sa vyhnúť stresu, viac oddychujte a vyhýbajte sa väčšej námahe. Ale to neznamená, že strávite celý deň na pohovke. Choďte na prechádzku v prírode a nasávajte vzácne slnečné lúče, píše tn.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?