28. 08. 2017 18:19 | BRATISLAVA/Reflex

Vážna letná choroba netrápi len ženy, ale aj mužov

Každý, kto len raz zažil zápal močových ciest, vie, aké nepríjemné pocity to so sebou prináša.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Albina Glisic/shutterstock.com

Leto je síce krásne obdobie, no len v prípade, ak si dáme pozor. Druhým najbežnejším infekčným ochorením je totiž zápal močových ciest. Dokonca sa odhaduje, že až 15 percent všetkých antibiotík predpíšu práve proti nemu. Lekári však už vedia, prečo sa tohto nepríjemného ochorenia mnohí nevieme zbaviť.

Teplo, voda, kúpanie či letné lásky, bez toho by leto akoby ani nebolo. A práve tieto radovánky môžu spôsobiť jednu nepríjemnú bolestivú chorobu - zápal močových ciest.

Svoje o tom viem mladá Katarína Puškárová, ktorá si musí pravidelne prezliekať plavky. Priznala sa, že ak náhodou na to pozabudne a je v nich po celý deň, na druhý deň má už spomínaný zápal. Prvýkrát ho dostala, keď mala asi desať rokov a začala chodiť po urologických ambulanciách. Brala rôzne lieky - od antibiotík až po výživové doplnky, problémy ju trápia už 15 rokov.

Tango nohavičky vytvárajú autostrádu pre baktérie, ktoré sa šíria.

Zápaly spôsobujú premnožené baktérie v našom tele. Podľa urológa Igora Bartla existuje niekoľko ciest, ktoré môžu absolvovať. "Najčastejšou je nedodržania určitých zásad osobnej hygieny. Dostávajú sa z okolia konečníka, u žien najmä do okolia močovej rúry a spôsobujú infekcie dolných močových ciest," vysvetlil.

Nie je to len problém žien, ale aj mužov dôchodcov či detí. Každý, kto len raz zažil zápal, vie, aké nepríjemné pocity to so sebou prináša. Katka nám ukázala, koľko liekom musí denne jesť, aby bola s močovými cestami v pohode.

Ako zabrániť šíreniu baktérií?

Bartl tvrdí, že veľký význam má aj oblečenie, najmä spodná bielizeň. Ženy by mali nosiť bavlnené nohavičky, nie tango nohavičky. Tie sú veľmi nebezpečné, pretože vytvárajú autostrádu pre šíriace sa baktérie z oblasti konečníka do pošvy a močových ciest.

"Po kúpaní sa treba prezliecť do suchého. Aj striedanie sexuálnych partnerov môže často viesť k opakovaniam infekcie dolných močových ciest," vysvetlil urológ.

Aj pokiaľ dodržiavate všetky zásady, na vine môže byť imunita. Katka navštívila niekoľko odborných doktorov, pretože s jej zdravotným stavom si nevedia dať rady. Začala s novou liečbou a verí, že jej to pomôže.

"Doteraz sa verilo, že brusnice, probiotiká, prípadne estrogény a malé dávky antibiotík majú prím pri prevencii a liečení. Podľa najnovších štúdií sa zistilo, že imunomodulačná liečba a stimulácia prirodzených obranných mechanizmov má najväčší stupeň dôkazu prevencie," dodal Bartl.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?