Správy z vášho kraja:
07. 10. 2017 09:42 | BRATISLAVA/Teleráno

Máte problémy s vysokým tlakom? Toto nové zistenie vám ho pomôže upraviť

Bukovský prezentoval najnovší výskum, podľa ktorého vytvárajú látky, ktoré na to vplývajú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: vchal/shutterstock.com
Máte problémy s krvným tlakom? Zaraďte do jedálnička viac vlákniny, jedzte trikrát denne a majte pravidelný kvalitný spánok, vedzte, že sa to upraví.

V pravidelnej rubrike Telerána Igor Bukovský prezentoval najnovšie zistenia týkajúce sa baktérií v črevách, ktoré majú na to vplyv.  "Neovplyvňujú iba to, aby sme ráno pravidelne chodili na záchod, ale pomáhajú celému nášmu organizmu. Týka sa to mentálnej aktivity, imunity a podľa najnovších informácií prispievajú k hypertenzii (pozn. red. tlak krvi vyšší ako 140/90)," konštatoval.

Ako je to možné? Vysvetlenie je úplne jednoduché. Črevné baktérie vytvárajú látky, ktoré sa dostávajú do nášho obehu a ovplyvňujú regulačný mechanizmus krvného tlaku zadržiavaním sodíka v bunkách, čo prispieva práve k vyššiemu tlaku.

Ako príklad uviedol, že u niektorých ľudí sa po liečbe antibiotikami upravil krvný tlak. "Doteraz sa nevedelo prečo, ale teraz vedci objavili prvý druh baktérie v črevnom systéme, ktorá k tomu prispieva. Liečbou, samozrejme, nebudú antibiotiká, ale úprava stravy," vysvetlil.

Takto by mali vyzerať silné raňajky.
Takto by mali vyzerať silné raňajky. Foto: Shutterstock.com
 

Druhou témou, o ktorej hovoril, boli raňajky. Podľa neho je to tak dôležité jedlo, že ak ich škrtnete alebo jete menej ako päť percent dennej kalorickej hodnoty, zvyšuje to riziko obezity, žlčníkových kameňov, cukrovky, zhoršuje mentálnu aktivitu a imunitu. Podľa najnovšej správy vynechaním prvého jedla dňa sa zvyšuje aj riziko aterosklerózy, dokonca už aj u mladých ľudí.

"Vynechať raňajky je signál zlého spôsobu života. Väčšinou sú takýto ľudia obézni. Ak neraňajkujete, máte tendenciu večer sa prejesť," ozrejmil Bukovský dodajúc, že práve raňajky sú dôležitým základom pre telo a nemali by sme ich vynechať.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?