Správy z vášho kraja:
20. 10. 2017 13:50 | BRATISLAVA/kacs

Známe sušené mlieka pre deti obsahujú rakovinotvorné látky

Dve výživy neprešli laboratórnym testom.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shuterstock.com/GogaTao

Výživy dvoch značiek pre batoľatá neprešli laboratórnym testom, ktorý skúmal prítomnosť maximálneho prípustného množstva karcinogénnych látok. Odhalili to laboratórne testy v Česku, ktoré nechal vypracovať časopis dTest, informuje český portál iDnes.cz. Odborníci matkám odporúčajú, aby občas batoľatám dávali kravské mlieko namiesto sušenej výživy.

Cieľom dTestu bolo posúdenie výživ pre bábätká z pohľadu prítomnosti nežiaducich látok, nie ich výživovej vhodnosti. „Nakúpili sme v drogérii celkovo 11 sušených zmesí a zisťovali sme napríklad, či obsahujú monochlorpropandioly (MCPD), kadmium alebo olovo. Bohužiaľ, nie všetky testované výrobky by za určitých podmienok vyhoveli doporučenej hodnote na maximálny obsah MCPD, ktoré môžu vznikať pri výrobe spracovania rastlinných olejov," povedal Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Ako píše portál, monochlorpropandioly (MCPD) sa radia medzi karcinogény. Podľa Európskeho úradu pre kontrolu potravín je tolerovaná denná dávka MCPD 0,8 mikrogramov na kilogram telesnej hmotnosti. Obsah MCPD nechal časopis dTest zmerať v tuku suchého prášku. Získané hodnoty boli potom prepočítané na dennú dávku výživy pre deväťkilové batoľa podľa odporučenia na obale.

„V tejto skúške prepadli výživy Bebevita Kindermilch 1 a Hero Sunar Complex 3, pretože pri ich doporučenom dávkovaní by u deväťkilového dieťaťa došlo k prekročeniu tolerovanej dennej dávky MCPD. Rodičom môžeme odporučiť, aby zvážili, či je nutné batoľatám sušenú výživu pravidelne podávať. Nezávislí pediatri sa zhodujú na tom, že kvalitné plnotučné pasterizované kravské mlieko je pre batoľa spolu s pestrou stravou dostačujúce," komentuje výsledky Hana Hoffmannová.

O niečo lepšie dopadol test na prítomnosť olova, jeho nálezy boli u testovaných výživ vyššie než nulové, ale neprekročili legislatívny limit. Ukážkové testy boli na kadmium. Jeho množstvo bolo u všetkých sušených výživ o rád nižšie, než je zákonný limit.

Tu nájdete všetky testované sušené mlieka pre batoľatá.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?