07. 11. 2017 17:35 | BRATISLAVA/Reflex

Martina prišla o dieťa. Ešte horšie ale je, že sa to zrejme nemuselo stať

Žena sa obrátila na úrad pre dohľad aj políciu. Výsledky ju prekvapili.

Martina Grossová s reportérkou magazínu Reflex Andreou Paulinyovou.
Martina Grossová s reportérkou magazínu Reflex Andreou Paulinyovou. Foto: Reflex

Prísť o dieťa, hoci aj nenarodené, je jednou z najťažších chvíľ v živote ženy. Vyrovnať sa s tým nedá, dá sa s tým iba naučiť žiť. Ešte horšie ale je, ak má žena pocit, že sa to nemuselo stať a jej dieťa tu mohlo byť.

Na jeden z najhorších dní v živote Martina len tak nezabudne. "Bolo to 2. septembra 2014 v noci. Zobudili ma nejaké zvláštne bolesti a manžel ma zobral do nemocnice. Tam sa preukázalo, že ide o potrat, ktorý sa už nedá zachrániť," spomína si na osudnú noc Martina Grossová.

Podobnú situáciu už ale pred pár rokmi zažila. Verdikt lekárov bol vtedy jasný - má diagnózu imkompetencie krčka maternice, ktorá sa práve prejaví v tehotenstve. Znamená to, že krčok nedokáže podržať tehotenstvo 40 termínových týždňov a pôrodné cesty sa môžu otvoriť oveľa skôr. 

Od roku 2007 bola diagnóza aj poznačená v Martininej dokumentácii. Podľa mladej ženy bola zohľadňovaná aj v tehotenstve v 2008, kedy sa jej poradilo dobrou zdravotnou starostlivosťou práve s touto diagnózou donosiť zdravé dieťa.

Keď Martina pred troma rokmi otehotnela opäť, také šťastie už nemala. Viní z toho svojho lekára. Ponosuje sa na to, že lekár nezmenil prístup ani po tom, ako ho upozornila na problémy, akým bolo napríklad tvrdnutie bruška. Predpísal jej magnézium a poslal domov. Na ďalšiu kontrolu o tri týždne už neprišla. Potratila.

Martina, presvedčená o vine lekára, sa obrátila na úrad pre dohľad aj políciu. Výsledky ju prekvapili. Tesne pred tým, ako Martina podnet na úrad podala, totiž jej lekár ambulanciu zrušil.

Nedáva teda takto nastavená legislatíva priestor na špekulatívne konanie a zámerné zrušenie ambulancie len preto, aby lekára nebolo možné skontrolovať?

Reportérka magazínu Reflex Andrea Paulínyová sa na to pozrela podrobnejšie.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?