16. 11. 2017 17:57 | BRATISLAVA/TV Markíza

Táto diagnóza sa rovná ortieľu smrti. Slovákov si vyberá najčastejšie

Podžalúdková žľaza alebo pankreas. Má len 12 cm, no keď ho napadne rakovina, šanca prežiť je v priemere pol roka.

Rakovina - ilustračné foto
Rakovina - ilustračné foto Foto: Profimedia

Zomrel na ňu miliardár, svetoznámy herec aj operný spevák. Rakovina pankreasu. Slovensko patrí medzi krajiny, kde je výskyt aj úmrtnosť najvyššia. Hovorí sa, že táto diagnóza sa rovná ortieľu smrti. Napriek tomu sú medzi nami ľudia, ktorí hrobárovi utiekli z lopaty. Čo ich zachránilo?

Podžalúdková žľaza alebo pankreas. Má len 12 cm, no keď ho napadne rakovina, šanca prežiť je v priemere pol roka. Nepodarilo sa to Stevovi Jobsovi, Pavarottimu ani Patrikovi Swayzemu. Michalov otec vydržal deväť mesiacov.

Michal: do trištvrte roka odišiel. Malo to posledný pol rok ťažký priebeh s ťažkými bolesťami. Tatino to skôr zanedbal tým, že išiel až neskôr ku gastroenterológovi. Helena mala väčšie šťastie. Patrí medzi 6% ľudí, ktorí prežili.

„Asi to ešte rok potrvá kým sa s tým zmierim lebo lekári povedali, že 5 rokov je taká tá doba, že sa vám niečo vráti alebo nie," hovorí pani Helena, ktorá prežila.

Hovorí, že ju zachránila včasná diagnóza a liečba. V priebehu pár dní ležala na operačnom stole. Väčšina ľudí ale také šťastie nemá. Príznaky sa podobajú bežným problémom - dlhodobá únava, slabosť, hnačky, chudnutie.

Šance na včasné odhalenie zvyšujú aj klinické štúdie. Británia do nich strojnásobila investície. Občianske združenia zas pripomínajú prevenciu aj pomoc pacientom.

Svet si pripomína boj proti zákernému ochoreniu tento štvrtok (16.11). Dominanty a pamiatky v desiatkach miest vysvietili na fialovo. U nás napr bratislavské UFO a košický Dóm Sv. Alžbety. Bratislavský hrad zostal biely. Kancelária národnej rady ho vysvietiť odmietla.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?