Správy z vášho kraja:
02. 12. 2017 06:56 | DALLAS/TASR

V americkom Dallase priviedla na svet dieťa mamička, ktorá sa narodila bez maternice

Dallaská nemocnica pred rokom oznámila, že maternicu transplantovala štyrom ženám, avšak trom ju musela neskôr odstrániť pre nedostatočné prekrvenie.

Dieťa, ktoré sa narodilo mamičke s transplantovanou maternicou
Dieťa, ktoré sa narodilo mamičke s transplantovanou maternicou Foto: TASR/AP

V nemocnici v texaskom Dallase sa vôbec po prvý raz v histórii USA podaril pôrod matke s transplantovanou maternicou. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca Medicínskeho centra Baylorovej univerzity uviedol, že podrobnosti o pôrode predstavia na tlačovej konferencii v pondelok.

Čerstvá matka bola pôvodne od narodenia bez maternice.

Dallaská nemocnica pred rokom oznámila, že maternicu transplantovala štyrom ženám, avšak trom ju musela neskôr odstrániť pre nedostatočné prekrvenie. Nemocnica neprezradila, koľkým ženám odvtedy transplantovala uterus.

Avšak podľa časopisu Time, ktorý o pôrode informoval ako prvý, v nemocnici vykonali celkovo osem takýchto transplantácií, pričom jedna zo žien je v súčasnosti tehotná.

Nemocnica v Dallase podľa vlastných informácií plánuje používať maternice od živých aj mŕtvych darkýň.

Maternica sa netransplantuje nastálo. Príjemkyňa musí užívať silné lieky, aby jej telo transplantovaný orgán neodmietlo.

Dlhodobé používanie týchto liekov však prináša značné zdravotné riziká, a tak maternicu opäť odstránia po jednom alebo dvoch pôrodoch. 

Prípad však nie je svetovým unikátom, keďže niekoľko pôrodov z transplantovanej maternice zaznamenali už predtým vo Švédsku. Tam použili maternicu matky či sestry príjemkýň.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?