16. 12. 2017 07:13 | BRATISLAVA/zg

Vedci zistili, akí muži sú pre ženy najatraktívnejší

Ich zistenie vás možno vôbec neprekvapí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Veľmi veľa žien tvrdí, že na mužoch sa im vlastne svaly veľmi nepáčia. Podľa novej štúdie si s pravdepodobnosťou vymýšľajú a v skutočnosti sa riadia heslom - čím väčšie bicepsy, tým lepšie.

Zistili to vedci z austrálskej Griffithovej university, ktorí podrobne skúmali 160 žien. Vzorka bola síce pomerne malá, ale vedci tvrdia, že menší rozsah v tomto prípade plne kompenzuje detailnosť štúdie.

"Že ženy uprednostňujú fyzicky silných mužov nás neprekvapilo. Ale zaskočilo nás, aký silný bol tento efekt. V našej vzorke sme nenašli ani jedinú ženu, ktorá by preferovala slabšie alebo zženštilé telo oproti urastenému svalovcovi," opísal šéf výskumu Aaron Sell.

Tieto výsledky však nekorešpondujú so staršími štúdiami, ktoré polemizovali o tom, že existuje istá miera ´svalnatosti, ktorá už ženy odpudzuje a sú pre nich atraktívni muži len s istou mierou ´primeraných svalov´. Väčšia muskulatúra by už potom mala ženy skôr odpudzovať, ale nič takéto nová štúdia nepotvrdila. Ukázal sa v nej skôr opak.

Evolučný psychológ z California State University Aaron Lukaszewski sa pre denník Guardian vyjadril takto: "Teória nám hovorí, že mohutná muskulatúra musela kedysi prinášať významné výhody, napríklad ako forma lepšej schopnosti získavať potravu alebo chrániť potomstvo. Ale malo to tiež negatívne dôsledky - príliš dominantní muži môžu mať nad ženami príliš agresívnu moc."

svalnatý muž
svalnatý muž Foto: Shutterstock.com
 

Nová štúdia vyšla v odbornom časopise Royal Society journal Proceedings B a tieto negatívne vplyvy analyzuje. Vedci prišli na to, že fyzicky silnejší muži sú síce naozaj  schopnejší lepšie zabezpečiť zdroje pre svoju rodinu, ale zase sa o ne s rodinou menej ochotne delia ako muži, ktorí sú slabší a fyzicky menej dominantní.

Ženám sa svaly páčia

Existujú dôkazy, že svalnatosť má aj negatíva, ale v ženských preferenciách sa to nijako neodráža. Podľa profesora Lukaszewského sa staršie práce dopustili zásadnej chyby, keď vedci ženám predkladali len kresby mužského tela, nie reálne fotografie.

Je presvedčený, že to bolo neobjektívne, pretože na kresbách vyzerali obrysy tiel úplne neforemne a svalnatejší muži sa tak javili ako akési "hračky" prírody, ktoré sa takmer nepodobali človeku. Lukaszewski ich prirovnáva k filmovému Hulkovi.

V spomínanom výskume si 160 žien pozeralo reálne fotografie mužských tiel, na ktorých bola zakrytá hlava. Mali opísať, ktoré telo im pripadá najatraktívnejšie. Jedna sada fotografií zobrazovala univerzitných študentov mužského pohlavia, na druhej boli pravidelní návštevníci posilňovne. Tí navyše museli podstúpiť test sily.

Bruško ženám neprekáža

A práve tento výsledok sa ukázal ako zďaleka najdôležitejší faktor, podľa ktorého sa ženy rozhodovali - a to napriek tomu, že vizuálne nemusia najsvalnatější muži byť aj tými najsilnejším. V testoch to takmer vyzeralo, ako by ženy mali na silu akýsi vnútorný radar. Na hodnotenie atraktivity mužov sa sila podieľala až 70 percentami.

Naopak vedcov prekvapilo, že mužská výška nie je pre ženy takmer vôbec dôležitá. Na celkovom skóre sa podieľala len niekoľko málo bodmi.

A rovnako aj nadváha. Ukázalo sa, že ak má muž silné ramená a jeho telo pôsobí, že má veľkú fyzickú silu, ženám nevadili ich tukové vankúše na bruchu a ani iné prejavy nadváhy.

"Ukázalo sa, že aj keď máte nadváhu, silný vzhľad to môže hravo vykompenzovať. Keď je tlsťoch silný, je to pre ženy v pohode," uviedol Lukaszewski.

Vedci sa teraz chcú zamerať na to, akú úlohu hrá v posudzovaní mužskej atraktivity tvár. Podľa mnohých štúdií totiž ženy preferujú skôr mužskú tváre so ženskými rysmi - "skoro to vyzerá, akoby ženy posudzovali tvár a telo dvoma úplne odlišnými nástrojmi", píše ct24.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?