18. 12. 2017 06:00 | LIPTOV, BRATISLAVA/TV Markíza

Užitočnosť s krásou vedeli naše staré mamy dobre prepojiť

Niektoré farby boli cielené, aby chránili.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Postele si prekrývame plachtou už vyše 500 rokov. No taký obrus získal trvalé miesto na našich stoloch len pred asi 100 rokmi, aj to najskôr iba v takzvanej parádnej izbe.

Bytové textílie našich prastarých mám museli v prvom rade priniesť úžitok. Už asi len tí skôr narodení si možno spomenú, čo to boli štráfiky, kanafas, či na čo slúžila kútna plachta.

Užitočnosť s krásou vedeli naši predkovia dobre prepojiť. Už to, čo ležalo len na zemi, muselo aj pekne vyzerať. „Handričkové tkané koberce, ktoré sa v niektorých domácnostiach na dedinách ešte dodnes tkajú," vysvetlila Anna Beťková z Liptovského múzea Čierny orol.

Obliečky na periny z látok potlačených modrotlačou zošité pestrofarebnou výšivkou, či paličkovanou čipkou. Tmavá, dnes úplne zanikajúca modrotlač, bola pred 100 rokmi na obliečkach hitom. Dôvodom bolo, že keby boli biele obliečky rýchlo by sa zašpinili.

Vzory si gazdiné u modrotlačiara nevyberali z katalógu, ale rovno podľa tlačiarenskej formy. Ak chceli docieliť také jemnejšie vzory, tak na drevené formy sa aplikovali jemné pliešky.

Látky boli najmä ľanové, ale praktický bol aj kanafas. Tak volali kedysi na Liptove konope. Trvácnosť a účel. No mali napríklad aj uteráky, ktoré boli len na okrasu a iba takto viseli pri zrkadlách.

Kútna plachta sa od konca 19. storočia na pôvodný účel nevyužívala v žiadnej slovenskej domácnosti. Magická červená farba na nej mala aj obradne chrániť čerstvú mamičku.

„Bola oddelená od ostatného okolia dvoma kútnymi plachtami, aby mala súkromie. V strede zvykli dávať hrable alebo vidly," tvrdí Beťková.

Dvadsiate roky minulého storočia priniesli strojové umelé látky a magickosť s obradnosťou sa vytratili. Dnes sa ale opäť vraciame k prírodným materiálom a v trende je trojrozmerná potlač. „Čiže keď sú látky ploché, snažia sa textilní dizajnéri vytvoriť nejaký tvar, ktorý v nás evokuje to 3D," konštatovala majiteľka Ambiente desing Zuzana Brunner.

Hitom je aj návrat k vzorom 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia, farby sú väčšinou, na rozdiel o minulosti, bledé. Nájdeme aj výšivku, ale už strojovú. Ďalším smerom je príroda, čiže listy, zvieratá, vtáky.

Jedno však majú bytové látky minulosti a súčasnosti spoločné. Odrážali aj odrážajú majetnosť a spoločenské postavenie ich majiteľa.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?