26. 12. 2017 17:05 | PRAHA, BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Pri vyprážaní vdychujeme škodlivý olej: Najhoršia je vraj jedna panvica, tvrdia vedci

Spravili preto experiment.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Oleg Shakirov/shutterstock.com

Pri vyprážaní vdychujete čiastočky oleja, čo môže byť škodlivé pri veľkom množstve. Jedná sa totiž o cudzorodú látku, ktorá do dýchacieho ústrojenstva nepatrí. Tvrdia to vedci z texaskej univerzity. Píše idnes.cz. Spravili preto experiment.

Do vzduchu sa pri vyprážaní uvoľňujú drobné kvapôčky oleja. Podľa vedcov je ich však oveľa viac, ako sme si mysleli. Väčšinou sú voľným okom neviditeľné.

"Aj jediná kvapka vody pritom uvoľní veľké množstvo oleja. Ten vodu v panvici obalí akýmsi filmom, ale v teple sa voda začne odparovať. Film potom praská a kvapôčky oleja sa rozletia do vzduchu," vysvetlil Jeremy Marston z Texas Tech University, ktorá sa na výskume podieľa.

Podľa Marstona môže ísť o dôležité zistenie. "Už vieme, že každý rok na svete zomrú milióny ľudí kvôli znečisteniu vzduchu v miestnostiach. Zatiaľ ale nevieme, koľko z nich majú na svedomí zle vetrané kuchyne," povedal.

Najhoršia situácia je podľa vedcov v kuchyniach čínskych reštaurácií. Najviac vody totiž obsahuje zelenina a hydina, čím sa pri vyprážaní uvoľňuje olej v obrovskom objeme.

Riešenie, aj pre domácnosti,  má byť podľa vedcov jednoduché - čo najviac vetrať alebo si niekoľko rokov počkať na výsledky výskumu, ktoré vraj možno odštartujú úplne nový trend v navrhovaní ventilačných systémov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?