02. 01. 2018 10:24 | LIPTOV/TV Markíza

Pozreli sme sa na to, kam smeruje slovenská gastronómia

Kedysi sme si skoro všetko ukuchtili doma, dnes chodíme do reštaurácií.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Od kapusty chlap je hustý, hovorievali naši predkovia. Táto zelenina bola v dávnej minulosti nenahraditeľná. Do nášho jedálnička patrilo aj niečo, čo by ste nečakali. Poďte sa pozrieť odkiaľ a kam smeruje slovenská gastronómia. Obilninové kaše, strukoviny, aj množstvo rýb, v zimnom období prevažovali zemiaky a kapusta.

„Hovorievalo sa, že slovenská kuchyňa, gazdinky v každom regióne vedia na vyše 100 spôsobov pripraviť túto kyslú kapustu," vysvetlila etnologička Katarína Nádaská.

„Na tanieri sme často mali napríklad dokonca aj takéto veľké holuby. „Niekedy sa chovali v každom druhom dome, chovali to aj na mäso, aj pre zábavku. Je to poľský rys modrý šupinatý," opísal chovateľ holubov zo Svätého Kríža Pavel Kubík.

Kedysi sme si skoro všetko dochovali, dopestovali či ukuchtili doma. Takýmto produktom prisudzovali často aj magickú moc, ako napríklad maslo umútené do východu slnka na Veľkú noc.

„Toto maslo používali keď išli napríklad ku senám, sušiť sená, tak si natierali nohy, že vraj proti uštipnutiu hadom," ozrejmila vedúca Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku Anna Kolkusová.

Dnes ich považujeme za francúzsku delikatesu, no slimáky boli ešte pred 150 rokmi bežným základným slovenským jedlom a podobne aj žabie stehienka. „Raky boli takouto stravou, bežnou delikatesou, ktorú si chlapci proste pri pasení kráv nachytali," opísala Nádaská.

Raky v dnešných štatistikách spotreby potravín nenájdeme. Porovnanie za ostatných 20 rokov podľa nich vyzerá takto: mierne klesá spotreba mäsa, pijeme o skoro 40 percent menej mlieka, ale zato jeme omnoho viac syrov.

O tretinu klesla spotreba obilnín, zemiaky sa dostali zo skoro 80 kíl na obyvateľa a rok na necelých 47, strukoviny sa ako tak držia a napriek trendom kolíše aj čerstvá zelenina.

V ostatných 20 rokoch sa trendy v stravovaní výrazne zmenili. Kedysi sme sa stravovali prakticky len doma, dnes už stále viac Slovákov navštevuje reštaurácie. Najviac asi chodievame na obedové menu.

Tam sa ale podľa šéfkuchára štvorhviezdičkového hotela Nora Szlamu trendy prejaviť kvôli nízkej cene nedokážu. V kurze je totiž zážitková gastronómia. „Hlavne ten trend pôjde, ja si myslím, smerom k zdravšiemu jedlu a používanie surovín, ktoré nie sú na každodennej ponuke," myslí si.

Napríklad DULSE riasy, ktoré majú 10-krát viac vitamínov ako donedávna trendový kel, ale vzostup môže zažiť aj čierna ryža, alebo kuskus.

Šéfkuchár odporúča nové chute, nechať si viac času na zážitok z jedla a nebáť sa experimentovať. Začať sa dá napríklad aj rizotom.

„Začať zamieňať ryžu niečím zaujímavejším, ako sú jačmenné krúpy, pšeničné krúpy a bude z toho zázrakom zdravé jedlo," odal Szalma.

Súčasnými trendmi v stravovaní sú teda zážitky a zdravé jedlá.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?