03. 01. 2018 11:36 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mamičky, žiadna chémia na prechladnutie. Vráťte sa k osvedčenému receptu

Dbajte o to, aby si vaše ratolesti pri tom neublížili.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Upchatý nos či záchvaty kašľa? Aj to sú príznaky nepríjemného prechladnutia. To, čo mnohí považujú za historický prežitok, lekári znova odporúčajú. Naparovanie nad hrncom, alebo inhalovanie liečivej vody vám pomôže tieto príznaky zmierniť.

Najmä pri malých deťoch to býva problém. Nos je plný, kašeľ neutícha. Nie vždy je nevyhnutné začať liečbu sirupmi. Pomôcť dokáže aj obyčajné naparovanie.

„Či už je to ochorenie horných dýchacích ciest, čiže nosohltan, hrdlo, hlasivky, priedušky, pľúca, má svoje veľké benefity," vysvetlila hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre pneumológiu Marta Hájková.

Inhalovanie drobných čiastočiek je veľmi vhodné aj pri zápale priedušiek.

Pani Dana nám ozrejmila ako rieši situáciu, keď má choré deti „Hanka máva, napríklad, opuchnutú vyslovene nosovú sliznicu, má pocit plného nosa, ale v skutočnosti si nevie nič vyfúkať. Akonáhle opäť sa zvlhčia tie horné dýchacie cesty, tak sa jej uľaví, vie sa ľahšie nadýchnuť," povedala.

Čiastočky pary, ktoré vdychujeme, pôsobia na rozdráždenú sliznicu upokojujúco a relaxačne. Naparovať stačí nad slanou vodou, no účinok majú aj bylinky.

„Ale pri bylinkách musíme byť veľmi opatrné, pretože dnešné bylinky nie sú to, čo v minulosti. Dnešné byliny môžu u niekoho reagovať ako alergén. Úplne bezpečná je zatiaľ naparovacia technika morskou soľou, alebo inou soľou a minerálnymi vodami," tvrdí Hájková.

Na to, aby bolo naparovanie či inhalovanie účinné, je dôležitá správna technika, ale aj teplota. Para by nemala byť príliš horúca, aby dieťaťu neobarila tvár. Podľa pneumologičky musíme dbať na to, aby sa pacient nerozdráždil naparovaním. Môže sa mu podráždiť sliznica, rozkašle sa a môže si obariť pokožku.

Sušené bylinky - ilustračná snímka.
Sušené bylinky - ilustračná snímka. Foto: shuttertock.com
 

Menšie deti však väčšinou nad hrncom neudržíte. Riešením sú preto inhalátory. Para v nich nie je horúca a dieťa môže normálne dýchať. „Napríklad také nočné záchvaty kašľa, že to dieťa v noci začne kašľať a nevedelo prestať aj hodinu, tak teraz už pár rokov viem, že stačí vytiahnuť inhalátor a okamžite sa zvlhčia tie dýchacie cesty a tomu dieťaťu sa bleskovo uľaví," konštatovala pani Dana.

Inhalovanie drobných čiastočiek je veľmi vhodné aj pri zápale priedušiek. Tie majú v svojej stene svaly, to znamená tie svaly, ktoré sú stiahnuté tým vírusovým účinkom, tak zrelaxujú, to znamená, že môže sa nám aj utlmiť kašeľ a súčasne je tam ten protizápalový účinok.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?