Správy z vášho kraja:
12. 02. 2018 19:38 | BRATISLAVA/TV Markíza

Lacné okuliare z obchodov: Zisťovali sme, či zraku pomáhajú alebo škodia

No ak hľadáte druhé oči, ktoré vám budú slúžiť každý deň, treba ich kúpu dôkladne zvážiť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Ľudí, ktorí trpia poruchami zraku, je čím ďalej tým viac a sú medzi nimi aj tí najmenší. Niektorí tieto problémy riešia na vlastnú päsť a bez návštevy očného lekára si zaobstarajú takzvané hotové okuliare. Ich nákupom si ale môžu privolať hneď niekoľko iných problémov. Nie sú totiž vhodné na každodenné nosenie.

Ušetriť - to je hlavný dôvod tohto nákupu. No ak hľadáte druhé oči, ktoré vám budú slúžiť každý deň, treba ich kúpu dôkladne zvážiť.

Takéto okuliare by ste mali používať len ako dočasné, núdzové riešenie. Ak si ich totiž kúpite na čerpacej stanici alebo v drogérii a nosíte ich dlhodobo, môžu vážne poškodiť váš zrak.

„Tie okuliare sú len tzv. výlisky, čiže nemajú stopercentné dioptrie, ktoré by tam mali byť. Keď máme plus 2 a pol dioptrie, tak tam môžu byť plus dve dioptrie, alebo plus 3 dioptrie. Druhá vec, ten plast alebo to sklo, z ktorého sú vyrobené, nespĺňa požiadavky na kvalitu materiálu, tým pádom to môže prinášať problémy," vysvetlil očný lekár Pavol Veselý.

V prípade, ak si predsa len tieto okuliare kúpite, a sú čo i len o trochu silnejšie alebo naopak slabšie, ako potrebujete, môže vás zaskočiť rezanie a bolesť očí, či bolesť hlavy.

Oko sa namáha a aj napriek tomu, že má okuliare pred sebou, nevidí dobre, musí robiť nadprácu a unavuje sa.

Najskôr doktor pacientovi urobí vyšetrenie na tzv. refraktometri, ktorý mu zmeria výšku dioptrii. Potom sa presunie do tohto kresla. Tu mu vykoná skúšku zrakovej ostrosti a vyšetrenie netrvá ani hodinku.

Existuje niekoľko porúch zraku

Základné sa rozdeľujú na krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus, inými slovami nepravidelne zakrivenú rohovku.

Poruchy zraku však netrápia len starších ľudí. Nevyhýbajú sa ani deťom. Podľa lekára to súvisí s extrémnym pobytom v interiéri, s prácou s počítačom a so zobrazovacími zariadeniami.

„Dobre vidia na blízko, lebo veľkú väčšinu času sa pozerajú na tablety, telefóny a oči sú nútené sa sústrediť len na blízku vzdialenosť," tvrdí Veselý.

Tým vzniká tzv. počítačová krátkozrakosť. V Ázii sa dokonca hovorí o jej epidémií.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?