Správy z vášho kraja:
21. 02. 2018 06:00 | BRATISLAVA/zg

Deti a tuhá zima. Ich obliekanie má svoje pravidlá

Pre batoľatá sú veľmi striktné.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: YanLev/shutterstock.com

Meteorológovia hlásia cez víkend ochladenie a vraj na Slovensku poriadne prituhne. Dospelí vedia, ako sa majú obliecť do takéhoto počasia, ale dôležité je vedieť, do čoho máte odieť vaše ratolesti.

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil pár pravidiel, čo robiť, aby im nebola pri zdraviu prospešnom pobyte na čerstvom vzduchu zima.

Prečo chrániť osobitne malé deti?

Malé deti ešte nemajú vyvinutú správnu termoreguláciu, a preto je ich pokožka je veľmi citlivá na nízke teploty a mráz.

Detskú pokožku musíte chrániť pred omrznutím pomocou krémov, ktoré nie sú na báze vody (tzv. hydratačné) a nanášať ich aspoň pol hodiny pred odchodom z domu. To je čas, kedy sa stihne krém vstrebať.

Platí jednoduchá zásada, ktorá je dobrá aj pre dospelých - vrstvenie oblečenia.

Vhodné je priamo na telo obliecť jemnú bavlnenú bielizeň, druhou vrstvou by mal byť fleece a najvrchnejšia vrstva by mala byť vlnená, na ktorú dieťaťu oblečieme bundu. Nezabudnite na primeranej hrúbky a teplé nepremokavé rukavice.

„V prípade holomrazu je teplotná hranica pre pobyt vonku s dojčaťom -3, ak je nasnežené, -5 stupňov. S batoľaťom nie je vhodné zostávať vonku dlhšie ako hodinu. Optimálne sú prechádzky okolo poludnia, kedy sú teploty najvyššie," vysvetľuje vedúca odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ Jana Hamade.

Vhodný čas na pobyt vonku

Počas roka by zdravé dieťa malo byť vonku minimálne dve hodiny denne a najvhodnejší je čas okolo poludnia, kedy teploty dosahujú vyšších hodnôt.

Batoľa by malo byť vonku dostatočne oblečené a rovnako, ako u malých detí vrstevnato. Jeho pobyt vonku nie je vhodný, ak je teplota vzduchu nižšia ako -10 stupňov.

Hrúbka oblečenia závisí od pohybovej aktivity dieťaťa a vonkajšej teploty. Potrebné je myslieť na teplú nepremokavú obuv, čiapku a rukavice a použiť na tvár mastnejší krém bez pridanej vody, píše ÚVZ na svojej stránke.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy