Správy z vášho kraja:
07. 03. 2018 11:00 | BRATISLAVA/zg

Čo robiť, ak vaše dieťa celé noci nespí

Únava a plač nie je správna cesta.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Ramona Heim/shutterstock.com

Veľa rodičov od svojich detí očakáva, že budú spať. Pochopiteľne. Spánok je veľmi dôležitý pre vývoj mozgu a práve počas spánku sa dejú veľmi dôležité procesy v organizme. Dieťa je prebalené, napapané, čisté a voňavé, jeho potreby sú naplnené do posledného detailu. A spánok neprichádza.

Nuž, niekedy existuje iba jeden jediný dôvod, a to ten, že dieťatku sa spať nechce. Je šťastné, že je vo vašej prítomnosti, že mu venujete svoj čas alebo sa chce jednoducho iba hrať a objavovať svet. A teraz čo?

Spánková poradkyňa Zuzana Guzmická v Teleráne prezradila pár trikov, ako bude vaša ratolesť spávať a upozornila na najčastejšie chyby mamičiek.

Rady pre mamičky pre dobrý spánok detí.
Rady pre mamičky pre dobrý spánok detí. Foto: Teleráno
 

Bábätkám sa začína od 3 až 4 mesiaca meniť nervový systém a dieťa začína spať v tzv. spánkových cykloch. A práve v tomto čase maminky zistia, že dieťa spí 30 až 40 minút cez deň a začne sa budiť. Niekedy sa im ho podarí uspať, inokedy asi nie.

Koľko by malo dieťa spať

Guzmická vysvetlila, že dĺžka spánku dieťaťa závisí od jeho veku. Štvor, resp. päťmesačné bábätká by mali spať tri až štyrikrát denne. Záleží to od toho, či sú schopné spojiť si spánkové cykly v rámci jedného spánku.

"Nezobudia sa po 30 alebo 40 minútach, ale prehupnú sa do ďalšieho cyklu spánku. Môžu teda spať hodinu alebo až poldruha hodiny. Päťmesačné alebo polročné bábätko by mohlo cez deň spať tri alebo tri a pol hodiny, v noci 11 až 12 hodín," vysvetlila.

Ak dieťa cez deň spí málo, bude sa v noci častejšie budiť a ráno bude skoro vstávať.

Ako deti starnú, potreba denného spánku sa jemne znižuje. Vo veku 7, 8 až 10 mesiacov sú to už iba tri hodiny, od roka - dve resp. dve alebo dve a pol hodiny. V noci by sa dĺžka spánku nemala meniť.

Dieťa treba na spánok pripraviť

Určite si spomeniete aj vy na rady vašich mamičiek, že dieťa necháme vyplakať alebo unaviť. Odborníčka na spánok tvrdí, že tento prístup nie je dobrý. Podľa jej slov treba dieťa učiť spať bez pomoci rodičov.

"To mu pomôže prehupnúť sa aj cez pomyselnú magickú hranicu 30, resp. 40 minút, či v noci hodinu alebo hodinu a pol a spať trošku dlhší úsek," vysvetlila Guzmická.

Pred spánkom treba dieťa naň pripraviť. Môžeme sa s ním hrať v postieľke, ale treba to začať robiť už niekoľko dní pred tým, ako prejdeme na tento spôsob spánku.

Chyby mamičiek pri spánku detí.
Chyby mamičiek pri spánku detí. Foto: Teleráno
 

"Je to dlhodobý proces. Môžeme ho do postieľky uložiť a prispôsobovať sa jeho veku. Ak je to bábätko, ktoré ešte nestojí, môžeme ho brať priebežne na ruky, upokojiť ho a potom ho dať späť do postieľky. Ak náhodou plače, zoberieme ho na ruky a upokojíme," zdôraznila.

Dôležité je mať napozorované ako spí dieťa cez deň. Ak dieťa nespí dosť cez deň, nebude spať ani v noci.

Sledujte príznaky únavy a dobu bdenia

Dieťa nesmieme cez deň veľmi unaviť. Príliš unavené bábätko bude horšie zaspávať a bude kratšie spať. Typickým výsledkom pre unavené bábätko je, že sa po 30 minútach zobudia s plačom.

"Znamená to, že sme ho uložili spať neskoro. Musíte preto sledovať príznaky únavy - zívanie, sklenený pohľad, šúchanie očí. Ráno po hodine a pol vieme sledovať päťmesačné bábätko a pri prvých príznakoch únavy ho treba uložiť do kočíka, postieľky alebo nosiča. Treba sa snažiť, aby dieťa nešlo spať unavené," konštatoval Guzmická.

Na záver dodala, že malé bábätká by sme nemali dávať do postieľky v presne určenom čase, plus či mínus pol hodina mu vôbec neuškodí. Dôležité je čítať potreby bábätka, nie hodinky," dodala.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy