Správy z vášho kraja:
08. 03. 2018 13:07 | BRATISLAVA/TASR

Zubári začnú tento rok používať menej amalgámových plomb

Takéto plomby by sa mali prestať používať do roku 2030.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Zubári začnú tento rok postupne obmedzovať používanie amalgámových plomb. Od prvého júla ich nesmú používať na ošetrenie mliečnych zubov, zubov tehotných či dojčiacich žien a zubov detí mladších ako 15 rokov.

"Táto povinnosť sa netýka prípadov, pri ktorých to zubný lekár považuje za nevyhnutné z dôvodu osobitných liečebných potrieb pacienta," píše sa v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Obmedziť používanie amalgámu s obsahom ortuti v zubných ambulanciách káže zubárom nariadenie, ktoré schválili v europarlamente ešte vlani. Takéto plomby by sa mali prestať používať do roku 2030. Zubný amalgám má byť totiž jedným z hlavných zdrojov znečistenia životného prostredia ortuťou.

V blízkom čase čakajú zubárov v používaní amalgámu i ďalšie zmeny. "Od budúceho roka ho budú môcť používať len vo forme kapsúl s vopred určenou dávkou," povedal prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík. Používanie samostatne balenej ortuti zubnými lekármi sa zakáže.

Komora zubárov má od budúceho roka spolu s ministerstvom zdravotníctva vypracovať plán opatrení, ktorý má zabezpečiť postupné ukončenie používania zubného amalgámu u všetkých poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti v odbore zubné lekárstvo.

Moravčík dlhodobo tvrdí, že postupné obmedzovanie amalgámových plomb je dobrým krokom. K prirodzenému znižovaniu ich použitia by podľa neho došlo aj bez zavádzania európskej legislatívy, povedal. Nie je mu známa relevantná odborná štúdia, ktorá by potvrdzovala škodlivosť amalgámovej výplne pre pacienta. "Netreba ich preventívne vymeniť," dodal.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?