13. 04. 2018 13:16 | BRATISLAVA/kacs

Odborníci testovali nové odevy z obchodov. Teraz pochopíte, prečo ich treba vyprať

Našli v nich nechutné množstvo baktérií.

Nové oblečenie z obchodu treba vyprať, varujú odborníci.
Nové oblečenie z obchodu treba vyprať, varujú odborníci. Foto: shutterstoc.com/ZoranOrcik

Ak si na seba obliekate nové veci hneď po tom, ako ich kúpite, teraz je ten správny čas, aby ste to zmenili. Odborníci totiž odhalili, že na odevoch sa nachádzajú tony baktérií, ktoré môžu viesť k infekciám, píše Daily Mail.

Aj keď sa vám zdá, že oblečenie so štítkom je čisto nové a je zbytočné ho vyprať, netušíte, koľko ľudí ho pred vami skúšalo a vrátilo späť do regálu.

Odborníci síce tvrdia, že potenciálne riziko nákazy infekcie z odevov je nízke, ale je možné, že sa dostanete do kontaktu s nejakým vírusom.

TIP: Vedeli ste, že pyžamo by ste si mali meniť každý deň?

Profesor mikrobiológie a patológie na univerzite v New Yorku Philip Tierno otestoval 14 rôznych čisto nových odevov z obchodu - od košieľ, po nohavice a plavky. Zistil, že na každom z testovaných kusov, bolo nechutne veľa zárodkov. Na jednej čiernej a hnedej košeli našiel zastúpenie dýchacích sekrétov, kožnú flóru aj výkaly. Snáď najväčším znepokojujúcim a prekvapujúcim objavom boli výsledky testov z hodvábnej blúzky. Boli na nej vaginálne organizmy, kvasinky a viac fekálnych zárodkov.

"Niektoré odevy boli hrubo kontaminované mnohými organizmami," povedal profesor.

Existuje preto niekoľko nástrah, ktoré vám hrozia. Odborníci spomínajú napríklad kvasinkovú infekciu. Zároveň však dodávajú, že sa nakaziť môžete, ale je to veľmi málo pravdepodobné. Profesor Tierno však pripustil rôzne kožné problémy a črevné virózy.

"Väčšina ľudí si toho nie je vedomá a myslí si, že z tohto oblečenia nemôžu skutočne chytiť nič, pretože je suché, na stojane a nové. Neuvedomujú si, že ich čoraz viac ľudí skúša a prenášajú sa potenciálne patogény," upozornil doktor.

Preto odporúča oblečenie vyprať a ihneď po nákupe si umyť ruky.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy