Správy z vášho kraja:
13. 05. 2018 07:00 | BRATISLAVA/zg

Skorý nástup teplých dní netreba podceniť

Môže ich sprevádzať úpal alebo úrazy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: kuzsvetlaya/shutterstock.com

Pomerne skorý nástup teplého slnečného počasia nesie so sebou riziká najmä pre deti. Dlhší pobyt na priamom slnečnom žiarení im môže uškodiť, hoci ešte nejde o typicky letné horúčavy. Preto je potrebné myslieť na viacero preventívnych opatrení.

Deti, Slnko, úpal a voda

Rodičia by mali dbať na to, aby deti počas teplých slnečných dní nosili pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a používali krémy proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom.

„Deti by si mali častejšie robiť prestávky v tieni, vhodné je nosiť ľahký, vzdušný odev," odporúča vedúca odboru hygieny detí a mládeže Jana Hamade

Podľa jej slov rizikom horúcich slnečných dní je výskyt úpalu. Možno ho pozorovať práve u detí, ktoré počas slnečných dní nemajú prikrytú hlavu.

Úpal sa prejavuje zvýšenou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou až zvracaním.

Následky úrazov v niektorých prípadoch predstavujú pre dieťa i doživotný zdravotný hendikep.

„Pred slnkom je dôležité chrániť okrem detí aj starších ľudí, ale aj ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, poruchou termoregulácie alebo so závažným hormonálnym ochorením," doplnila Hamade.

Dôležité je dbať na pravidelný pitný režim v menších dávkach, vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujeme smäd, vhodnejšie sú vlažné nápoje a ideálna je voda, do pitného režimu sa nezapočítavajú tekutiny vo forme sladených nápojov.

Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu.

S teplom prichádzajú aj úrazy

Teplé počasie však so sebou nesie aj inú nástrahu ako nevoľnosti z tepla a úrazy, keďže deti sa vo zvýšenej miere venujú rôznym druhom športu.

TIP: Poznáte dobre pravidlá premávky, ktoré platia pre cyklistov?

„Je nevyhnutné dbať na to, aby dieťa pri športovaní zachovávalo niektoré bezpečnostné opatrenia. Malo by napr. nosiť chrániče na rukách a nohách pri korčuľovaní, prilbu pri bicyklovaní a korčuľovaní, dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Pri rôznych druhoch vodných športov by dieťa nikdy nemalo podceňovať svoje fyzické sily," hovorí Hamade.

Chlapci sú náchylnejší k úrazom

Pre jednotlivé vekové obdobie je charakteristické spektrum určitých úrazov, možno teda pre dané vekové obdobie odhadnúť riziká a nastaviť príslušné preventívne opatrenia.

Chlapci sú všeobecne náchylnejší k častejším a závažnejším úrazom než dievčatá. To platí pre všetky typy úrazov a všetky vekové kategórie, okrem vekovej kategórie detí od narodenia do jedného roka. Nie je to spôsobené len vyššou expozíciou rizík, ale tiež odlišným správaním chlapcov a dievčat. 

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Najčastejšie sa deti zrania doma a v okolí domova, a to najmä vo veku od narodenia do päť rokov. Jediným spôsobom, ako zabrániť zbytočným poškodeniam zdravia v dôsledku úrazov, je efektívna prevencia.

Ťažisko zodpovednosti spočíva na rodičoch a ich prístupe napr. k otázke vytvorenia bezpečného domova s minimalizáciou rizík, najmä pokiaľ ide o malé deti, upozorňuje ÚVZ.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?