Správy z vášho kraja:
17. 05. 2018 10:48 | BRATISLAVA/zg

Solárko nenahradí slnko. Dôvodom je aj, že nedáva telu dôležitý vitamín

Ak sa mu dlhodobo a neuvážene vystavujete, môžete si spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Albina/shutterstock.com Glisic

Isto aj vy ste niekedy bojovali s myšlienkou, či ísť alebo neísť do solária pred sezónou, aby ste chytili nejaký ten bronz ako základ opálenia pred letom.

Úrad verejného zdravotníctva však upozorňuje, že opaľovanie v soláriu nie je také bezpečné ako si mnohí jeho vyznávači myslia.

Zdrojom UV žiarenia v soláriách sú žiarivkové trubice s filtrami, cez ktoré sa nastavuje pomer medzi UVA a UVB žiarením. UVB žiarenie je obmedzené, a to v snahe zabrániť erytémom (začervenaniu) pokožky. UVA žiarenie má, naopak, vyššiu intenzitu, pretože ňou možno dosiahnuť okamžitú pigmentáciu, informoval úrad.

Zo solárka hrozia aj melanómy

S vyššou intenzitou však dochádza k zvýšeniu škodlivého pôsobenia žiarenia, čo spôsobuje zdravotné problémy.

Soláriá navyše nepodporujú vznik vitamínu D, ktorého dostatočné množstvo môžeme získať už počas niekoľkých minút priameho slnečného svetla dopadajúceho denne na ruky a tvár. Vitamín D je dôležitý pre normálny vývoj kostí a ostatné biologické pochody.

Podľa údajov medzinárodných vedeckých a odborných inštitúcií, používanie solárií pred 30. rokom života súvisí až so 75 percentným nárastom rizika takejto rakoviny. Posledné roky bol zaznamenaný nárast výskytu melanómu kože aj u mladých žien.

Ak sa človek dlhodobo a neuvážene vystavuje UV žiareniu, môže mu to spôsobiť škodlivé akútne i chronické účinky na koži, očiach a imunitnom systéme.

„Solárium nemožno vnímať ako zdravú alternatívu slnečného žiarenia. Opálenie získané v soláriu nechráni kožu pri letnom pobyte na slnku. Je potrebné zdôrazniť, že opálenie zo solária poskytuje iba ochranu porovnateľnú s nízkym ochranným faktorom (SPF 2-3). Používanie solárií spolu s nadmerným vystavovaním sa slnečnému žiareniu zohráva významnú úlohu v náraste melanómu kože," tvrdí hlavný hygienik Ján Mikas.

Koža, vrásky a oči

Pri nadmernej expozícii UV žiarenia môže dôjsť k akútnym prejavom ako je zvýšená tvorba pigmentových znamienok, zvýšená citlivosť až zápal kože, vysušenie respektíve zhrubnutie pokožky, vznikajú imunologické zmeny.

Po dlhšom čase nastáva predčasné starnutie kože, teda tvorba vrások a strata elasticity, tvorba rozšírených cievok a pigmentových škvŕn. Pri chronickej expozícii UV žiarenia dochádza k poškodeniu DNA a tvorbe prekanceróz, čo vedie k vzniku nezhubných a zhubných nádorov vrátane malígneho melanómu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com
 

Zvlášť citlivo reagujú na UV žiarenie oči. Ak sú mu vystavené dlhodobo, môže dôjsť k ich prechodnému až trvalému poškodeniu v podobe podráždenia či zápalu spojiviek, poškodenia očnej rohovky. Je tu aj vysoké riziko vzniku šedého zákalu či skvamózneho karcinómu spojovky.

Koža má obmedzenú schopnosť regenerácie, čo môže pri neuváženej expozícii UV žiarenia spôsobiť, že niektoré bunky zostanú trvalo poškodené. Kožné defekty sa nemusia prejaviť okamžite, ale až po rokoch. „Veľmi rizikové je nárazové a niekoľkonásobné spálenie pokožky v detstve, prípadne v mladom veku, pretože takéto priestupky sa kumulujú a po rokoch môžu vyústiť až do rakovinového procesu," konštatuje Ján Mikas, hlavný hygienik SR.

Kto by sa mal soláriu vyhnúť

Do solárka by nemali chodiť osoby mladšie ako 18 rokov, pretože u mladistvých je koža tenšia a citlivejšia na účinky UV žiarenia. Zákaz platí aj pre tehotné ženy a ľudí s potlačenou imunitou po transplantáciách.

Obchádzať by ich mali aj osoby s teplotou a akoukoľvek infekčnou chorobou (napríklad prechladnutie), tiež ľudia s albinizmom a bledým typom pokožky s rozmnoženými pigmentovými materskými znamienkami, osoby s veľkým počtom névov a materskými znamienkami väčšími ako päť milimetrov.

Solárium nie je vhodné ani pre ľudí s čerstvými a chronickými jazvami na koži, s akútnym a chronickým poškodením kože, alergiami na slnečné žiarenie alebo pacientov po operácii očných šošoviek a chorobách zraku.

Soláriá kontrolujú hygienici

Solária sú zariadenia, v ktorých sa zákazníci dobrovoľne vystavujú pôsobeniu umelých zdrojov ultrafialového žiarenia. Solárne služby sa môžu poskytovať iba v priestoroch schválených na tento účel orgánom verejného zdravotníctva.

Odborníci úradu vykonávajú v soláriách štátny zdravotný dozor. Pri kontrole sa zameriavajú nielen na hygienickú úroveň priestorov, ale aj na meranie UV žiarenia, kontrolu prevádzkovej doby solárnych prístrojov a výmeny solárnych trubíc.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Lucky Business/shutterstock.com
 

Prevádzkovatelia musia mať na viditeľnom mieste umiestnený schválený prevádzkový poriadok so zdravotnými kontraindikáciami, zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia ako aj pokyny pri opaľovaní.

„Pri konotrole merania UV žiarenia kontrolujeme limit celkového účinného ožiarenia v zmysle platnej legislatívy, s cieľom znížiť riziko ohrozenia zdravia občanov z UV žiarenia na minimum. Pri kontrolách zisťujeme, že na Slovensku je stále mnoho prevádzok, ktoré porušujú legislatívne predpisy a nedodržiavajú celkovú hygienickú úroveň. Kontroly často odhalia aj pochybenia pri používaní UV žiaričov (trubíc), ktorých produkcia UV žiarenia prekročila zákonom stanovený limit", konštatuje Mikas.

Vlani na Slovensku evidovali 731 zariadení solárií. Po kontrolách orgány verejného zdravotníctva uložili minulý rok v zaradeniach so soláriami celkom 49 pokút vo výške 15 930 eur.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?